Fundacja


 

CO SŁYCHAĆ W FUNDACJI " DOM OTWARYCH SERC" 

PRZECZYTAJ, ZOBACZ

 

CZYTELNIKU, CIESZYMY SIĘ , ŻE ODWIEDZIŁEŚ NASZĄ STONĘ ORAZ ZAKŁADKĘ FUNDACJI.

MAMY DLA CIEBIE MAŁĄ INFORMACJĘ

Jeśli chcesz wiedzieć, co dzieje się w Fundacji i gdzie działa sprawdź aktualności strony internetowej Domu Pomocy Społecznej. Imprezy, które organizuje lub współorganizuje Fundacja ,, Dom Otwartych Serc” są tamże odnotowywane. Skrót znajdziesz także w ikonce Fundacja.

Trochę o założeniu Fundacji.

Od 7 listopada 2011r na rzecz naszego Domu działa fundacja pod nazwą Dom Otwartych Serc.

Głównym celem fundacji jest:

1. Wszechstronne wspieranie działalności edukacyjnej, opiekuńczej, rehabilitacyjnej i wychowawczej mieszkańców DPS w Łukowie.

2. Realizacja zadań związanych z zaspakajaniem potrzeb psychicznych, fizycznych, społecznych i duchowych osób niepełnosprawnych.

3. Działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

4. Działania na rzecz likwidacji barier.

5. Przezwyciężanie stereotypów dotyczących niepełnosprawnych.

6. Działalność w zakresie podtrzymywania tradycji narodowych.

7. Działania w zakresie promocji i ochrony zdrowia oraz kultury fizycznej.

Każdy kto chciałby wesprzeć nasze działania w sposób finansowy może wpłacić datek na konto Banku Spółdzielczego w Trzebieszowie oddział Łuków

                   Nr 90 9206 1048 7101 0764 2000 0010

Jesteśmy wdzięczni za każdy grosz.

Zapewniamy o naszej wdzięcznej modlitwie w Państwa intencjach.

Fundacja "Dom Otwartych Serc" w Łukowie ul.Broniewskiego 20/26 21-400 Łuków tel. 25-798-23-78

 

Prezes Fundacji "Dom Otwartych Serc" s. Natanaela Grażyna Święconek

 

Fundacja

 

 

 

 

 

 SKRÓT WYDARZEŃ Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI DOM OTWARTYCH SERC

    

 

Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami darem serca z racji odliczenia 1%. Państwa pieniądze będą dobrze wykorzystane i przeznaczone na doposażenie sal rehabilitacyjnych w Domu Pomocy Społecznej. Jako Fundacja cieszymy się możliwością niesienia pomocy innym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym jest to możliwe dzięki Państwa ofiarności.  Pozwalamy sobie mieć nadzieję, że również w przyszłym roku 2018 przy rozliczaniu podatku PIT, w rubryce cel szczegółowy wpiszecie Państwo DPS Łuków i nr KRS 0000 309 499

 

WYDARZENIA ROKU 2018

                                                                                                                                 SIERPIEŃ  2018

 

1.08. Zajęcia patriotyczne z racji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Minutą ciszy i krótką modlitwą uczciliśmy pamięć bohaterów – obrońców Warszawy. Następnie film i prelekcja przybliżyły minioną historię.

 

3.08. Dziś podopieczni DPS realizują swoje hobby kulinarne. Poznają tajniki przepisów na ciasta drożdżowe. Jest to nie lada wyczyn ,każdy, kto choć raz piekł tego rodzaju ciasto wie, ile potrzeba włożyć w nie pracy. Wysiłek jednak odchodzi w zapomnienie, kiedy słodycz ciasta głaszcze  podniebienie.

 

19.08. Coroczny odpust ku czci św. Rocha. Grupa 19 osób wyjeżdża na uroczystości odpustowe. Stragany uginają się od pamiątek, zabawek, słodkości. Wszystko to kusi oczy i otwiera portfele. Nie brakuje cukrowej waty, lodów i pop cornu.

 

22.08. Kolejne zajęcia sportowe. Tym razem spotykamy się na boisku przy DPS. Przeciąganie liny, mecz siatkówki strzały do bramki rozbudziły w uczestnikach ducha walki i rywalizacji. W zajęciach bierze udział 42 osoby.

 

                                                                                                                                   LIPIEC  2018


1.07. Grupa 14 osób, bierze udział w historycznym wydarzeniu. Oto dziś Zalew Zimna Woda w nowej szacie zostaje oddana do użytku. W uroczystościach biorą udział władze oraz zaproszeni goście. Przewidziano mnóstwo atrakcji między innymi występ zespołu Akcent i Zenka Martyniuka. Naszym wychowankom udało się nawet przywitać z Wokalista i zrobić wspólna fotkę. Wszyscy bawili się super.

 

2.07. Dzień Chorego w Kodniu. Grupka 9 osób wyjeżdżamy na obchody Diecezjalnego Dnia Chorego. Mszy św. na kodeńskiej kalwarii przewodniczył J.E.Ks.Bp. Kazimierz Gurda. Liczne pielgrzymki przybyły z diecezji i choć aura splatała nam deszczowego figla czas spędzony w Kodniu minął szybko i przyjemnie.

 

6.07. Nordic Walking – Kamieniak i obwodnica to trasa naszego sportowego spaceru, bierze w nim udział 17 osób.

 

10.07. Lipcowe grillowanie zgromadziło dziś cały DPS wraz z pracownikami. Aura sprzyjająca. Pyszne kiełbaski i boczek już się rumienią na ruszcie. Do tego jeszcze dobra muzyka zespołu Casio i zabawa jest naprawdę przednia.

 

13.07. Zajęcia gastronomiczne. To ulubione zajęcia mieszkańców. Chłopcy najpierw angażowali się w zebranie borówki posadzonej przed domem a dziś pieczemy pyszne ciasto z owocami.

 

15.07. Bądźmy razem. Już po raz kolejny bierzemy udział w spotkaniu integracyjnym. Najpierw Msza św. w kościele Przemienienia Pańskiego a następnie wspólny piknik na terenach OSIRu. Jest dobra muzyka, zabawa oraz konkursy i przekąski. Jest też czas spotkań z naszymi przyjaciółmi i znajomymi. W spotkaniu bierze udział 26 osób.

 

25.08. Pożegnanie Prezesa Fundacji Dom Otwartych Serc. Siostra Regina jest jedną
z założycielek fundacji oraz wieloletnim Prezesem. Od 2011 roku, czyli momentu powstania Fundacji starała się o środki finansowe, prowadziła różnego rodzaju działania realizując zadania statutowe. Siostra opuszcza Łuków, by podjąć kolejne zadania. Jako Fundacja finansowo wsparliśmy imprezę.

 

28.07. Wyjazd na łono natury – zalew Zimna Woda. Zajęcia Nordic Walking. Zieleń, cisza, woda …. Tego potrzeba by odpocząć i pobyć ze sobą. Wyjechała grupa 27 osób.

filing images 70ad6a43546b

 

 

                                                                                                                                  CZERWIEC  2018
1.06. Pakujemy wędki i ruszamy podbijać wodne zbiorniki. Tym razem ruszamy nad Burzec, tam spędzamy kilka godzin delektując się pięknem przyrody, wędkując. Kilka rybek jest naszym łupem: karasie, płotki, okonie…. Wszystkie otrzymują wolność. Na zakończenie małe ognisko i kiełbaski. Dobrze, że mamy hobby. W wyjeździe wzięło udział 18 osób.

 

2.06. Zajęcia edukacyjne – terenowe. Ruszamy na Kamieniak grupa 20 zapaleńców Nordic Walking pod czułą opieką instruktorów rusza na pieszy szlak. Rzeka Krzna wita nas chłodem wody, tu odpoczywamy posilamy się i ruszamy w dalszą drogę.

 

8.06. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zaspakajanie potrzeb duchowych oraz nauka współpracy to tematy dzisiejszych spotkań.  Wspólne świętowanie kończymy grillową przekąską przygotowana przez samych uczestników.
W spotkaniach wzięło udział 52 osoby.

DSC 0888DSC 0928 1DSC 0928

 

10.06. Odwiedzamy bazylikę w Janowie Podlaskim w dwusetną rocznicę powstania diecezji Siedleckiej. Potem małą grupką, bo 9 osób ruszamy do stadniny koni w Janowie Podlaskim. Zapaleńcy i przyjaciele koni arabskich maja dziś ucztę dla oka i ducha. Koniki są nastawione bardzo przyjaźnie, podchodzą do nas. Małe źrebaczki biegają, duże dają pokaz różnych figur. Są białe, czarne , łaciate, każdy może wybrać coś dla siebie i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

11.06. Kolejna wyprawa nad Burzec – wędkujemy i korzystamy z dobrej pogody. Tym razem zebrała się grupka 9 osób.

 

14.06. Spotkanie integracyjne, edukacyjne, forma spędzania wolnego casu, profilaktyka i wiele, wiele innych ciekawych określeń można napisać na temat dzisiejszego spotkania w Klimkach, w gościnnej Strużce. Jest z nami Sołtys Klimek, dyrektor DPS w Łukowie, Prezes Fundacji Dom Otwartych Serc,  są nauczyciele i młodzież z ZS nr 2 w Łukowie.  Jest nas dużo bo prawie ok 70 osób. Cieszymy się możliwością wspólnego spędzania wolnego czasu, zdrowej rywalizacji podczas konkursów, uczenia się historii przy pomniku ks. Brzóski, wspólnymi tańcami i zabawą oraz wspólnotą stołu.  

 

IMG 4485IMG 4519IMG 4570IMG 4586

17.06. Zawody wędkarskie w Kraśniku. Grupa 9 osób wraz z opiekunami rusza wczesnym, niedzielnym rankiem do Kraśnika. Wędki przygotowane, zanęta, robaki itp., sprzęt w pełnej gotowości. Po rozlosowaniu miejsc, zanurzamy wędki w wodzie i nie trzeba długo czekać ryby są już w naszych wiaderkach. Radość i uśmiech na twarzy. Połów trwał 2.5 godziny. Chłopcy otrzymali medale i torbę ze słodyczami.  

 

18.06. Nauka umiejętności kulinarnych. Poznajemy tajniki kuchenne. Każdy próbuje swoich sił i o dziwo, wszyscy mają jakiś talent kulinarny. Wzmacniamy poczucie własnej wartości i uczymy się zdrowego stylu życia. Efektem całego kuchennego zamieszania jest ciasto jabłkowe. SMACZNEGO. W zajęciach wzięło udział 40 osób.

 

19.06. Mościska i Park Iluzji czekają na nas. Atrakcje na tratwie, w podziemiach kopalni złota, na łodzi ratunkowej i wśród plemienia indiańskiego a także dom do góry nogami, krzywe lustra, labirynty i sala śmiechu to tylko niektóre punkty zwiedzania i zajęć w szkole iluzji. Wokół nas niby czary a jednak wytłumaczalne zjawiska chemiczno-fizyczne. Kolorowe wybuchy i czarodziejskie książki wszystko to dzieje się naprawdę. Taki park to prawdziwa zabawa ale i edukacja, jest też super alternatywą na spędzam=nie wolnego czasu. Skorzystało  osób 30 osób.

 

IMG 20180619 104919IMG 20180619 110116IMG 20180619 114154IMG 20180619 124419

21.06. Grupa mieszkańców DPS uczestniczy w festynie w Szczebrzeszynie. Uroczystości rozpoczynają się uroczystą Mszą św., Następnie wykonane wianki są wrzucane do wody, jak przystało na obchody świętojańskie a potem to już zabawa, przekąski i dobre humory.

 

28.06. Zespół Casio działający przy DPS w Łukowie bierze udział w Nadbużańskim Festiwalu Muzycznym. W wykonaniu mieszkańców można było usłyszeć piosenki Marka Grechuty, zespołu Boys i Jozim z bazin. Ostatni utwór wzbudził wśród słuchających gromkie brawa i wiwaty. Uczestnicy otrzymali puchar oraz upominki wraz z dyplomem. Gratulujemy. W festiwalu wzięło udział 9 osób.

 

DSC 0031DSC 0073DSC 0091DSC 0121DSC 0146DSC 0154

29.06. Dobiega końca realizacja przedsięwzięcia profilaktycznego ,,Dom” przeznaczonego dla pensjonariuszy DPS w Łukowie. Dziś podsumowujemy nasz kilkumiesięczny czas pracy, wysiłku, edukacji ale też zabawy, zdrowej rywalizacji, czasu promowania zdrowego stylu życia, abstynencji, organizowania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań, pogłębiania hobby, uczenia się asertywności, poczucia własnej godności. Spotykamy się przy wspólnym stole, podczas imienin naszych kolegów Piotra i Pawła. To taki szczególny czas, podopieczni nie potrafią pisać czy czytać ale swoim zainteresowaniem zajęciami, prawie 100% obecnością na proponowanych zajęciach, uśmiechem i stwierdzeniem bardzo prostym DZIĘKUJEMY I CZEKAMY NA WIĘCEJ, dają nam pewność, ze prowadzona profilaktyka, czas i pieniądze nie zostały zmarnowane a efekty są widoczne już dzisiaj. Na podsumowaniu było obecnych 53 osoby.

 

MAJ 2018
1.05. Rozpoczynamy najpiękniejszy miesiąc roku- maj. Przyroda już całkiem przebudzona zaczyna wydawać piękne kwiaty, które swym niemal oszałamiają. Dla chętnych organizowane są majówki. Mieszkańcy DPS chętnie biorą w nich udział. Skorzystało 72 osoby.

 

2.05. Święto Flagi. Wykonujemy flagi biało-czerwone i inne oznaki narodowego patriotyzmy.  Te oznaki zdobią naszą posesję i nasz dom. Uczymy się szanować
i kochać nasz kraj, poznajemy historię, uczymy się szacunku do na samych i otoczenia. W zajęciach bierze udział 42 osoby.

IMG 4113IMG 4114

10.05. Teatr Bajka z Nowego Sącza wystawił dla nas teatrzyk o tematyce ekologicznej pt Magiczne słowa. Na Sali sportowej zebrali się wszyscy mieszkańcy oraz dzieci
z Placówki Wielofunkcyjnej. Aktorzy opowiadali historię słów, które otwierają serce człowieka na przyrodę i świat zwierząt. Na zakończenie były gromkie brawa
i powtórka magicznych słów. W spotkaniu wzięło udział 67 osób.

 

11.05. Kolejne zajęcia przeprowadzamy w stolarni i terapii zajęciowej. Konkurs plastyczny rozwija naszą kreatywność, uczy samodzielności, podejmowania decyzji, jest alternatywną forma spędzania wolnego czasu. Prace powstają tu pod czujnym okiem terapeutów, są piękne drewniane ozdoby, papierowe cudeńka, kolorowe rysunki. Wykonane przedmioty zdobią dom na okolicznościowej wystawie.
W zajęciach bierze udział 39 osób.

IMG 4092IMG 4106

15.05. Poleski Park Narodowy to wyjazd edukacyjny, poznajemy piękno przyrody- bagna, rozlewiska, gatunki chronionych zwierząt i roślin. Najpierw przewodnik zaprosił nas na seans filmowy, opowiadał o osobliwościach parku a następnie oprowadził po muzeum, gdzie mogliśmy podziwiać eksponaty dzikich zwierząt, poznawać życie ludzi tamtych terenów. Nie lada niespodzianką były żółwie błotne, które akurat wygrzewały się na słońcu i pokazały się nam w całej okazałości. Ścieżka dydaktyczna Dominik odkryła przed naszymi oczami świat bagiennych roślin, łącznie
z tymi, których pokarmem są muszki – czyli rośliny mięsożerne. Piękna jest nasza podlaska przyroda.

IMG 4133IMG 4134IMG 4161IMG 4167IMG 4232IMG 4272

17.05. Łukowskie kino akcji wita nas z otwartymi ramionami. Dziś seans w 3D
o tematyce ekologicznej pt Kaczki z gęsiej paczki. Reżyser w sposób barwny
 i komiczny przedstawił historię życia zwierząt. Uczestnicy z zainteresowaniem wczuwali się w akcję, która rozgrywała się na ekranie.

IMG 4385IMG 4388

18.05. Zajęcia gastronomiczne gromadzą 40 osób. Chętni poznają tajniki pieczenia sernika. Najpierw przepisy BHP, potem zasady HACCP i jeszcze przepis kulinarny. Nie jest to wszystko takie proste. A jednak udaje się czas spędzony w kuchni przynosi owoc w postaci pysznego sernika, który zjadamy przy wspólnym stole. Dobrze jest razem pracować i świętować.

 

21.05. Zielone święta to także okazja do wspólnego spotkania i spędzania wolnego czasu. Odpust w naszej parafii Matki Kościoła, najpierw wspólna modlitwa a potem grill i dobra muzyka oraz konkursy. Zdrowa rywalizacja wszystkim wychodzi na dobre. W spotkaniu bierze udział 45 osób.

 

23.05. W zdrowy ciele, zdrowy duch. Idziemy krokiem Nordic walking przez łąki
i ścieżki Kamieniaka, by zaczerpnąć świeżego powietrza i pobyć ze sobą. Wokół kolorowe krajobrazy cieszą oczy i pozwalają odpocząć umysłowi. W spacerze bierze udział 19 osób.

 

24.05. Dzisiejszy dzień jest pełen wrażeń najpierw mieszkańców DPS-u wita kino tym razem oglądamy film pt Dziobem i pazurem a następnie w godzinach popołudniowych teatr pt Wielkie sprawy małej żaby. Oba te wydarzenia maja charakter edukacyjny
i niosą ze sobą przesłanie mówiące o poznawaniu i szanowaniu zielonego świata, który nas otacza i trzyma przy życiu. W spotkaniach wzięło udział 59 osób.

IMG 4440IMG 4461

25-27.05. Grupa 37osób korzysta z imprez organizowanych na terenie miasta z okazji Dni Łukowa. Bierzemy udział w koncertach, spotkaniach, a także w pokazach
np. motorowych. Nie brakuje także lodowych i słodkich przekąsek.

 

28.05. To szczęśliwy dzień dziękujemy za pogodę bo dziś świętujemy Dzień Mieszkańca czyli Święto Młodości. Piękna dekoracja, pyszne grillowe przekąski
 i najwspanialszy na świecie tort śmietanowy. Wszystko to na cześć naszych podopiecznych z DPS. W programie przewidziano wiele atrakcji począwszy od życzeń
i śpiewu wykonanego przez dorosłych po konkursy plastyczne i sportowe. Oczywiście nie zabrakło naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Bears Riders oraz Strażaków, dysk joker prowadził muzyczna stronę imprezy. Na wspólne świętowanie przybyli także przedstawiciele PCPR w Łukowie. Podczas obchodów nie zabrakło konkursów, nagród i upominków. Swój dar złożyła także Fundacja Dom Otwartych Serc.

 

30.05. Zajęcia terapeutyczne dzisiaj przeprowadzone mają na celu przygotowanie emblematów na procesję Bożego Ciała. Praca w grupie wzmacnia wzajemne relacje
i uczy współpracy. Ozdoby uczestnicy zawieszają na terenie holów, swoich pokoi. Uczestnicy sa bardzo dumni ze swej pracy.

 

31.05. Boże Ciało, to publiczne wyznanie wiary. Chętni mieszkańcy biorą udział
w procesji. Wielu pomaga przy chorągwiach i feretronach. Niektórzy wzięli udział
w przygotowaniu ołtarzy. Skorzystało 12 osób.

KWIECIEŃ

1-2.04. To dni radosne, pełne uśmiechu i wesela. Oto przyroda budzi się do życia bo zmartwychwstał Pan Jezus. Kto ma siły z samego rana biegnie na Mszę św. Rezurekcyjną, by przekonać się, że grób jest pusty.  Kto słabszy zostaje w domu aby przygotować świąteczne śniadanie.  Skrupulatnie dzielimy poświęcone pokarmy, by każdemu wystarczyło. Spotykamy się na wspólnym dzieleniu jajkiem, życzeniach
i posiłku. Dobrze być razem w tym dniu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby nasz  stół nie był pusty. Świąteczne dni mijają nam w radosnym nastroju.

DSC 0141DSC 0143DSC 0174DSC 0179

 

                                                                                       Realizacja przedsięwzięcia profilaktycznego pt. „DOM”
Czas realizacji: kwiecień-czerwiec 2018
Teren- Dom Pomocy Społecznej ul. Broniewskiego 34
Tematy:
⦁    Promowanie zdrowego stylu życia, abstynencji, trzeźwości
⦁    Organizowanie wolnego czasu
⦁    Asertywność. Umiejętność mówienia „nie”. Poczucie własnej wartości.
Przewidziano atrakcyjne zajęcia, spotkania, wyjazdy oraz nagrody za aktywny udział.
Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy

Sycamore

Domek Matuszny v2 big

 

5.04. Rozpoczynamy program profilaktyczny pt. ,,DOM”. Uroczystego otwarcia dokonała s. Regina Z. prezes Fundacji Dom Otwartych Serc w Łukowie, dyrektor DPS
s. Anna A.  wraz z przewodniczącym Rady Mieszkańców Maćkiem K. Projekt będzie realizowany przez trzy miesiące, dzięki dofinansowaniu z urzędu Miasta Łuków. Nadchodzący czas będzie pełen atrakcji, radości ale i wytężonej pracy zarówno dla mieszkańców DPS jak i personelu. Dziś zajęcia integracyjne. Podopieczni zapoznają się z tematami zajęć, tworzą grupy robocze, jeszcze raz chcemy się bliżej poznać i zaprzyjaźnić. W programie dziś zajęcia z chustą Klanzy, zajęcia muzyczne i wspólne tworzenie hymnu. Myślą przewodnią jest temat domu. Domu jako miejsca zamieszkania, pracy, odpoczynku, wspólnego spędzania wolnego czasu oraz miejsca zmagań, podejmowania wyzwań, nauki, rozwiązywania problemów. W pierwszych zajęciach wzięło udział 50 osób. Każdy z uczestników otrzymał smycz z wypisanym hasłem tegorocznego programu, które wręczyła przedstawicielka PCPR w Łukowie
p. Beata M.

 

DSC 0189DSC 0206DSC 0207IMG 3515

 

6.04. Zajęcia terapeutyczne zgromadziły uczestników programu DOM. Otóż dziś, budujemy wspólny dom. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup zajmują się budową. Powstaje budowla z klocków, papieru, kartonów, każdy materiał na dom jest możliwy do wykorzystania. Na zakończenie zajęć jeszcze małe upominki dla budowniczych i słodka przekąska wykonana przez pracowników DPS oraz wspólne oglądanie filmu.

 

IMG 3557IMG 3573IMG 3577IMG 3594

 

9.04. Zajęcia muzyczne, przy akompaniamencie farfissy. To ulubiona część spotkania. Najpierw konkurs śpiewu z mikrofonem potem zajęcia ruchowo-muzyczne oraz
z chusta Klanzy. Chłopcy angażują się całym sercem, ich piękne głosy rozchodzą się po budynku, podczas konkursów nie brak gromkiego śmiechu i radości.  Wszyscy zadowoleni udali się na wiosenny spacer.

 

DSC 0234IMG 3604IMG 3641IMG 3655

 

16.04. Wyjście na kręgielnie. To Kolejny etap działania w ramach programu Dom. Zdrowa rywalizacja, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, a ponadto dobra zabawa i alternatywna forma spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół. Zwycięzcą został Piotruś Ł. zebrał 81 punktów. Jako nagrodę odebrał złoty medal. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy zasiedli do stołu – była pyszna pizza. W zajęciach wzięło udział 39 osób.

 

19.04. Zajęcia muzyczno-rytmiczne. Śpiew indywidualny i grupowy znanych piosenek rozpoczął spotkanie. Potem był czas na twórczość indywidualną, można było ułożyć własną piosenkę lub rymowankę. Okazało się, że mamy wielu utalentowanych kolegów. Dziękujemy za kreatywność.  W zajęciach wzięło udział 49 osób.

 

21.09. Rusza bus w kierunku Grójca i dalej w stronę Nowego Miasta i Roszkowej Woli, gdzie uczestnicą wezmą udział w   spotkaniu z racji rocznicy beatyfikacji Franciszki Siedliskiej. Najpierw spotkanie muzyczne z młodzieżą, następnie Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego i zaraz ruszamy na pielgrzymi szlak do Żdżar gdzie będzie miał miejsce piknik. W drogę wyruszyła cała kolumna Grześ P. zaopatrzył się w kijki nordic walking i prawie wszystkich wyprzedzał. Cała nasza grupa jest bardzo dzielna. Pierwszy postój nad Pilicą a następny dopiero w Żdżarach.
Na miejscu czeka na nas ciepły posiłek i zespół Gwadelupe z Lublina. Chłopcy bawią się i jakby nie czuli w ogóle zmęczenia. Wracamy do domu około 21.00. Po drodze zwiedzamy jeszcze Nowe Miasto i miejsce Górkę Zgody, gdzie przed laty mieszkał Pustelnik pochodzący z Białej Podlaskiej.  W wyjeździe wzięło udział 9 osób.

 

23.04. Reprezentantki Fundacji Dom Otwartych Serc biorą udział w szkoleniu instruktora Nordic walking organizowanego przez Medyczne Studium zawodowe oraz konferencji na temat zdrowia.

 

24.04. Wszyscy bierzemy udział w spacerze Nordic walking. Każdy stara się i wkłada dużo wysiłku najpierw w ćwiczenia a potem w marsz. Ogródki Kamieniak to wspaniały teren do spacerów. Wracamy dotlenieni i uśmiechnięci. W zajęciach wzięło udział 41 osób.

 

25-26.04. wyjazd socjoterapeutyczny do Sandomierza i okolic. Słoneczny poranek rozbudził śpiochów, pora wstawać wyruszamy w podróż do Sandomierza, Kurozwęk, Ujazdu, Opatowa. Atrakcji czeka nas nie lada, najpierw przystanek w kwitnącym sadzie a potem spotkanie z P. Krystyną-przewodniczką, która przybliża nam piękno miasta położonego na wzgórzu nad Wisłą. Zwiedzamy podziemia, zbrojownię, przenosimy się w filmowy świat Ojca Mateusza oraz poznajemy tajemnice Sandomierskiej katedry. Na Starówce odpoczywamy degustując lody. Nie zabrakło też rejsu statkiem po Wiśle. Zachwycamy się pięknem miejsc dawnej Rzeczypospolitej. Bursa szkolna przyjmuje na nas na nocleg i to dosłownie tylko na nocny spoczynek bowiem chcemy zobaczyć Sandomierz nocą. Widoki są piękne, jak z bajki. 26 kwiecień to kolejny dzień wyprawy. Najpierw udajemy się do zamku w Kurozwękach, gdzie
w średniowieczu gościł sam Zawisza Czarny, a następnie jedziemy na safari do jedynej w Polsce hodowli bizonów. Poznajemy świat tych dzikich zwierząt i przyglądamy im się z bliska, mamy możliwość także karmienia lamy, kóz, dzików wietnamskich. Obiad jemy na zamku gdzie swego czasu przyjeżdżał król Józef Poniatowski. Z Kurozwęk droga wiedzie nas do Ujazdu. Tu podziwiamy ruiny zamku Ossolińskich -  Krzyż Topór. Piękno budowli okolic zapiera dech w piersiach. W drodze powrotnej jeszcze spojrzenie na bramę opatowską w Opatowie i już ruszamy w stronę Łukowa. W czasie podróży czas mamy zajęty śpiewamy piosenki, bierzemy udział w konkursach
i quizach… . Do łukowa docieramy szczęśliwie o godzinie 20.00. Cała nasza grupa jest szczęśliwa i zadowolona a było nas 32 osoby.

 

IMG 3682IMG 3695IMG 3769IMG 3779IMG 3819IMG 3866IMG 3931IMG 3997IMG 4033IMG 405230.04. Zajęcia kulinarne. Poznajemy przepisy, zasady BHP, uczymy się poprawnej pracy i współdziałania w grupie zachowując kolejność wykonywania zadań. Wbrew pozorom gotowanie zwykłej zupy mlecznej nie jest takie proste. Nie mniej jednak zupa wyszła pyszna i wszyscy się nią zajadali. W zajęciach wzięło udział 25 osób.

 

MARZEC 2017

Rozpoczynamy miesiąc poświęcony św. Józefowi patronowi DPS w Łukowie. Codziennie chętni spotkają się na nabożeństwie ku czci Patrona. Korzysta 48 osób.

 

09.03. Pierwszy wiosenny spacer Nordic Walking. Słońce pięknie przygrzewa choć powietrze jeszcze mroźne, tylko niezwykli zapaleńcy wyruszają w drogę. Jest nas grupka 17 osobowa, humory dopisują, podziwiamy pierwsze oznaki wiosny.

 

19.03. Uroczystość patronalna DPS w Łukowie czyli czcimy św. Józefa. Najpierw czas na skupienie, modlitwę a potem wspólne spotkanie przy kawie, herbacie są pyszne ciasta z orzechami i szyszki z krówek, oprócz tego jest kaszanka. Palce lizać. Było nas 57 osób.

 

21.03. Pierwszy dzień wiosny. Żegnamy zimę ciepłem promieni słonecznych, niech wróci do nas za rok. Teraz szukamy oznak ciepła – są już przebiśniegi, krokusy, i…..widzieliśmy już pierwsze pary bocianów powracających z ciepłych krajów. Wiosnę witaliśmy wszyscy a było nas 46 osób.

 

22.03. Niedługo Niedziela Palmowa. Mieszkańcy DPS wraz opiekunami wykonują przepiękne palemki, które zostaną poświęcone w najbliższą niedzielę. Kolorowe kwiaty, zielone gałązki i bazie stanowią o całej kompozycji. Chłopcy
z zaangażowaniem zabrali się do pracy.

 

DSC 0116DSC 012629-31.03. Mieszkańcy DPS uczestniczą w uroczystościach Triduum Paschalnego
w parafii Matki Kościoła. W Wielką Sobotę przygotowujemy stół z pokarmami do poświęcenia. Ksiądz Proboszcz Krzysztof Stepczuk dokonuje obrzędu poświęcenia, mówi krótką katechezę,  następnie wykonujemy wspólną fotografię i wychodzimy do grobu Pańskiego w parafialnym kościele gdzie już czuwają strażacy. Krótka modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i ruszamy do strażaków to ważny moment dla chłopaków, którzy zawsze podziwiają oddanie i odwagę pracowników straży pożarnej. Spotkaniu towarzyszą dobre humory, wspomnienia i oczywiście wspólne zdjęcie oraz życzenia. 

 

LUTY 2018

2.02. Matki Boskiej Gromnicznej. Poranną Mszą św. czcimy Maryję i dokonujemy aktu poświęcenia gromnic. Po Eucharystii wspólne spotkanie przy stole. Było nas 42 osoby.

6.02. Rozpoczęty się już ferie zimowe. To czas odpoczynku i wytchnienia dla uczniów. W tym czasie organizujemy wyprawę do Częstochowy. Chętnych jest dużo choć droga daleko i jest jeszcze chłodno. Atrakcji nie brakuje zwiedzamy zabytkowe pomieszczenia Jasnej Góry, przyglądamy się ruchomej szopce, znajdujemy także czas na wyciszenie i modlitwę przed Cudownym Obrazem. W drodze śpiewamy piosenki, humory nam dopisują. Dobrzjest razem wyjechać na wycieczkę.

IMG 3165IMG 3173IMG 3175IMG 3184

8.02. Dziś Tłusty Czwartek. Ostatki kawałki karnawałowych przebojów brzmią jeszcze w uszach. Zasiadamy przy stole i zajadamy pyszne przekąski –pączki. Jak głosi przysłowie,, Czwartek tłusty….każdy zjada pączek tłusty”. Najważniejsze jednak jest spotkanie w gronie najbliższym i tym się cieszymy. W spotkaniu wzięło udział 43 osoby.

Dziś mieszkańcy DPS. biorą udział w seansie filmowym. Oglądamy film Fernando. Zabawna historia hiszpańskiego byczka Fernando rozśmiesza nie tylko nas ale też
i podsuwa tematy do rozmyślenia.

11.02. Światowy Dzień Chorego. To niejako nasze święto, dziś szczególnie modlimy się za chorych i niepełnosprawnych. Podczas Mszy św. ks. Tomasz udziela sakramentu Namaszczenia Chorych.

13.02. Walentynki, co prawda przypadają jutro ale to środa popielcowa. Tak więc wyprzedzamy nieco jutrzejszą uroczystość zakochanych. Dziś zabawa, dziś czerwone serduszka królują, jesteśmy dla siebie szczególnie mili i życzliwi.

IMG 3208IMG 3209IMG 3234IMG 3237

14.02. Środa Popielcowa. Rozpoczynamy czas Wielkiego Postu czyli przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Mieszkańcy DPS będą uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali czy rekolekcji.

26.02.Do rywalizacji plastycznej stają mieszkańcy DPS w Łukowie. Dziś konkurs świąteczny. Poznajemy tradycje Wielkiego Postu i Wielkanocy. Aby tradycji stało się zadość w każdym ręku musi być ozdoba świąteczna aby przypominała o świętach, spotkaniach rodzinnych i dobrym czasie świętowania. Każdy z uczestników pod czujnym okiem opiekunów i terapeutów próbuje swoich sił. I o dziwo cuda wychodzą spod rąk chłopaków. Cieszymy się ich radością. Nagrodą za uczestnictwo jest stroiczek własnoręcznie wykonany. W konkursie wzięło udział 43 osoby.

27.01. Naleśniki, babki cytrynowe i kakaowe to owoce dzisiejszych zajęć kulinarnych. Pod czujnym okiem terapeutów, zgodnie z recepturami powstają smakołyki, którym nikt się nie oprze. Mieszkańcy DPS uczą się przepisów, poznając tajniki kulinarne, Na samym końcu degustacja. W zajęciach bierze udział 47 osób.

28.02. Upragnione wyjście do kręgielni. Tu liczy się koordynacja i precyzja rzutu. Każdy stara się jak może aby zdobyć punkty i zająć pierwsze miejsce. Nie brakuje także czasu na gry komputerowe i przekąski.

 

STYCZEŃ 2018

5.01. Trzej Królowie już są wśród nas, przynieśli dary Nowonarodzonemu Dzieciątku. Tradycyjnie spotykamy się dziś przy pączku i kawie. Podczas Mszy św. dokonujemy poświęcenia kredy i wody. Korzysta 47 osób.

 

6.01. Coroczny zjazd opłatkowy rodzin mieszkańców DPS. W programie przewidziano: Eucharystię, której przewodniczył ks. Wojciech M., wspólne życzenia wraz
z dzieleniem się opłatkiem, słowa życzeń wypowiedziała
s. Dyrektor oraz ks. Wojciech podkreślając wagę tego spotkania i troskę o osoby niepełnosprawne. Podczas spotkania nie zabrakło też recytacji wierszy Pana Jerzego K. oraz wspólnego kolędowania. W sumie w spotkaniu wzięło udział
ok 60 osób. Na mszy św. były obecne dzieci z Placówki Wielofunkcyjnej wraz
z wychowawcami /ok 13 osób/. Czas zjazdu minął w dobrej, rodzinnej atmosferze.

DSC 0765DSC 0777DSC 0834DSC 0844DSC 0861

8.01. Spotkanie integracyjne z młodzieżą ZS nr 4 /oddziały integracyjne/. Młodzież przygotowała występy kolędowe oraz słodkie upominki dla wychowanków DPS. Ciepła, świąteczna atmosfera towarzyszyła spotkaniu, tym bardziej, że opiekunką młodzieży jest nasza była wychowawczyni P. Marzenka G. Dziękujemy.

 

11.01.Sztuczne ognie, kolędy, mianowanie na króla, słodkie upominki to elementy dzisiejszego kolędowania, któremu towarzyszy akompaniament instrumentów.
W radosnym spotkaniu wzięło udział 55 osób. W tym dniu odwiedzają nas siostry
z Warszawy – s. Prowincjalna i Asystentka. Cieszymy się ich obecnością.

 

17.01. Bal karnawałowy. Jak przystało na czas karnawału, przygotowujemy stroje, dekoracje, dobrą muzykę i przekąski ….i zaczynamy tańce. Pomysłów nie brakuje, każdy strój jest wyjątkowy wręcz rewelacyjny. Konkursy i nagrody umilają czas zabawy. Nikt nie schodzi z parkietu. W imprezie wzięło udział 53 osoby.

DSC 0939DSC 0943DSC 0946IMG 2976

18.01. Wizyta duszpasterska. Ks. Tomasz z parafii Matki Kościoła w imieniu kościoła poświęca miejsca pracy i wypoczynku, rehabilitacji i terapii, Każdy
z wychowanków otrzymuje pamiątkowy obrazek własnoręcznie podpisany przez
ks. Tomka. Ksiądz nie zapomniał także o małym co nieco – kupił dla chłopaków pyszne batony – dziękujemy.

DSC 0989DSC 0992DSC 0996IMG 3017

20.01.W godzinach dopołudniowych mieszkańcy DPS brali udział w integracyjnym balu na terenie ŁOK. W imprezie brało udział kilka ośrodków, ponad 100 osób. Zespołem prowadzącym był tradycyjnie zespół Chłopaki nie płaczą z DPS
w Ryżkach. Kotyliony, walce oraz współczesna muzyka zagrzewały do tańca i zabawy. Parkiet praktycznie cały czas był wypełniony.

 

21.01. Dzień Babci – wysyłamy kartki, przesyłamy SMS, telefonujemy do naszych bliskich, by okazać im swoją wdzięczność i szacunek. Kiedy rodziców brakowało
w domu to babcie i dziadkowie najczęściej wychowywali wnuczęta a w przypadku niepełnosprawnych mężnie towarzyszyli w procesie rehabilitacji i leczenia. Skorzystało 20 osób.

 

25.01. Bal Absolwenta w Kęble. Towarzyszymy chłopakom, by mogli spotkać się ze szkolnymi kolegami. Skorzystało 5 osób.

 

29.01.Kolejny bal umila czas karnawałowych zabaw. Kolorowe balony, konfetti biegają po parkiecie a migocące lampki wprowadzają w miły nastrój. Zmęczeni uczestnicy chętnie zasiedli do stołu by zjeść zamówiona pizzę.

DSC 0032DSC 0038IMG 3078IMG 3109

 

GRUDZIEŃ 2017

 

5.12. Idziemy do kina na film pt ,,Listy do M3”. Za oknami jest mróz ale atmosfera filmu rozgrzewa salę. Obserwujemy historie bohaterów i kibicujemy ich zmaganiom przy okazji jest wiele śmiechu i radości bo ten film to niezła komedia. Film jest prezentem kina Łuków z okazji św. Mikołaja.

W godzinach południowych do DPS-u zagląda młodzież ZS w Łukowie wraz z Damian Z. na czele oraz nauczycielami. To kolejne spotkanie mikołajkowe. Młodzież przygotowała spektakl o pt ,,Gdzie jesteś św. Mikołaju” oraz konkursy i śpiewy kolęd, nie zabrakło Gościa szczególnego, czyli Mikołaja, który przyniósł prezenty. Każdy starał się zaprezentować swoje umiejętności by otrzymać jak najlepszy prezent. Miłym akcentem były pierniczki przygotowane przez młodzież. DZIĘKUJEMY.

DSC 0465DSC 0512DSC 0551DSC 0576IMG 2864IMG 2867

6.12. Staruszek ten Mikołaj, tyle ma lat a jednak ciągle jest młody dzięki dobroci swojego serca. Wszystkich obdarowywuje prezentami. Najpierw przychodzi ciemną nocą, kiedy wszyscy jeszcze śpią i zostawia wymarzone prezenty, potem przychodzi
i z każdym się spotyka przynosząc słodkości. Dziękujemy Mu za Jego niestrudzony entuzjazm i spełnianie życzeń.

Dziś prawdziwie mikołajkowy dzień. Oto Stowarzyszenie łukowskich motocyklistów odwiedza chłopców wraz z paczkami pełnymi niespodzianek. Wspólne spotkanie rozpoczynamy kolędą i dobrym słowem powitania oraz życzeń, spotkanie upływa na wspomnieniach Dnia Mieszkańca a także planach na przyszłość. Cieszymy się, że mamy takich Przyjaciół.

 

DSC 0600DSC 0612DSC 0618IMG 2909IMG 2916

 

17.12. Koncert Eleni w Łukowie. Sala przybrana w choinki, zaproszeni goście, władze miasta łuków i my mieszkańcy DPS. Wszyscy znają Panią Eleni i Jej przeboje więc śpiewamy razem z piosenkarką, w programie są także występy orkiestry dętej oraz indywidualnych solistów z Fabryki Młodych Talentów przy ŁOK. Atmosfera koncertu jest świąteczna. Na koniec kolędy i życzenia, i tu miejsce dla nas. Wraz z mieszkańcami składamy, na scenie życzenia Piosenkarce a Grześ Pawlaczyk śpiewa razem z Panią Elenii. To niesamowite przeżycie. Grześ ma łzy w oczach. Na koniec jeszcze autografy i wspólne fotki. W sercach pozostaną niezapomniane wspomnienia.

 

18.12. W godzinach popołudniowych DPS odwiedzili uczniowie z ZS nr 4 w Łukowie. Profesjonalnie przygotowane jasełka z zainteresowaniem oglądali nie tylko mieszkańcy ale także pracownicy DPS. Uczniowie wraz z wychowawcami już po raz kolejny odwiedzają placówkę, cieszymy się, że idea integracji trwa i nabiera konkretnych kształtów.

 

20.12. Młodzież z Sarnowa odwiedza wychowanków DPS wraz z Fundacja uczestniczymy w spotkaniu. Spotkanie rozpoczynamy od zabaw integracyjnych z chustą Klanzy, następnie są wspólne śpiewy, opowiadanie historyjek i przybliżanie świątecznych tradycji. Młodzież z Sarnowa wraz z opiekunami przygotowała dla podopiecznych okolicznościowe paczki. DZIĘKUJEMY.

 

24.12. -16.12. Upragniony czas Świat zagościł w progach domów i serc. Oto światła choinki, łamanie się opłatkiem, rodzinna atmosfera po raz kolejny pozwala cieszyć się
z Bożego Narodzenia. Pod choinką prezenty, na ustach kolędy tak mijają dni świętowania. Nie zabrakło czasu na zimowy spacer do pobliskich szopek, pysznego ciasta, sztucznych ogni i odwiedzin znajomych. Jak dobrze, że są takie chwile.

 

30.12. Zajęcia muzyczne umilają czas przed sylwestrem. Fundacja zbiera chłopaków, którzy przy przebojach 2017 roku żegnają kończący się rok. Palący się kominek oświetla radosne twarze wprowadzając rodzinną atmosferę, strzelające korki szampana – pikolo wprowadzają sylwestrowy nastrój.

 

31.12. Sylwester kończymy stary rok, jest to czas podsumowań, refleksji i zabawy.
O godzinie 15.00 spotykamy się na kolędowaniu a następnie przy dźwiękach muzyki spotykamy się na poczęstunku. Uwieńczeniem jest odpalenie fajerwerków.

Czas świąteczny to okres składania sobie życzeń i pamięci o naszych Sponsorach i Dobrodziejach. W tym roku wykonaliśmy stroiki , które trafiały do osób nas wspierających, wysłano ok 250 życzeń do różnych osób i instytucji. Wdzięczną pamięcią i modlitwą ogarniamy wszystkie osoby nam życzliwe, wszystkich z którymi współpracujemy oraz osoby, które podzieliły się z nami swoim groszem odliczając 1% od podatku. Msza św. w intencji Państwa będzie odprawiona 26 grudnia
w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem
W tym roku po raz drugi rozpoczynamy proces wspierania naszej Fundacji poprzez możliwość odliczania 1%. Akcja jest możliwa dzięki podpisaniu umowy z Fundacją Salvatti, która udziela nam swego subkonta.
Otrzymane od Państwa pieniądze z odliczenia 1% za rok 2016 przeznaczamy na doposażenie sal rehabilitacyjnych Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Serdecznie DZIĘKUJEMY w imieniu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży tej Placówki. Ich uśmiech i radość serca oraz pamięć w modlitwie niech będą dla Państwa nagrodą
i wyrazem wdzięczności.

 

LISTOPAD 2017

 

1.11. Uroczystość Wszystkich Świętych. Grupą 15 osób wyruszamy na cmentarz by wspólnie modlić się za tych, którzy kiedyś żyli wśród nas – przyjaciele, koledzy, znajomi, dobrodzieje, krewni. Zapalamy lampki na grobach patriotów, żołnierzy. Chwila zadumy i wspomnień towarzyszy każdemu z uczestników. Dobrze, że jest taki dzień, kiedy może wrócić do tego co było. Pokój ich duszom. Cześć ich pamięci.

 IMG 20171101 105143IMG 20171101 105415IMG 20171101 105447IMG 20171101 111154

 

11.11. Święto odzyskania przez Polskę niepodległości. To dla nas wielka uroczystość. Na murach naszej placówki zostały zawieszone biało-czerwone flagi, wzięliśmy udział w Mszy św. w intencji Ojczyzny, mieszkańcy spotkali się na prelekcji patriotycznej.

 

29.11. Zabawa Andrzejkowa na terenie Domu Pomocy Społecznej. Za oknami ciemno, deszczowo ale na Sali oświetlonej kolorowymi lampami jest przyjemnie i ciepło. Gra muzyka, zakładamy kolorowe stroje i bawimy się świetnie. Niedługo Adwent, wykorzystujemy ostanie chwile zabaw i andrzejkowych wróżb.

 

PAŹDZIERNIK  2017

 

1.10.Różaniec to modlitwa, którą kochają starsi i młodzi. W kaplicy DPS spotykają się wszyscy, którzy po prostu chcą się modlić, medytować i duchowo relaksować. Chętnych nie brakuje.

IMG 20171006 150502IMG 20171006 152511

4.10. Święty Franciszek to patron ekologów więc dziś spotykamy się by porozmawiać o zdrowym stylu życia i uczestniczyć w zabawach ruchowych. Angażują się wszyscy dlatego też wszyscy zostają nagrodzeni.

 

7.10. .Różaniec do granic to spotkanie modlitewne, w które włączamy się gorącym
i otwartym sercem. Jedziemy busem do Włodawy gdzie Ojcowie Paulini prowadzą spotkanie. Najpierw konferencja, następnie Eucharystia i modlitwa różańcowa przy granicy Polsko- Białoruskiej. Nie zabrakło czasu na spotkanie ze znajomymi – rodziną Darka Gruszki, Siostry ze wspólnoty w Wytycznie. Wracając odwiedzamy chora

 

s. dyrektor Anitę Andrzejuk w Białej Podlaskiej i zajeżdżamy do Mc Donald s na pyszne przekąski. Do domu wracamy późno bo o 20.00.

 

8.10. Z grupą fanów zespołu Akcent i Zenka Martyniuka jedziemy do miejscowości Borki Kosy na koncert i choć pogoda płata figa – pada deszcz nic zagorzałym entuzjastom nie przeszkodzi. Stoimy blisko sceny, bawimy się dobrze, jest super.

 

WP 20171008 007IMG 20171008 162713IMG 20171008 155444

 

9.10. Teatr tańca ,,Kwieciste gwiazdy” z Ukrainy przedstawiają tańce z różnych stron wschodu. Chłopcy z wielkim zainteresowaniem oglądają spektakl. Najbardziej zapamiętują tańce klaunów i krasnali. Warto nadmienić, iż tancerze zespołu to wychowankowie rodzinnych Domów Dziecka z Ukrainy.

 

13.10. Dwie korony to tytuł filmu, który oglądamy w kinie ŁOK w Łukowie. Trzydziesto dwuosobowa grupa całą salę kinową ma dla siebie, nieodzownym elementem jest pop corn, który sami wykonaliśmy w domu. Seans choć poważny w swym przesłaniu był bardzo przystępny i interesujący.

 

17.10. Ciepły jesienny dzień skłania do spacerów i wspólnych spotkań. Zatem wyruszamy na osiedlowe ścieżki a potem zasiadamy przy stole by posilić się grillowanym kurczakiem Mniam. Oczywiście zespół Casio przygrywa do tańca.

 

20.10. Jesienny konkurs plastyczny.

 

25.10. Październikowe zamyślenia II gromadzą ponad 100 osób z różnych placówek naszego Powiatu, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Jest Ośrodek Przylądek, są mieszkańcy DPS w Ryżkach, są mieszkańcy DPS w Łukowie, na którego to terenie odbywa się impreza. Wśród zaproszonych gości jest Dyrektor PCPR Lech Dębczak, są dyrektorzy poszczególnych Placówek oraz ksiądz Kapelan Sylwester Anuśkiewicz. Po powitaniu gości przez Gospodarzy następuje część poświęcona refleksjom przemijającego czasu i piękna życia. Przy asyście gitar i śpiewu płyną znane nam melodie i modlitwy. Każdy ma tutaj swój udział, może coś zaśpiewać lub powiedzieć do mikrofonu albo zwyczajnie sobie pomilczeć. Następnym punktem są zabawy z chustą Klanzy i hula hop oraz zabawy taneczne. Aby nie ustać w drodze są też słodkie przekąski – pop corn, pączki, owoce, ciastka, cukierki, jest kawa, herbata i napoje. Każda Placówka na zakończenie imprezy otrzymuje także pamiątkowy dyplom. Wszyscy świetnie się bawią aż żal kończyć ….. mówimy sobie do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.

 150876654838815088334415151508833501067DSC 0187DSC 0238DSC 0254DSC 0262DSC 0285DSC 0289DSC 0357

30.10. Wraz z wychowankami DPS w Łukowie jedziemy na cmentarz by przygotować groby na uroczystość Wszystkich Świętych. Grabimy liście, stawiamy znicze, mówimy pacierz, wspominamy tych, którzy byli nam bliscy a już odeszli.

 

 

 

WRZESIEŃ 2017

12.09. Powrót z Okuninki.

15.09. Konkurs plastyczny pt Okuninka we wspomnieniach. Co pozostało w sercach po wyjeździe to zostało uwidocznione w pracach. Prace wykonano różnymi technikami. Powstały grzyby giganty, Jezioro z widocznymi roślinami wodnymi, ośrodek Astur, w którym mieszkaliśmy, są konie, bażanty, ryby…. pałki wodne, tańce
i zabawy z piaskiem…. Można rzecz dwutygodniowy pobyt został przedstawiony
w sposób idealny. Oczywiście nie zabrakło nagród i słodkiego poczęstunku.

17.09. Dom Pomocy Społecznej i Fundację Dom Otwartych Serc odwiedzają nasi Przyjaciele z Warszawy Marta Żardecka z Fundacji Pożywienie – Darem Serca
i Bartłomiej Jojczyk z Fundacji Dobrych Inicjatyw. Spotkanie miało charakter wizyty zapoznawczej bowiem z p. M. Żardecką s. Regina jako prezes fundacji Dom Otwartych Serc współpracuje już od dawna, choć p. Marta jest u nas pierwszy raz zaś p. Jojczyk jest nową osobą, która chciała poznać charakter pracy i potrzeb DPS. Goście przywieźli także dary: ubrania, przybory szkolne. Zapoznali się z topografią placówki, spotkali z podopiecznymi.

20.09. Krótką imprezą przy grillu i akompaniamencie zespołu Casio żegnamy lato
i witając jesień. Drzewa są już kolorowe, dni stają się krótsze choć promienie słoneczne są jeszcze ciepłe. Nasze spotkanie kończymy oglądaniem zdjęć z Okuninki

 

SIERPIEŃ 2017

 

1.08. Zajęcia patriotyczne z racji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Minutą ciszy i krótką modlitwą uczciliśmy pamięć bohaterów – obrońców Warszawy. Następnie film i prelekcja przybliżyły minioną historię.

 

3.08. Dziś wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę wraz z mieszkańcami wczesnym rankiem żegnamy pielgrzymów, a wieczorem w Woli Gułowskiej uczestniczymy w apelu Jasnogórskim i śpiewach, spotykamy też znajomych, którzy ruszyli na pielgrzymkowy szlak m.in. mamę Piotrusia Swinarskiego, wychowanka DPS.

Dziś podopieczni DPS realizują swoje hobby kulinarne. Poznają tajniki przepisów na ciasta drożdżowe. Jest to nie lada wyczyn ,każdy, kto choć raz piekł tego rodzaju ciasto wie, ile potrzeba włożyć w nie pracy. Wysiłek jednak odchodzi w zapomnienie, kiedy słodycz ciasta głaszcze podniebienie.

 

20.08. Coroczny odpust ku czci św. Rocha. Niestety w tym roku aura nie dopisała – pada deszcz. Nic jednak nie zdoła przeszkodzić by odwiedzić groby bliskich i odbyć spacer pomiędzy straganami. Najwytrwalsi zostali nagrodzeni – były pamiątki, wata cukrowa, lody.

 

22.08. Kolejne zajęcia kulinarne tym razem tematem są ciasta z galaretką. Na naszej niedużej działce z borówką amerykańską jest sporo owoców, które zbieramy a następnie dodajemy je do ciasta. Własnoręcznie wykonany deser smakuje wybornie.

 

24.08. Sierpniowe grillowanie zgromadziło dziś cały DPS wraz z pracownikami. Aura sprzyjająca. Pyszne kiełbaski i boczek już się rumienią na ruszcie. Do tego jeszcze dobra muzyka zespołu Casio i zabawa jest naprawdę przednia.

29.08. – 12.09. Dwa tygodnie poza domem to dopiero atrakcja – Okuninka czeka. Otóż turnus rehabilitacyjny w Okunince gromadzi grupę 29 osób. Jedziemy aż trzema busami dwa z DPS i jeden wypożyczony z Zarządu Dróg Powiatowych przez pana Dyr. Stanisława Sokoła. Wyjazd dofinansował PFRON z PCPR w Łukowie oraz Fundacja Dom Otwartych Serc. Okuninka to mała miejscowość położona nad Jeziorem Białym, niedaleko Włodawy. Podczas pobytu korzystamy z rehabilitacji na terenie ośrodka,
z wycieczek do Kodnia, Kostomłot i Jabłecznej oraz festynu rodzinnego we Włodawie. Codzienne spacery, kąpiele w jeziorze, jazda na rowerze, wspólne oglądanie zachodów słońca, spotkania przy ognisku, dyskoteki a także jazda rowerkami wodnymi czy kajakami, spotkania z przyjaciółmi, wyjazdy na zakupy, przejażdżki kolejką wąskotorową czy rejs statkiem to tylko niektóre atrakcje. Nie brakuje czasu na grzybobranie i spotkania gdzie poznajemy nowych ludzi. Atmosfera na turnusie jest ciepła, przyjazna… szkoda, że czas tak szybko biegnie i trzeba wracać do Łukowa.

20170901 11070220170908 104502150444562501815044456256351505249039848WP 20170912 030WP 20170912 022WP 20170911 042WP 20170911 030WP 20170911 008WP 20170910 011WP 20170909 146WP 20170909 145WP 20170908 064WP 20170905 025WP 20170902 008WP 20170831 103WP 20170831 090

 

 

 LIPIEC 2017

 

9.07. Bierzemy czynny udział w integracyjnej imprezie pod tytułem ,,Bądźmy Razem”. Impreza jak co roku gromadzi tłumy osób niepełnosprawnych z ich rodzinami oraz osoby ich wspomagające. Spotkanie rozpoczyna się Mszą świętą, podopieczni DPS w Łukowie pełnią liturgiczna służbę ołtarza, ale na tym nie koniec, mieszkańcy niosą dary ofiarne w procesji Eucharystycznej, jeden z pracowników czytana lekcję. Pomagamy organizacyjnie także w inny sposób. Chłopcy wraz z opiekunami biorą udział w zawodach Nordic Walking: Memoriał Uli Krasuckiej i zdobywają medale oraz nagrody. Jako Fundacja we wszystkim tym uczestniczymy nie pomijając wsparcia finansowego imprezy. Atrakcji podczas spotkania nie brakuje: są motocykliści, dmuchane zamki, przejażdżki bryczką, Klaun, występy zespołu Disco Polo, a także przekąski.

IMG 1963IMG 1969IMG 1984IMG 1516IMG 20171008 155059

 

15.07. Zajęcia gastronomiczne. To ulubione zajęcia mieszkańców. Chłopcy najpierw angażowali się w zebranie borówki posadzonej przed domem a dziś pieczemy pyszne ciasto z owocami.

 

16.07. Rusz bus, rusz wóz i będzie wiózł podopiecznych DPS nad Zalew Zimna Woda. Wszyscy jadą na łono natury a tam czekają ich piękne widoki, ciepłe słońce i przepyszne ciasto z borówką, które poprzedniego dnia sami upiekli. Całe do południa spędzamy nad wodą. Jest ciepło, miło i przyjemnie

IMG 20170716 111421IMG 20170716 111435IMG 20170716 111608IMG 20170716 114532IMG 20170716 113515

20.07. Zajęcia kulinarne cieszą się dużą popularnością, oto dziś poznajemy walory smakowe a przede wszystkim zdrowotne borówki amerykańskiej. Z samego rana zbieramy owoce a następnie zapoznajemy się z jej właściwościami i robimy pyszne przysmaki. Z zajęć korzysta 35 osób.

IMG 20170721 082207IMG 20170721 082340

 

 

21.07. Cyrk Zalewski gości grupę śmiałków, bowiem dziś w programie kula śmierci czyli wyścigi motocyklowe w metalowej kuli. To trochę nietypowy numer w cyrku niemniej jednak atrakcja nie lada. Wszystkich zabawia klaun Rico. Występują wielbłądy, psy, konie, akrobaci. Z atrakcji skorzystało 17 osób.

IMG 20170721 202833IMG 20170721 203038

 

26.07. Dziś finał przygotowań artystycznych. Dramo komedia pt Rzepka , Juliana Tuwima uświetni imieninowe spotkanie s. Dyrektor DPS. Przedstawienie pod kierunkiem s. Reginy przygotowuje zespół Casio oraz niestrudzone opiekunki DPS. Piękne przebrania, kolorowa sceneria, dobra muzyka i zaczynamy nasze występy. Było dużo śmiechu i radości. A potem jeszcze życzenia połączone z pokazem slajdów
i wspólne spotkanie przy stole.

 

DSC 0926DSC 0967DSC 0968DSC 0993

28.07. Wyjazd na łono natury – zalew Zimna Woda. Zieleń, cisza, woda …. Tego potrzeba by odpocząć i pobyć ze sobą. Wyjechała grupa 27 osób.

 

30.07. Zajęcia kulinarne. Już po raz kolejny spotykamy się by poznawać tajniki zdrowego żywienia. W zajęciach bierze udział 42 osoby.

 

31.07. Silwoterapia. Wyjazd do lasu. Korzysta 37 osób.

 

CZERWIEC 2017

1.06. Dzień mieszkańca i Dzień Dziecka w jednym dniu świętujemy obecność naszych podopiecznych i ich dziecięce podejście dożycia tzn pełne radości, zaufania i otwartości. Oto program nasze świętowania i edukacji:

11.00. Zbiórka przy figurze Św. Józefa , powitanie gości, życzenia /śpiew sto lat…/

11.15. Przejście w korowodzie na plac grillowy z muzyką Bałkanica

- zupa grochówka

-kiełbasa, parówki

11.45.Konkursy i gry ruchowe – p. Agnieszka S, p. Jacek D.

12.15. Przekąska lodowa

13.30. zabawy muzyczne – spotkanie z mikrofonem -
p. Joasia R., p. Joasia K.

13.15. Grill

14.00. Zawody sportowe – p. Agnieszka Ś., p. Jacek D.

15.00 Tort

15.30. Dyskoteka

16.30. Przejazdy na quadach i motocyklach

17.30. Hamburgery – kolacja

Goście dopisali, pogoda w sam raz, humory świetne, zabawa przesympatyczne, nagrody atrakcyjne. Jednym słowem impreza udana. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób.

 

2.06. Zajęcia edukacyjne w grupach zakończone pysznym, śmietanowym tortem. Zajęcia miały na celu wzmocnić poczucie własnej wartości oraz pogłębić umiejętność szukania pomocy w grupie, która stanowi oparcie w sytuacjach trudnych. Na zajęciach było obecnych 43 osoby.

 

5.06. Zaspakajanie potrzeb duchowych oraz nauka współpracy to tematy dzisiejszych spotkań. Okazją jest odpust w naszej parafii – Matki Kościoła. Wspólne świętowanie kończymy grillową przekąską przygotowana przez samych uczestników.
W spotkaniach wzięło udział 52 osoby.

Również dzisiaj mają miejsce zajęcia muzyczne. Podczas spotkań uczymy się nie tylko śpiewu, wyczucia rytmu ale także tworzymy zespół grający na instrumentach szczególnie perkusyjnych. Dziś w sposób szczególny ćwiczymy utwór pod tytułem Bałkanica.

 

6.06. Kolejne zajęcia z Nordic Walking. Celem spotkań jest podniesienie naszej sprawności psycho-motorycznej, jest formą spędzania wolnego czasu i naszym hobby, jest także przygotowaniem do zawodów, które odbędą się na Zimnej Wodzie podczas festynu Bądźmy razem. W zajęciach bierze udział 15 osób.

DSC 0675DSC 0815IMG 1244IMG 1271IMG 1339IMG 1345IMG 1357

11.06. Festyn rodzinny. W realizację przedsięwzięcia Mam Przyjaciela wplata się festyn rodzinny na terenie miasta Łuków. Grupa 20 osób korzysta z licznych atrakcji, które rozpoczynamy od spotkania z Burmistrzem Miasta Łuków Dariuszem Szustkiem i Jego Radnymi wspólną fotką. A potem już dmuchańce, udział w występach, śpiewy, słodkie poczęstunki ….zabawie nie było końca.

IMG 20170611 142348IMG 20170611 143054IMG 20170611 143329IMG 20170611 143518

 

13.06. Nauka umiejętności kulinarnych. Poznajemy tajniki kuchenne. Każdy próbuje swoich sił i o dziwo, wszyscy mają jakiś talent kulinarny. Wzmacniamy poczucie własnej wartości i uczymy się zdrowego stylu życia. Efektem całego kuchennego zamieszania jest ciasto jabłkowe. SMACZNEGO.
Po kulinarnych zmaganiach idziemy ćwiczyć ciało podczas nordic walking.

 

14.06. Jedziemy na wycieczkę do Białowieży. Po drodze zwiedzamy wystawę sprzętu rolniczego połączonego ze sprzedażą regionalnych wyrobów z okolic Białowieży. Najciekawsze tajniki z życia zwierząt przybliżyła nam przewodnik w muzeum, następni mogliśmy spacerować po parku gdzie na wolności żyją wspaniałe okazy żubrów, jeleni, lisów, wilków itp Z zaciekawieniem obserwujemy życie zwierząt, ich zwyczaje, sposób zdobywania pokarmów. W drodze powrotnej zwiedzamy Grabarkę, górę krzyży, święte miejsce mieszkańców okolic Białowieży.

IMG 1471IMG 1501IMG 1516IMG 1593IMG 1652

15.06. Bierzemy udział w procesji Bożego Ciała, nasz przemarsz ulicami miasta jest pełen zaangażowania nie tyko w śpiew ale także w niesienie szarf, chorągwi,

 

IMG 20170615 101329IMG 20170615 101510

16.06. Niedawno byliśmy w Białowieży poznając piękno Puszczy Białowieskiej Dziś wszystko, co zapamiętaliśmy i przeżyliśmy utrwalamy podczas konkursu z edukacji ekologicznej. Powstają piękne prace żubrów, jeleni, borsuków, krajobrazy lasów. Powstaje wystawa plastyczna i fotograficzna. Konkursy utrwalają zdobytą wiedzę
i poszerzają horyzonty myślowe.

IMG 1678IMG 1681IMG 1685

18.06.Tego dnia w Łukowie odbywa się festyn w parafii św. Brata Alberta podczas, którego wychowankowie DPS zostali nagrodzeni za udział w konkursie pt ,,Święty Brat Albert uczy nas”. Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek oraz Przełożona Sióstr Nazaretanek wraz z s. Julitą współorganizatorką konkursu. Atrakcji nie brakowało były występy zespołów muzycznych, koncert orkiestry dętej, pokazy wozów policyjnych i strażackich, dmuchane zamki, lody, ciasto i inne smakołyki. Niedzielne popołudnie upłynęło w miłej atmosferze. Trud i wysiłek został publicznie nagrodzony.

IMG 0569IMG 1741IMG 1746IMG 1767

18.06. Zawody wędkarskie w Kraśniku. Grupa 8 osób wraz z opiekunami rusz wczesnym, niedzielnym rankiem do Kraśnika. Wędki przygotowane, zanęta, robaki itp., sprzęt w pełnej gotowości. Po rozlosowaniu miejsc, zanurzamy wędki w wodzie i nie trzeba długo czekać ryby są już w naszych wiaderkach. Radość i uśmiech na twarzy. Połów trwał 2.5 godziny. Chłopcy otrzymali medale i torbę ze słodyczami.

IMG 20170618 130030IMG 20170618 144556IMG 20170618 144636WP 20170618 014

19.06. Zajęcia terapeutyczne. Najpierw wspólna rundka, potem podział na zespoły
i zaczynamy już ostatnie spotkanie TZA. Dziś wszyscy z zaangażowaniem uczestniczą w spotkaniu.

 

21.06. Ostatnim spotkaniem jaki organizujemy w ramach przedsięwzięcia Mam Przyjaciela są zajęcia plenerowe w warszawskim ZOO. Dużym autokarem wyjeżdżamy na łono natury i to dzikiej natury bowiem w ZOO spotykamy dzikie zwierzęta i egzotyczne rośliny. Dodatkowym atutem wyjazdu jest obecność największych naszych Przyjaciół jakimi są nasi najbliżsi – rodzice, rodzeństwo. Niestety nie wszyscy mogli się spotkać z najbliższymi nie mniej jednak ich opiekunami były osoby, które sami sobie wybrali jako zaufane. Wyjazd jest jednocześnie podsumowaniem całego czasu pracy, wysiłku i nauki podczas realizacji edukacji. Czy odczuwali ciężar pracy? Sądząc po frekwencji, zadowolonych i uśmiechniętych buziach trud był słodki, miły i przyjemny. Co więcej dało się słyszeć Chcemy więcej. Zatem zapraszamy w ciągu roku na zajęcia a za rok na kolejny intensywny czas edukacji. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

IMG 1777IMG 1780IMG 1782IMG 1786

29.06. Rekreacyjne spotkanie przy wspólnym słonecznym stole z racji rozpoczęcia wakacji. Podsumowujemy miniony czas oraz rok szkolny, rok wspólnych zmagań, wysiłku ale i radosnych spotkań. Wyświetlamy zdjęcia, śmieszne filmiki i wspominamy, wspominamy

 

MAJ 2017

2.05. Święto Flagi. Wykonujemy flagi biało-czerwone i inne oznaki narodowego patriotyzmy. Te oznaki zdobią naszą posesję i nasz dom. Uczymy się szanować
i kochać nasz kraj, poznajemy historię. W zajęciach bierze udział 33 osoby.

Dziś wyruszamy także na wiosenne Nordic Walking, przemierzamy ulice naszego osiedla i ogródków działowych. W spacerze bierze udział 19 osób.

 

4.05. Bierzemy udział w konkursie organizowanych przez parafię Św. Brata Alberta
w Łukowie, Siostry Nazaretanka, Zespół Szkolno-Przedszkolny i Łukowski Ośrodek Kultury pt,, Święty Brat Albert uczy nas…”. Grupa 31 osób wytęża siły by powstały prace jak najlepsze ukazujące postać Świętego uczącego nas dzielenia się dobrem. Dziś pierwszy etap zmagań. Prace wykonywane są różnymi technikami: malowanie farbami, rysowanie ołówkiem, wydzieranka.

6.05.Udziałw Nordic Walking. Uczestniczy 26 osób.

8.05. Druga część konkursu o Św. Br. Albercie. Zbiera się jury, które wybiera najbardziej ciekawe prace, one zostaną wysłane do parafii Św. Br Alberta gdzie wezmą udział w kolejnych etapach konkursu. Wyróżnienia w pierwszym etapie otrzymały prace pod tytułem: Pielgrzym/ wykonane przez Piotr Ł., i Pawła W./, Głodnych nakarmić /praca wykonana przez Ernesta R., Piotra P., Piotra W/ oraz Kochajmy zwierzęta /prace wykonane przez Rafała H., Pawła W., Czarka Sz/. Gratulujemy.

IMG 0506IMG 0560IMG 0566IMG 0570

10.05. Koncert zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych. Po raz kolejny artyści dają świetny koncert. Cała sala się bawi młodzi i dorośli. Są piosenki o wodzie, zdrowym żywieniu, szacunku dla dorosłych itp. a wszystkie z humorem i nauką życiową. Słowa łatwe do zapamiętania. Po koncercie zapraszamy gości na pyszne ciasto upieczonej
w naszej pracowni terapeutycznej.

DSC 0400DSC 0404DSC 0413DSC 0417DSC 0426

11.05. Małą grupką jedziemy zbierać mlecz czyli mniszek lekarski. Z zioła będziemy gotować syrop na przeziębienie. Chłopcy są bardzo zaangażowanie najpierw
w zbieranie kwiatów a potem w gotowanie syropu.

IMG 20170506 183330IMG 20170510 154456IMG 20170510 154518IMG 20170510 154611

12-13.05. Wyjazd socjoterapeutyczny w Góry Świętokrzyskie. Niech żyje słońce, pogoda, dobry humor i zabawa a w tym przeplatana nauka i edukacja. Jedziemy 25-o osobową grupą na podbój górskiej krainy – Góry Świętokrzyskie. Oto plan:                                     12.05.2017                                                                                                                               5.50 – Pobudka                                                                                                                            6.20- Śniadanie                                                                                                                       6.40- Podstawienie autokaru

7.00- Wyjazd

12.30- Spotkanie z przewodnikiem ŚPW

Zwiedzanie:

Bodzentyn-ruiny zamku, kościół Św. Ducha, rynek . Spotkanie edukacyjno-plenerowe

Św. Katarzyna, źródło Św. Franciszka, klauzurowy klasztor. Konkursy.

Podwieczorek

Św. Krzyż , Sanktuarium relikwii Św. Krzyża, Kaplica Oleśnickich, Krypty Gołoborza

17.30- Huta Stara-nocleg

Wyjazd do skansenu

Obiadokolacja

Spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym lub do Kadzielni

22.00- Cisza nocna

13.05.2017

7.00- Pobudka

7.30- Śniadanie i pakowanie

8.30- Wyjazd

11.15- Zwiedzanie Jaskini Raj

Zwiedzanie muzeum człowieka (neandertalczyka). Quiz.

Spotkanie w parku – Dąb Bartek

14.00- Obiad

Powrót

Czarnolas – spotkanie z Janem Kochanowskim. Podsumowanie wyjazdu – konkurs wiedzy.

Wracamy wieczorem, słońce chyli się ku zachodowi. Dobrze być znowu w domu

IMG 0640IMG 0645IMG 0646IMG 0649IMG 0651IMG 0655

15.05. Zajęcia edukacyjne i profilaktyczne łączymy z przyjemnościami – dziś przygotowujemy pop corn. Najważniejsze jednak w całym przedsięwzięciu jest wspólne spotkanie, praca w grupach i zdrowa rywalizacja. W spotkaniu bierze udział 56 osób.

 

16.05. Kolejne zajęcia profilaktyczne z terapii zastępowania agresji dziś zakończone wspólnym grillowaniem. Wysiłek pracy został nagrodzony. W spotkaniu wzięło udział 53 osoby.

IMG 1039IMG 1048IMG 1064IMG 1065

17.05. Kolejna pielgrzymka Domów Pomocy Społecznej. Po niejakiej przerwie bierzemy udział w wyjeździe na Górę Chełmską. (-o osobowy bus z DPS. wiezie uczestników w daleką bo ponad 200km podróż. Najpierw zapoznanie się z historią pięknie położonego Sanktuarium, następnie część oficjalna czyli rejestracja, powitania itp. Eucharystii przewodniczy J.E.Ks.Bp. Mieczysław Cisło. Po modlitwie wszyscy zbieramy się na placu gdzie następuje część rekreacyjna czyli ponik, spotkania z grupą AA, śpiewy, tańce, konkursy i oczywiście poczęstunek. Malowniczo położone sanktuarium sprzyja przemyśleniom, modlitwie i odpoczynkowi na łonie natur wśród przyjaciół, spotykamy bowiem naszych znajomych z innych placówek.

IMG 1080IMG 1081IMG 1082IMG 1089

 

24.05. Spotkanie integracyjne uczniów Zespołu Szkół w Łukowie gdzie uczęszczają podopieczni Domu Pomocy Społecznej z mieszkańcami domu. Powodem spotkania są urodziny jednego z wychowanków. Podczas spotkania nie zabrakło urodzinowo - integracyjnego toru, cukierków, słodkich przekąsek, których ukoronowaniem była wata cukrowa a także pieczonego boczku i kiełbaski. Wychowawcy przygotowali integracyjne zabawy, były zabawy bokserskie i wyścigi oraz konkurencje zręcznościowe, ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. W spotkaniu wzięło udział 64 osoby.

DSC 0473DSC 0476DSC 0498DSC 0505DSC 0508DSC 0552

26-28.05. Grupa 37osób korzysta z imprez organizowanych na terenie miasta z okazji Dni Łukowa. Bierzemy udział w koncertach, spotkaniach, a także w pokazach np. motorowych. Nie brakuje także lodowych i słodkich przekąsek.

 

29.05. Zajęcia z Nordic Walking. Na terenie DPS-u gościmy instruktora P. Basię, która uczy nas jak poprawnie uprawiać ten rodzaj sportu. Ćwiczenia i trening mają nas przygotować do zawodów podczas imprezy integracyjnej Bądźmy Razem w lipcu

 

30.05. Zajęcia z Nordic Walking. Na terenie DPS-u gościmy instruktora P. Basię, która uczy nas jak poprawnie uprawiać ten rodzaj sportu. Ćwiczenia i trening mają nas przygotować do zawodów podczas imprezy integracyjnej Bądźmy Razem w lipcu.

IMG 1194IMG 1201IMG 1203IMG 1204

31.05. Parafie łukowskie nawiedza Figura Matki Bożej Fatimskiej, w tym szczególnym czasie 100-lecia objawień w Fatimie. Grupą mieszkańców DPS odwiedzamy parafię Podwyższenia Krzyża gdzie modlimy się przed figurą Pani Fatimskiej polecając nasze prośby i potrzeby bliskich naszemu sercu. W drodze powrotnej robimy przerwę na pyszne włoskie lody.

IMG 20170531 114635IMG 20170531 114704IMG 20170531 114737IMG 20170531 120815IMG 20170531 121711IMG 20170531 121944

KWIECIEŃ 2017

3.04. Rozpoczynamy coroczny program profilaktyczny. Tym razem nasze przedsięwzięcie nosi tytuł MAM PRZYJACIELA. Dziś na uroczystym otwarciu byli obecni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Łukowie, dyrektor s. Anna A., Prezes Fundacji Dom Otwartych Serca s. Regina Z. wraz z Zarządem, opiekunowie oraz zaproszeni goście. Podczas spotkania miały miejsce zajęcia integracyjne, zajęcia stolikowe oraz praca zespołowa podczas układania puzzli. Już dziś uczestnicy otrzymali nagrody za zdrową rywalizację i zaangażowanie. W spotkaniu wzięło udział 58 osób.

DSC 1970DSC 1992

DSC 1998DSC 2003

7.04. Przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Dziś w gronie 38 osób wykonujemy palemki z racji zbliżającej się Niedzieli Palmowej. Pięknie przyozdobione gałązki będą upiększyć niedzielną liturgię.

IMG 0489IMG 0491IMG 0492IMG 0495

 

W okresie przedświątecznym odwiedzamy naszych Sponsorów, Dobrodziejów, Instytucje, z którymi współpracujemy z życzeniami świątecznymi, niektórym wysyłamy pocztą lub drogą mailową.. Została także zamówiona Masa św. w intencji w/w osób w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

IMG 20170326 160532IMG 20170326 160657IMG 20170326 161120IMG 20170407 141746

 

15.04. Wielka Sobota. Tradycyjnie pomagamy w przygotowaniu stołu z pokarmami wielkanocnymi, które zostały poświęcone przez naszego Ks. Proboszcza. Nastrój jest coraz bardziej podniosły i świąteczny. Po uroczystym spotkaniu chłopcy wraz
z s. Reginą odwiedzają Grób Pański oraz strażaków pełniących służbę przy grobie Pana Jezusa. Nie zabrakło zwiedzania samochodu strażackiego, przymierzania hełmów i wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. W całości skorzystało 29 osób.

IMG 20170415 085958IMG 20170415 090123IMG 20170415 092141IMG 20170415 092748IMG 20170415 105050

 

22.04. Wyjazd na pielgrzymkę. Grupa 9-u wychowanków wraz z opiekunami wyjeżdża wczesnym rankiem na rodzinne ziemie bł. Franciszki Siedliskiej. Pielgrzymka odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy to dojazd do Roszkowej Woli gdzie uczestniczymy
w spektaklu i słuchowisku a następnie we Mszy św. pod przewodnictwem
J. E. Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego. Po zakończonej Eucharystii wyruszamy na pielgrzymi szlak, droga wiedzie wśród malowniczych krajobrazów nad Pilicą wśród wiosek, łąk, pól. Docieramy do celu: Żdżar ok godziny 14-ej, tutaj jeszcze krótkie modlitwa, dotknięcie relikwii Świętej i PIKNIK. Piknik niecodzienny jest zespół prowadzony przez Ojców Kapucynów z Nowego Miasta, są konkursy, śpiewy i tańce,
a na poczęstunek: bigos, kiełbaski, ciastka, rogalika, kawa i herbata a przede wszystkim dobra zabawa i wesoła atmosfera. Ok 17.00. –ej zbieramy się w drogę powrotną. Nasz szlak pielgrzymi jeszcze się nie zakończy odwiedzamy Nowe Miasto nad Pilicą, zabytkowe zabudowania sakralne w Inowłodzu oraz Sanktuarium
Św. Rodziny w Studziannej. Do domu wracamy gdy zapadła ciemna noc, zmęczeni ale zadowoleni.

IMG 20170422 134736IMG 20170422 135811IMG 20170422 141936IMG 20170422 163148

 

28.04. Zajęcia kulinarne w ramach realizacji programu profilaktycznego gromadzą smakoszy ciast z jabłkami. Najpierw krótkie wprowadzenie i instrukcja a następnie przystępujemy do działa kulinarnego. Naszym celem jest upieczenie ciasta z jabłkami
i szarlotki. Praca wre, podział obowiązków wprowadził ład i porządek do zajęć. Jedna grupa obiera jabłka, druga ubija jajka, jeszcze inna zarabia ciasto. Wszystko dzieje się pod czujnym okiem instruktorów. Efektem pracy całego zespołu liczącego 27 osób jest przepyszne ciasto.

IMG 0500IMG 0506

MARZEC 2017

01.03. Środa Popielcowa. Rozpoczynamy czas Wielkiego Postu czyli przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Mieszkańcy DPS będą uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali czy rekolekcjach

IMG 000001.

Rozpoczynamy miesiąc przypominający o nadchodzącej wiośnie a także miesiąc poświęcony św. Józefowi patronowi DPS w Łukowie. Codziennie chętni spotkają się na nabożeństwie ku czci Patrona. Korzysta 45 osób.

 

10.03. Pierwszy wiosenny spacer Nordic Walking. Słońce pięknie przygrzewa choć powietrze jeszcze mroźne, tylko niezwykli zapaleńcy wyruszają w drogę. Jest nas grupka 15 osobowa, humory dopisują, podziwiamy pierwsze oznaki wiosny.

 

20.03. Uroczystość patronalna DPS w Łubowie czyli czcimy św. Józefa. Najpierw czas na skupienie, modlitwę a potem wspólne spotkanie przy, uwaga, nie tylko kawie ale tym razem przy kaszance i pieczonym udku – pyszne. Było nas 52 osoby.

 

21.03. Pierwszy dzień wiosny. Żegnamy zimę ciepłem promieni słonecznych, niech wróci do nas za rok. Teraz szukamy oznak ciepła – są już przebiśniegi, krokusy, i…..widzieliśmy już pierwsze pary bocianów powracających z ciepłych krajów. Wiosnę witaliśmy wszyscy a było nas 46 osób.

 

28.03. Logiczne i szybkie myślenie przyda się dziś każdemu, bowiem rozpoczynamy konkurs gier. Komu dopisze szczęście, kto wylosuje dobre miejsce w kolejce, kto zdobędzie najwięcej punktów oto pytania, na które już niedługo znajdziemy odpowiedź. Każdy wkłada w grę całe serce i umiejętności, walka jest zacięta. Ostatecznie zwycięża grupa Grzesia. Wszyscy jednak otrzymują drobne nagrody,
w końcu wszyscy się bardzo starali.

 

30.03. Konkurs Wielkanocny. Jest spotkaniem podczas, którego grupa uczestników poznaje tradycje wielkanocne i wykonuje okolicznościowe ozdoby. Wszyscy są bardzo zaangażowani, powstają piękne prace wykonane różnymi technikami – decupage, wyklejanki, naklejanki, pisanki, zające, gąski, kurczaki, baranki. Poszczególne elementy są składane i powstają zbiorowo wykonane stroiki. Wszyscy zostali nagrodzeni bo każdy włożył w prace wiele wysiłku i serca. Gratulujemy.

 

LUTY 2017

7.02. Bal karnawałowy w ŁOK-u. Każdy tańczyć potrafi i każdy śpiewać może. Integracyjne spotkanie przy muzyce zespołu Chłopaki nie płaczą z Ryżek podrywa wszystkich z krzeseł, nikt nie próżnuje, każdy czas dobrze wykorzystuje. Spotykamy dawnych znajomych, nawiązujemy nowe przyjaźnie, dobrze być znowu razem.

IMG 0206IMG 0234IMG 0256IMG 0275

14.02. Święty Walenty rozgrzej serce i dodaj zachęty, by innym okazać życzliwość
i sympatię. Walentynkowe serca powędrowały dziś do wielu dziewcząt i Pań, nie brakuje też życzliwości między nami. W rytm muzyki biją dziś serca i rozdają walentynki.

DSC 0177DSC 0191DSC 0194DSC 0198

15.02. Dziś sernikowe święto. Pieczemy ciasta z serem na ciepło i na zimno. Do zajęć garną się chłopcy gromadami choć według tradycji i zwyczaju kuchnia to domena kobiet. Pyszne serniki będą serwowane jako poczęstunek w czasie podwieczorku.

18.02. Każdy ruchy góralskie naśladuje, nawet próbuje sprawnościowych sztuczek. Dziś grupa 9-osobowa jedzie do Liceum im. Kościuszko gdzie zespół ZAWATERNIK
z Bukowiny Tatrzańskie daje koncert. Uczta dla ucha i oka to nie mała. Rytmy z gór przywołują wspomnienia dawnych wakacji i wędrówek po szlakach. Na koniec robimy wspólna fotkę z kierowniczką zespołu p. Marią.

IMG 0364IMG 0367IMG 0378

22.02. Niech żyje bal bo to życie to bal jest nad bale, orkiestra gra….. Jedni zakładają maski inni kolorowe okulary, niektórych uczestników trudno rozpoznać. To czas karnawału i balu, czas tańca, konkursów, kolorowych balonów i serpentyn. Miło szaleć kiedy czas po temu, jak pisał Jan Kochanowwski. Wszyscy bawią się i korzystają z muzycznej i słodkiej uczty. W balu bierze udział 57 osób.

DSC 0213DSC 0215DSC 0216DSC 0229DSC 0238DSC 0241DSC 0278IMG 0396

23.02. Dziś Tłusty Czwartek. Ostatki kawałki karnawałowych przebojów brzmią jeszcze w uszach. Zasiadamy przy stole i zajadamy pyszne pączki jedne z lukrem, inne z pudrem a jeszcze inne z dziką różą i adwokatem kto, co lubi i jak uwielbia. Cieszymy się ze wspólnego spotkania przy stole i na parkiecie. Spotkaliśmy się w gronie 42 osób.

Grupa 18 osób bierze udział w teatrzyku pt Królowa śniegu w ŁOK. Artyści
z Krakowa przybliżają nam znaną baśń a przez to życiowe prawdy. Dziękujemy.

Dziś wychowankowie DPS uczestniczą w balu absolwenta w Kęble, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, do którego kiedyś uczęszczali. Wspomnienia sprzed lat powróciły wartką falą, spotkania znajomych kolegów, koleżanek i wychowawców poruszyły serca.

28.02. Dziś już naprawdę ostatkowy bal połączony z konkursami sportowymi. Jutro rozpoczynamy Wielki Post. Każdy angażuje się i wysila by zdobyć nagrody i skorzystać z muzycznych szaleństw. W zabawie bierze udział 49 osób.

DSC 0299DSC 0311DSC 0312DSC 0317

   

STYCZEŃ 2017

1.01. Nowy Rok rozpoczynamy wraz z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej śpiewem kolęd przy akompaniamencie instrumentów. Chłopcy są bardzo muzykalni, gromki śpiew rozchodzi się po całym budynku. Niech rok będzie radosny, śpiewający, pełen dobrych chwil. W spotkaniu wzięło udział 25 osób.

IMG 20170101 165128IMG 20170101 165205IMG 20170101 165218

5.01. Święto Trzech Króli już tuż, tuż…dziś Fundacja zamówiła dla milusińskich pączki. Spotkanie przy gorącej kawie i pączku było miłym czasem oczekiwania na Magów
z dalekiego wschodu.

 

 

6.01.Zjazd opłatkowy rodzin mieszkańców DPS i przyjaciół. Zimowy, śnieżny dzień, szronem pokryty cały świat, a u nas jakoś tak uroczyście i świątecznie. To ważny dzień dla wychowanków DPS, przyjeżdżają ich rodzice, znajomi…
W programie przewidziano: Eucharystię, której przewodniczył ks. dr Mariusz K., wspólne życzenia wraz z dzieleniem się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd. Nie zabrakło też recytacji wierszy Pana Jerzego K. W sumie w spotkaniu wzięło udział ok 63 osoby. Na mszy św. były obecne dzieci z Placówki Wielofunkcyjnej wraz z wychowawcami /ok 13 osób/. Czas zjazdu minął w dobrej, rodzinnej atmosferze.

 DSC 0001DSC 0014DSC 0026DSC 0070DSC 1112DSC 1149DSC 1151DSC 1155DSC 1168DSC 1193DSC 1196IMG 0003

10.01. To czas wspólnych zabaw ruchowych a na koniec, kiedy już wszyscy byli nieco zmęczeni, uczestnicy usiedli przy kominku by obejrzeć film. Dobrze być razem.
W spotkaniu wzięło udział 45 osób.

IMG 0007IMG 0009IMG 0010IMG 0026IMG 0033

11.01. Mała scena a na niej wielcy artyści . Zespół pod nazwą Mała Orkiestra Dni Naszych zabawiała dziś chłopaków i dzieci z Placówki Wielofunkcyjnej. Niesamowita atmosfera śpiewu, radości i dobrej zabawy udzieliła się małym i dużym . Dziękujemy artystom za wspólne spotkanie i mamy nadzieję na kolejne spotkania.

DSC 0040DSC 0050DSC 0057DSC 0084DSC 0094DSC 0105DSC 0108

15.01. Jedziemy na jasełka w wykonaniu maluchów z przedszkola Sióstr Nazaretanek w Łukowie. Ogromna scena na Sali sportowej Gimnazjum nr1 w Łukowie a na niej mali artyści w pięknych strojach przedstawiają historię narodzenia Pana Jezusa.
Te jasełka to uczta dla oczu i serca. Chłopcy z zaciekawieniem oglądali występy.

IMG 0039IMG 0042

16.01. Zima ,zima , złota zima pada, pada śnieg a my ruszamy na kolejną zimową atrakcję, na którą zawsze oczekujemy z utęsknieniem – kulig w Klimkach. Zaprzężone sanie, rozpalony grill i ognisko, pięknie ośnieżony las i co ważne niezbyt niska temperatura. Ruszamy w poszukiwaniu białej przygody. Sanie pędzą przez las i pola nawet nasz czworonożny przyjaciel Dżambo dorównuje tempa sankom. Zdążają się upadki i śnieżne wpadki ale dziś nikt o to nie dba, liczy się dobra zabawa. Na koniec sanny ciepła grochówka i hamburgery, a ręce i nogi ogrzewamy przy ognisku. Rozpalamy sztuczne ognie by jeszcze bardzie rozgrzać atmosferę i serca.

IMG 0084IMG 0092IMG 0114IMG 0119IMG 0136IMG 0151

18.01. Dzień Naleśnika. Poznajemy przepisy jak zrobić naleśniki różnego rodzaju. Chłopcy pod czujnym okiem opiekunów wykonują zadania kulinarne, jest przy tym dużo śmiech i radości, a na koniec wielkie pyszności. Mniam.

DSC 0146DSC 0154DSC 0161DSC 0164

24.01. Fundacja Dom Otwartych Serc organizuje mały balik . Czas zabawy został urozmaicony konkursami karaoke, tańcem z balonami, był czas mikrofonu dla każdego….wszyscy świetnie się bawili, czas minął szybko i radośnie.

IMG 0154IMG 0155IMG 0156IMG 0159IMG 0162IMG 0163IMG 0164IMG 0165IMG 0166IMG 0167IMG 0168IMG 0169IMG 0170IMG 0171IMG 0172

26.01. Wielkie muzyczne przygody zwierzaków pochłonęły całą naszą uwagę podczas seansu filmowego w kinie ŁOK. Historie młodych, muzycznych talentów przedstawione w komiczny sposób poruszyły serca i dostarczyły wiele radości. Salwy śmiechu rozchodziły się po sali kinowej, wszyscy dobrze się bawili.

IMG 0173DSC 0178

\

29.01. Grupka wychowanków DPS w Łukowie bierze udział w koncercie kolęd zespołu Łukowiacy w kościele pod wezwaniem Najśw. Mari Panny w Łukowie. Piękne stroje, układy taneczne i oczywiście śpiewy. Ostatnie chwile czasu bożonarodzeniowego dobrze spędzić przy pięknej muzyce, to prawdziwa muzyczna uczta. Życzymy młodym artystom dalszego rozwoju talentów i wielu sukcesów.

 

31.01.Powoli kończy się czas Bożego Narodzenia, rodzinna atmosfera i wspomnienia będą nam towarzyszyć przez cały rok do następnego Adwentu. Oto kilka szopek, jakie ozdabiały budynek DPS w Łukowie.

 DSC 0121DSC 0129DSC 0133DSC 0135DSC 0139

 

 

Wręczył mi Anioł o brzasku błękitną kopertę, pachnącą Niebem.              

A w niej list miłosny od Pana Boga.

Ufaj. Kochaj. Wierz. Bo bardzo Cię umiłowałem. 

s. M. Kanizja CSFN

 

       ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE

 

Szanowni Państwo!

Niedługo Święta Bożego Narodzenia, z tej okazji proszę przyjąć najlepsze życzenia:Niech cud Bożego Narodzenia dokonuje się każdego dnia.
Niech Boże Dziecię Was strzeże, błogosławi i umacnia w podążaniu drogą miłości.

Błogosławionych Świąt! Szczęśliwego Nowego Roku!

Życzą:

Prezes Fundacji Dom Otwartych Serc s. Regina Zymela oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łukowie s. Anna Andrzejuk                                                                                        

 

Jednocześnie informujemy iż, w dniu 28.XII.2016 r. o godz. 7.00.zostanie odprawiona Msza św.w Bazylice Zwiastowania Najśw. Maryi Pannie w Nazarecie, w Ziemi Świętej w Państwa intencji.

 

Szanowni Państwo!

Fundacja Dom Otwartych Serc jak Państwo wiedzą, działa na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie szczególnie dzieci i młodzieży przebywających

w Domu Pomocy Społecznej w Łukowie.

W tym roku mamy możliwość starać się o odpis 1% w związku z tym przesyłamy Państwu ulotkę. Będziemy zobowiązani za ten bezinteresowny gest. Przy wypełnianiu PIT-u prosimy o wpis celu szczegółowego ,, DPS Łuków”w przeciwnym wypadku pieniądze przejdą na konto fundacji Salvatti, która użycza nam swego subkonta oraz wyrażenie zgody na przekazanie danych adresowych abyśmy mogli okazać Państwu naszą wdzięczność.

Osobom potrzebującym pomocy w rozliczeniu umożliwimy bezpłatne rozliczenie PIT-u, informacje pod nr telefonu 798 907 953.

Już dziś dziękujemy za każdy ofiarowany grosz, który będzie stanowił niezastąpiony wkład w rozwój i rehabilitację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

 Z poważaniem Prezes Fundacji "Dom Otwartych Serc"
 s. Regina Zymela

 

 

 

GRUDZIEŃ 2016

2.12. Już autobusik podstawiony, jedziemy do Warszawy do teatru Guliwer, gdzie chłopcy wraz z opiekunami wezmą udział w spektaklu muzycznym pt ,,Śpiąca Królewna”. To pierwszy tego rodzaju wyjazd – teatr. Z czym nam się kojarzy: ze sceną, piękną oprawą, muzyką, odświętnym ubraniem, aktorami…. To wszystko prawda.
I tak właśnie było uczestnicy przekonali się na własne oczy, co to znaczy występ na żywo w teatrze. Przejęte i zaangażowane twarze wyrażały zaciekawienie, zamyślenie i zadowolenie. Cieszymy się, że mogliśmy świat kultury przenieść w rzeczywistość niepełnosprawnych. W wyjeździe wzięło udział 25 osób.

 

3.12. Delegacja Fundacji Dom Otwartych Serc bierze udział w kiermaszu świątecznym w Siedlcach. Przepiękne rękodzieła zdobiły kramy, nie zabrakło pokazów, degustacji i regionalnych potraw.

 

5.12. Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Łukowie miała miejsce piękna impreza pt ,,Świąteczny Mikołaj”. W przeddzień wspomnienia Św. Mikołaja słynącego z dobroci i hojności zebrało się 60 osób, by wspólnie niepełnosprawni wraz z osobami towarzyszącymi poznawali tradycje Mikołajkowe i świąteczne a także wspólnie śpiewali piosenki o Mikołaju. Spotkanie miało na celu lepszą integrację osób zdrowych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnicy wykonywali postać Świętego Mikołaja i stroiki świąteczne za pomocą technik poznanych wcześniej jak i nowych. Osoby biorące udział w konkursie zostali podzieleni na grupy i pod czujnym okiem instruktora wykonywali prace plastyczne o dowolnej technice w danej grupie. Po zakończeniu prac dzieła zostały zaprezentowane przez autora i wystawione na terenie DPS-u. Każdy autor pracy został nagrodzony drobnym upominkiem. Miłym akcentem na zakończenie konkursu było spotkanie przy wspólnym poczęstunku kawie, pizzy i owocach.

 

6.12. To ważny dzień i dla dzieci i dla dorosłych. Przychodzi św. Mikołaj dla każdego ma coś miłego. Fundacja Dom Otwartych Serc wzorem ubiegłych lat przygotowała okolicznościowe upominki i słodkie paczki. Powróćmy jeszcze do naszych podopiecznych – radości było co niemiara najpierw z oczekiwania na Niebieskiego Gośćca a potem z otrzymanych darów. Pierwszy raz Mikołaj zakradł się ciemną nocką i pod poduszki powkładał różne ciekawe podarki: samochody, puzzle, grające zabawki, telefony, gry, kosmetyki….. Do południa zaś przyszedł bardziej oficjalnie, każdy mógł porozmawiać z Mikołajem, usiąść na mu na kolanach, zaśpiewać kolędę, zatańczyć, powiedzieć wiersz a czasem po prostu się uśmiechnąć – każdy gest został nagrodzony workiem pełnym słodkości. Nie zabrakło wspólnej zabawy z Gościem oraz poczęstunku. Dziękujemy i czekamy na Ciebie za rok.

W godzinach popołudniowych na spotkanie Mikołajkowe przybyli nauczyciele oraz młodzież z ZS im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie. W programie, jak zawsze bardzo bogatym, nie zabrakło przedstawień, konkursów, pięknej dekoracji
i oczywiście spotkania ze Świętym Mikołajem wraz z prezentami. Młodzież przygotowała także słodkie ciasteczka – przekąska mikołajkowa. DZIĘKUJEMY.
W spotkaniu wzięło udział 82 osoby.

Wieczorem zjawili się Goście z Laponii z pięknie oświetlonymi czapkami. Widok był prawdziwie niebiański a prezenty zapakowane w kartony. Stowarzyszenie Motocyklowe Bears Riders z Prezesem Danielem Dziurdziakiem na czele są niezawodni. Zawsze 6.grudnia o nas pamiętają.

 

20.12. Adam Ł. mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej został nagrodzony za wykonaną choinkę w ramach zajęć przeprowadzonych przez Fundację Dom Otwartych Serc. Praca została zgłoszona do konkursu w Łukowskim Muzeum. Nagrodę wręczył Adamowi Sekretarz Powiatu Łukowskiego wraz z Radnymi
i dyrektorem Regionalnego Muzeum w Łukowie.

W godzinach popołudniowych DPS odwiedzili uczniowie z ZS nr 4 w Łukowie. Profesjonalnie przygotowane jasełka z zainteresowaniem oglądali nie tylko mieszkańcy ale także pracownicy DPS. Uczniowie wraz z wychowawcami już po raz kolejny odwiedzają placówkę,

 

24.12. -16.12. Upragniony czas Świat zagościł w progach domów i serc. Oto światła choinki, łamanie się opłatkiem, rodzinna atmosfera po raz kolejny pozwala cieszyć się z Bożego Narodzenia. Pod choinką prezenty, na ustach kolędy tak mijają dni świętowania. Nie zabrakło czasu na zimowy spacer do pobliskich szopek, pysznego ciasta, sztucznych ogni i odwiedzin znajomych. Jak dobrze, że są takie chwile. Na Wigilii byli obecni zaproszeni goście m.in. brat wychowanka DPS Jarek Jaworski.

IMG 1864IMG 1868IMG 1896IMG 1902

 

29.12. Zajęcia sportowo-muzyczne umilają czas przed sylwestrem. Fundacja zbiera chłopaków, którzy rywalizują ze sobą w sportowych konkurencjach a potem swoje umiejętności wykorzystują podczas tańca. Palący się kominek oświetla radosne twarze wprowadzając rodzinną atmosferę, strzelające korki szampana – pikolo wprowadzają sylwestrowy nastrój.

 DSC 1005DSC 1013DSC 1014DSC 1051

30.12. Wspólne kolędowanie przy żłóbku wraz z zapalonymi sztucznymi ogniami to kolejna świąteczna atrakcja. Nie brakuje zaangażowania w śpiew i zapalanie ,,gwiazdeczek”.

 DSC 1061DSC 1071DSC 1094DSC 1102DSC 1106

31.12. Sylwester kończymy stary rok, jest to czas podsumowań, refleksji i zabawy.
O godzinie 15.00 spotykamy się na kolędowaniu, adoracji wynagradzającej
a następnie spotykamy się na poczęstunku. Uwieńczeniem jest odpalenie fajerwerków.

Czas świąteczny to okres składania sobie życzeń i pamięci o naszych sponsorach i dobrodziejach. W tym roku wykonaliśmy stroiki , które trafiały do osób nas wspierających, oprócz tego wysłano ponad 100 życzeń do różnych osób
i instytucji. Wdzięczną pamięcią i modlitwą ogarniamy wszystkie osoby nam życzliwe, wszystkich z którymi współpracujemy. Msza św. w intencji Dobrodziejów
i Współpracowników będzie odprawiona 28 grudnia w Bazylice Zwiastowania Najśw. Maryi Pannie w Nazarecie. W tym roku po raz pierwszy rozpoczynamy proces wspierania naszej Fundacji Dom Otwartych Serc poprzez możliwość odliczania 1%. Akcja jest możliwa dzięki podpisaniu umowy z Fundacją Salvatti, która udziela nam swego subkonta. Wydrukowano ponad 2 tysiące ulotek, które już są rozprowadzane.

cieszymy się, że idea integracji trwa i nabiera konkretnych kształtów.

LISTOPAD 2016

01.11. Uroczystość Wszystkich Świętych. Wraz z grupą 14 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej udajemy się na cmentarz w Łukowie, by oddać cześć zmarłym spoczywającym na tutejszej nekropoli. Odwiedzamy zmarłych mieszkańców, Siostry, pracowników a także osoby związane z DPS w Łukowie. Nie zapominamy
o bohaterach, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Zaduma, wdzięczność a przede wszystkim modlitwa towarzyszy naszej wędrówce po cmentarnych alejkach. Groby odwiedzamy wraz z wychowankami DPS także w kolejne dni oktawy uroczystości Wszystkich Świętych.

 

 

11.11. Święto Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wraz z mieszkańcami bierzemy udział we Mszy św., podczas której modlimy się za Ojczyznę, dziękując za pokój i wolność. Wdzięczną modlitwą ogarniamy poległych w Jej obronie. Nie zapominamy, o tych którzy obecnie sprawują rządy w Państwie. Dzisiejsza uroczystość to dobra okazja do lepszego poznania historii i zademonstrowania swego patriotyzmu. Mieszkańcy na budynku DPS-u wywiesili flagi biało-czerwone.

 

14.11. W parafii Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła odbywa się wizytacja kanoniczna. Przeprowadza ją J.E. Ks. Bp. Kazimierz Gurda. Z tej okazji Biskup odwiedza także Dom Pomocy Społecznej, mieszkańcy z wielkim przejęciem i radością jednocześnie oczekują Gościa. Księdzu Biskupowi towarzyszy ks. Proboszcz Krzysztof Stepczuk oraz ks. Kapelan. Oficjalne powitanie i spotkanie miało miejsce na Sali sportowej DPS. Zebrali się mieszkańcy, przedstawiciele pracowników DPS, Placówki Wielofunkcyjnej wraz z podopiecznymi, przedstawiciele Fundacji Dom Otwartych Serc. Ci ostatni pomogli w przygotowaniu i przedstawieniu programu muzycznego. Atmosfera spotkania była ciepła i serdeczna. Było obecnych ok 67 osób.

DSC 0239DSC 0253DSC 0263DSC 000001

24.11. Ostatkowe szaleństwa przed czasem Adwentu. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy Broniewskiego spieszą na parkiet zaopatrzeni w losy z wróżbami. Dym dyskotekowy, migające światełka, dobra muzyka i słodkie przekąski a międzyczasie wróżby Andrzejkowe – to wszystko sprawia, że atmosfera jest niepowtarzalna. Miło
i szybko płynie czas zabawy. W spotkaniu bierze udział 46 osób.

PAŻDZIERNIK 2016

1.10. Rozpoczynamy miesiąc pełen pięknych kolorów jesieni i różańca. Kto tylko ma potrzebę serca bierze udział w październikowych spotkaniach na modlitwie. Jako Fundacja czynnie włączamy się w organizację modlitewnych spotkań.

DSC 0071DSC 0072

 

3-6.10. To pamiętne dni wyjazdu rehabilitacyjno-terapeutycznego do Zakopanego.
W wyjeździe wzięło udział 45 osób wychowankowie oraz opiekunowie. Praktycznie wszyscy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej Intelektualnie mogli wyjechać poza teren Placówki- to wielka radość dla podopiecznych ale i dla nas. Dzięki życzliwości wielu osób rzeczy niemożliwe stały się realne. DZIĘKUJEMY.
Program był obfity: zwiedziliśmy Kraków, Ludźmierz, Zakopane oraz wjechaliśmy nad Morskie Oka, niestety nie udało się nam wjechać na Kasprowy Wierch gdyż z powodu aury odwołano kolejkę. Atrakcje górskiego kurortu nie pozwoliły na nudę był seans filmowy, spotkanie i konkursy nie zabrakło degustacji regionalnych potraw czy zabawy przy kapeli zakopiańskich górali. Nie lada atrakcją stał się fakt pojawienia grubej warstwy śniegu zdjęcia i figury zimowe pojawiły się na naszej posesji. Piękno widoków górskich, otaczająca przyroda, możliwość, podziwianie góralskich zabytków stanowią skarb naszego pobytu w górach.

IMG 1151IMG 1181IMG 1182IMG 1189IMG 1227IMG 1228IMG 1229IMG 1269IMG 1272IMG 1281IMG 1301IMG 1315IMG 1316IMG 1325IMG 1334IMG 1354

 

7.10. W DPS i Fundacji Dom Otwartych Serc gościmy specjalnych Gości z Warszawy są to: s. Prowincjalna Sióstr Nazaretanek s. Teofania oraz Jej Asystentka s. Gertruda. Podczas wspólnego spotkania z mieszkańcami DPS został wykonany krótki koncert muzyczny oraz wręczone okolicznościowe pamiątki. Siostry pozostawiły dla wychowanków obrazki oraz różańce, nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Były spotkania indywidualne, w grupach oraz wpis do kroniki.

 

16.10. Edukacyjny wyjazd do Wytyczna.. Celem wyjazdu było poznanie leczniczej właściwości żurawiny ora poznanie miejsca jej występowania. W sobotnie popołudnie wyruszył samochód wraz z mieszkańcami DPS przy ul. Broniewskiego do Poleskiego Parku Narodowego a ściślej mówiąc do Wytyczna i Urszulina. Słońce towarzyszyło naszej wyprawie. Najpierw zatrzymaliśmy się na przerwę w pięknym zajeździe
w Urszulinie a z stamtąd ruszyliśmy nad jezioro Wytyckie oraz do lasu na ścieżkę edukacyjną. Podczas spaceru rozpoznawaliśmy roślinę Żurawina oraz jej lecznicze właściwości, nie zabrakło też atrakcji w postaci odnalezienia pięknych okazów grzybów oraz punktu widokowego, z którego mogliśmy podziwiać wyryckie bagna tzw. Durne bagno. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Siostry Nazaretanki
w Wytycznie, które poczęstowały nas obiadem i pysznym deserem. Dziękujemy.

IMG 20161001 125210IMG 20161001 133014IMG 20161001 153850IMG 20161001 154927

 

19.10. Wielka impreza integracyjna odbyła się na terenie Domu Pomocy Społecznej. Uczestniczyło w niej 100 osób Goście wzięli udział w zabawach pt.:” Hej! Witam Was!” oraz „Klaśnij, tupnij, raz i dwa!”. Były to zabawy ze śpiewem i elementem ruchowym. Mające na celu: śpiewanie z pokazywaniem, pozwalające na kształtowanie schematu ciała. Następnie odbyła się dyskoteka, której towarzyszyły muzyka, światła laserowe i dym. Obecni mieli możliwość rozwijania więzi emocjonalnej poprzez wspólny taniec. Nie zabrakło czasu na wyciszenie, podzielenie się tym, co nas cieszy i smuci. Przy akompaniamencie gitary i śpiewu odmówiliśmy wspólnie modlitwę różańcową.

DSC00221DSC00222DSC00231DSC 0062DSC 0066DSC 0077DSC 0113DSC 0117DSC 0130DSC 0165DSC 0173

WRZESIEŃ 2016

3.09. Wielkie czytanie powieści Henryka Sienkiewicza Quo wadis w Woli Okrzejskiej. 9-o osobowa grupa pod opieką s. Reginy bierze udział w tym spotkaniu. Atrakcji jest co niemiara, wszystko w stylu rzymskim – dekoracje, stroje młodzieży, są żołnierze rzymscy i gladiatorzy… Kobiety grające w gry
z czasów Nerona, na palenisku pieką się podpłomyki podawane zwiedzającym
z różnymi przysmakami np. dżemem z kminkiem, jest także wątróbka w miodzie, soczewica z porą itp., nie brakuje pachnideł i pudrów dla zapewnienia sobie długowieczności…nade wszystko zaś znakomici goście czytają fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza Quo wadis z podkładem muzycznym. Chłopcy zachwycają się atmosferą tamtych czasów, pogoda sprzyja jest ciepło
i słonecznie.

5.09.Konkurs jesienny to tytuł plastycznego konkursu przygotowanego przez Fundację Dom Otwartych Serc. Wiele radości i zaangażowania towarzyszy wykonywanym pracom. Powstają kolorowe krajobrazy, liście i grzyby, które jesienią zbieramy w lasach. Prace zostają wywieszone na wystawie i nagrodzone poczęstunkiem. W zajęciach bierze udział 56 osób.

15.09. ,,Święto kotleta” to zajęcia gastronomiczne współorganizowane przez Fundację Dom Otwartych Serc. Chłopcy uczą się przepisów na dania mięsne, dziś są to kotlety mielone. Zapach pieczonego mięsa rozchodzi się po całym domu. Kotleciki smakują wybornie.

27.09. Fundacja Dom Otwartych Serc organizuje Dzień Chłopaka. Na sali przystrojonej jesiennymi emblematami chłopcy świętują delektując się dobrą muzyką, niespodziankami i konkursami. Chłopaki dobrze, że jesteście.

 

SIERPIEŃ 2016

15.08. Wyjazd do Wilkowyj, filmowego miasteczka serialu Ranczo. We wiosce odwiedzamy dom wójta, sklep ,,U Marysi”, a także prześliczny kościółek. Nie zabrakło także muzyki, potańcówki i słodkich przekąsek. W wyjeździe wzięło udział 9 osób.

IMG 20160815 155143IMG 20160815 155619IMG 20160815 160743IMG 20160815 160807

17.08. Wakacyjne święto gofra. Cały dom został owładnięty zapachem świeżo pieczonego ciasta – to aromat pieczonych gofrów. Każdy dziś zjada ile porcji chce, ta okazja nie powtórzy się jutro. Skorzystały 43 osoby.

18.08. Grupa 20 osób bierze udział w zajęciach na kręgielni w klubie Decybel. Chłopcy z rozmachem rzucają kulami, zliczają punkty i cieszą się celnymi rzutami. Na zakończenie nagroda dla wszystkich pizza i Coca cola.

26.08. Matki Boskiej Częstochowskiej. Dziś święto, zatem spędzamy czas bardzo radośnie i świątecznie- jest ciasto upieczone przez   P. Marzenkę R., jest grill, dobra muzyka a przede wszystkim dobry humor i zabawa. W spotkaniu bierze udział 47 osób.

 

 

LIPIEC 2016

14.07. Bierzemy czynny udział w spotkaniu imieninowym Siostry Dyrektor Anny Andrzejuk .Fundacja pomaga w przygotowaniu części artystycznej, między innymi małego przedstawienia pt. ,,Józek z bagien’. Podczas przedstawienia wykorzystano fragmenty z

nagrań płyty Casio - Wolność, Maryjo śliczna Pani. Wszyscy bawili się świetnie. Spektakl tak się podobał, że artyści występowali kilka razy.

 

16.07. Wyjeżdżamy 9-o osobowa grupa do Woli Gułowskiej na okolicznościowy odpust oraz smaczne lody. W podziemiach bazyliki zwiedzamy źródełko, z którego tryska smaczna woda.

IMG 20160716 113920IMG 20160716 114409IMG 20160716 114529IMG 20160716 115047

22.08. Światowe Dni Młodzieży w tych uroczystościach bierzemy bardzo czynny udział. Czynimy to poprzez spotkania w parafii z grupą meksykańską, francuską i białoruską, udział w spotkaniu integracyjnym nad Zalewem Zimna Woda ,,Bądźmy razem’’ a także jedziemy na koncert w Woli Gułowskiej. Mieszkańcy DPS w Łukowie z wielką radością i entuzjazmem przyjęli gości z zagranicy próbując nawiązywać kontakty i wspólnie się modląc i bawiąc.

IMG 1024IMG 1027IMG 20160722 130640IMG 20160722 132020IMG 20160722 140044IMG 20160722 142216

CZERWIEC 2016

1.06. To szczęśliwy dzień dziękujemy za pogodę bo dziś świętujemy Dzień Dziecka czyli Święto Młodości. Piękna dekoracja, pyszne grillowe przekąski, hamburgery i najwspanialszy na świecie tort śmietanowy. Wszystko to na cześć naszych podopiecznych z DPS., choć są już duzi jednak serce mają pełne dziecięcej radości i ufności. W programie przewidziano wiele atrakcji począwszy od życzeń i śpiewu wykonanego przez dorosłych po konkursy plastyczne i sportowe. Oczywiście nie zabrakło nagród i upominków.

DSC 0161DSC 0185DSC 0248DSC 0287DSC 0293 

3.06. Świętowanie z pierwszego czerwca przedłużyło się aż do trzeciego czerwca. Oto dziś Dzień Dziecka bis. Nie brakuje i dzisiaj pysznych przekąsek, słodkości i atrakcji ruchowych, wszyscy wspaniale się bawią

 

12.06. Grupa 25 osób bierze udział w Festynie Rodzinnym. Najpierw uczestnicy spotykają się z Burmistrzem Miasta Dariuszem Szustkiem, który jest Gospodarzem festynu, potem obchodzimy różne stoiska i bierzemy udział w przygotowanych programach. Miło spędzamy niedzielne popołudnie.

 IMG 0785IMG 0789IMG 0793

14.06. Bierzemy udział w integracyjnym spotkaniu w ZS w Łukowie. To już 15-e spotkanie. Zatem mały jubileusz z tej okazji P. Damian Z. otrzymuje okolicznościowy dyplom, podziękowanie za trud i współpracę składamy na ręce Pana Dyrektora dla wszystkich nauczycieli i uczniów. Jak co roku i dzisiejsze spotkanie było bardzo dobrze przygotowane. Przewidziano krótka inscenizację, zawody sprawnościowe oraz spotkanie na sali komputerowej Punktem kulminacyjnym było dmuchanie świeczek na jubileuszowym torcie. DZIĘKUJEMY.

DSC 0347DSC 0361DSC 0378DSC 0384DSC 0386DSC 0389DSC 0393DSC 0395DSC 0419DSC 0421DSC 0431DSC 0432DSC 0450IMG 0814IMG 0815 

20.06. Nordic Walking, to kolejny punkt realizacji zadania ,,Otwarty na zmiany” Ruszamy poprzez łąki, poletka Łukowskie podziwiając przyrodę i oddychając świeżym powietrzem. W spacerze bierze udział 28 osób.

 IMG 0837IMG 0844

22.06. Powoli dobiega realizacja naszych edukacyjnych spotkań socjoterapeutyczny wyjazd do Kozłówki to jeden z ostatnich elementów. Wspólne spotkanie w zamku Zamoyskich i nad Firlejem gdzie częściowo dokonujemy już podsumowania naszej pracy w przynosi nam wiele satysfakcji z tego co już za nami ale i otwiera oczy na ogrom pracy, jaki nas jeszcze czeka. W czasie wyjazdu nie brakuje treści edukacyjnych ale zajęć relaksacyjnych. Dobrze nam być razem.

IMG 0859IMG 0868IMG 20160622 114046IMG 20160622 133600 

23.06. Jedziemy nad Burzec gdzie wędkujemy. Co prawda nasze połowy nie były zbyt obfite niemniej jednak kilka rybek znalazło się w naszej siatce. Miło spędziliśmy czwartkowe do południe ucząc się wykonywania zanęty na ryby i zakładania kukurydzy na haczyk.

IMG 20160623 083247IMG 20160623 085355IMG 20160623 090353 

29.06.Zajęcia podsumowujące nasze spotkania, zmagania radości podczas realizacji zadania pt. ,Otwarty na zmiany”. Właściwie to nie koniec ale początek bo przecież w ciągu roku dalej będziemy utrwalać zdobyte wiadomości i umiejętności. Dzisiaj są obecni wszyscy mieszańcy DPS w Łukowie bo to oni byli głównymi adresatami spotkań, nie brakuje Sióstr, S. Dyrektor DPS czy Prezesa Fundacji Dom Otwartych Serc. Chłopy w większości nie potrafią pisać zatem podsumowanie jest ustne poprzez przeprowadzone rozmowy, obserwacje. Jedno jest pewne. Realizacja tego typu zadań jest nie tylko potrzebna ale wręcz konieczna, chłopcy są zadowoleni z przeprowadzonych spotkań, uważają je za atrakcyjne i profesjonalnie przygotowane. Radość na ich twarzach i prośba o olejne tego typu spotkania utwierdzają nas w mobilizacji do dalszej pracy. Każdy z uczestników otrzymuje nagrodę za wkład i zaangażowanie podczas zajęć. Są też nagrody ogólne. Nie brak dziś, jak zwykle konkursów i przekąsek. Ponieważ dziś przypadają imieniny Piotra i Pawła a mamy kilku uczestników o takim imieniu gromkie sto lat rozbrzmiewa kilkakrotnie. DZIĘKUJEMY wszystkim, dzięki którym realizacja zadania pt. ,,Otwarty na zmiany” mogła być zrealizowaną. Zapewnimy czas i otrzymane fundusze nie były zmarnowane, owoce spotkań możecie oglądać już dziś.

 

MAJ 2016

1.05. Rozpoczynamy najpiękniejszy miesiąc roku- maj. Przyroda już całkiem przebudzona zaczyna wydawać piękne kwiaty, które swym niemal oszałamiają. Dla chętnych organizowane są majówki. Mieszkańcy DPS chętnie biorą w nich udział.

 

2.05. Święto Flagi. Wykonujemy flagi biało-czerwone i inne oznaki narodowego patriotyzmy. Te oznaki zdobią naszą posesję i nasz dom. Uczymy się szanować i kochać nasz kraj, poznajemy historię. W zajęciach bierze udział 32 osoby.

IMG 0528IMG 0542IMG 0547

7.05. 9-o osobową grupą wyruszamy do Siedlec na Jarmark Św. Stanisława. Atrakcji jest co niemiara. Kataryniarz z katarynką, kolorowe stragany z rękodziełami, stoiska zielarskie, występy muzyczne i artystyczne, jest nawet sztuczna krowa, którą można własnoręcznie wydoić. Niektórym chłopakom szło całkiem nieźle.

IMG 20160507 142410IMG 20160507 142959IMG 20160507 143355IMG 20160507 153718

9.05. Małą grupką jedziemy zbierać mlecz czyli mniszek lekarski. Z zioła będziemy gotować syrop na przeziębienie. Chłopcy są bardzo zaangażowanie najpierw w zbieranie kwiatów a potem w gotowanie syropu.

 

11.05. Kolejne zajęcia przeprowadzamy w stolarni. Powstają tu pod czujnym okiem konserwatora piękne drewniane ozdoby. Wykonane przedmioty zdobią naszą posesję.

IMG 0594IMG 0605

25.05. Zajęcia terapeutyczne dzisiaj przeprowadzone mają na celu przygotowanie emblematów na procesję Bożego Ciała. Praca w grupie wzmacnia wzajemne relacje i uczy współpracy. Ozdoby uczestnicy zawieszają na terenie holów, swoich pokoi. Są bardzo dumni ze swej pracy.

IMG 0652IMG 0654IMG 20160526 101031IMG 20160526 101050

26.05. Bierzemy czynny udział w procesji Bożego Ciała. Podopieczni DPS niosą szarfy, pomagają w przygotowaniu dekoracji.

 

27-29.05. Grupa 37osób korzysta z imprez organizowanych na terenie miasta z okazji Dni Łukowa. Bierzemy udział w koncertach, spotkaniach, a także w pokazach np. motorowych. Nie brakuje także lodowych i słodkich przekąsek.

KWIECIEŃ 2016

11.04. Integracyjne spotkanie grupy dzieci z przedszkola Sióstr Nazaretanek z ul 11-go listopada z wychowankami DPS w Łukowie. Grupa maluchów wraz z nauczycielkami   i opiekunką s. Marleną przybyły na Broniewskiego wraz z podarkami z racji świąt. Dzieci same zbierały słodycze, ubrania ,zabawki i inne drobiazgi. Dziękujemy im za ten piękny gest. W programie spotkania zorganizowano zajęcia z chustą Klanzy, śpiewy oraz opowiadanie o DPS. W spotkaniu wzięły udział s. Dyrektor, s. Przełożona, Prezes naszej Fundacji. Wspólnie spędzony czas upływał, dobrze nam było razem.

Rozpoczynamy realizację programu profilaktycznego pt ,,Otwarty na zmiany”. W spotkaniu inauguracyjnym wzięło udział 60 osób. Głównym celem było przybliżenie tematyki realizowanego programu, zachęta do uczestniczenia w zajęciach. Wstępem do spotkania było wspólne układanie puzzli. Każdy mógł doświadczyć dobrodziejstwa obecności drugiej osoby, która dokładała kolejny element układanki tak, by powstał piękny obraz….i udało się. Owocem pracy były piękne krajobrazy, samochody itp. Trud został nagrodzony. Spotkanie zakończona wspólną zabawą przy muzyce.

DSC 0075DSC 0079

12.04. Zajęcia gastronomiczne to kolejne zadanie realizowane w ramach akcji ,,Otwarty na zmiany”. Spotkanie kulinarne cieszy się dużym powodzeniem. Uczymy się nowych przepisów, zdobywamy wiedzę na temat zdrowego żywienia a przede wszystkim uczymy się pracy w zespole, wzajemnego udzielania wsparcia itp.            
W zajęciach bierze udział 40 osób.

100 3182DSC 0126DSC 0122

14.04. Nadszedł długo oczekiwany dzień. Oto dziś chłopaki z zespołu Casio oraz ich sympatycy nagrywają płytę. Nagrywanie ma miejsce w DPS na Broniewskiego
a towarzyszy nam Grzegorz D. muzyczny opiekun grupy oraz Waldek W. z Siedlec. Pan Waldek i Pan Grzegorz robią, co mogą aby nagrania były wykonane fachowo i czysto nagrane. Nad całością czuwa s .Regina. Nagrywane utwory to m.in.: Wolność, Taki duży, taki mały, Bądź pozdrowiony gościu nasz, Wszystkiego najlepszego, Stokrotka, Gdybym miał gitarę, Maryjo śliczna Pani… Piosenki wykonywano w wersji grupowej i solo. Gratulujemy chłopakom wysiłku i odwagi.

 

18.04. wspólne wyjście na Nordic Walking w ramach programu PARPA. Nie brak nikomu entuzjazmu i odwagi. Bierzemy kilki w rękę i maszerujemy po łukowskich zaułkach zażywając świeżego powietrza, szukając alternatywy spędzania wolnego czasu, uczymy się też szacunku do siebie i innych .W spacerze wzięło udział 20 osób.

100 3197100 3210

20.04. W sprawnym ciele zdrowy duch. Zajęcia sportowe to dobry moment na zdrową rywalizację. Ćwiczenie ogólnorozwojowe dotleniły organizmy uczestników, pozwoliły odczuć własne ciało oraz wzmocnić siły psychiczne i duchowe. Zajęcia o charakterze konkursowym były okazją do udzielenia sobie wzajemnego wsparcia i pracy w zespole. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, skorzystało 40 osób.

DSC 0189DSC 0196DSC 0206

23.04. Wyjazd do Żdżar. Zajęcia z programu profilaktycznego przybierają dziś charakter pielgrzymkowy. Grupą 9-osobową wyruszamy na pielgrzymi szlak z Roszkowej Woli do Żdżar. Spotkanie ma miejsce w rocznicę beatyfikacji Matki Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, która urodziła się właśnie w Żdżarach. Podczas drogi śpiewamy, odmawiamy modlitwy a w czasie postojów spotykamy się ze znajomymi przyjaciółmi. Cala pielgrzymka kończy się wspólna zabawą, występami muzycznymi, jednym słowem piknikiem na świeżym powietrzu. W drodze na pielgrzymkę odwiedzamy Nowe Miasto, miejsce gdzie urodził się i żył bł. Honorat Koźmiński, w tym mieście znajduje się także duszpasterstwo AA.

Tego samego dnia chłopcy pozostający w DPS wyjeżdżają na Zimną Wodę nad zalew gdzie w zielonej scenerii spędzają popołudnie. Towarzyszy im pies Dżambo.

IMG 20160423 125547IMG 20160423 135200IMG 20160423 135249IMG 20160423 100822

26-28.04. Nadszedł upragniony czas wyjazdu socjoterapeutycznego. Jedziemy między innymi do Częstochowy, Gidli, Krasiejowa, na Górę św. Anny i do Mosznej. Na Jasnej Górze stajemy przed obrazem Królowej i przedstawiamy Jej nasze prośby, mamy szczęście uczestniczenia w Apelu Jasnogórskim, podczas którego prowadzimy modlitwy transmitowane na cały kraj. Od Częstochowy na zachód znajduje się Krasiejów – park dinozaurów. To niezapomniane przeżycia – jest tunel czasu, muzeum trójwymiarowe, park rozrywki. Czas szybko mija, musimy jechać dalej już czeka na nas przewodnik na Górze Św. Anny. Ta góra to wygasły wulkan na szczycie, którego jest Sanktuarium, muzeum i przepiękne budowle sakralne. Ostatniego dnia ruszamy do zamku, w który jest 99 wież, znajduje się on wśród przepięknych krajobrazów, rozległy park upiększał widoki. W czasie wyjazdu nie brakowało zajęć, które realizowały nasz program ,,Otwarty na zmiany”. W wyjeździe wzięło udział 25 osób.

IMG 0367IMG 0372IMG 0388IMG 0391IMG 0392IMG 0422IMG 0429IMG 0464IMG 0482IMG 0495IMG 20160426 173906IMG 20160426 190035IMG 20160427 172833IMG 20160427 173448IMG 20160427 192000IMG 20160428 091728IMG 20160428 094149

30.04. Wyruszamy na spacer Nordic Walking. Pogoda sprzyja. Ze spaceru korzysta 26 osób.


  

MARZEC

zd

 „Bóg Wszechmogący, a taki pokorny, wszędzie jest, a nigdzie nie widać, trzyma się krzyża rękoma obiema, czysty, bo wszystko mając nic dla siebie nie ma”

(Ks.J.Twardowski)

 

Niech promienna radość,

pełna ufności, jaką niesie ze sobą

PORANEK WIELKANOCNY

świeci jasno w życiu i stanie się dla Państwa siłą twórczą do pójścia śladem Tego,

który jest Królem Miłosierdzia i Zwycięzcą śmierci miłością.

Z darem modlitwy Rada i Zarząd Fundacji

Dom Otwartych Serc w Łukowie

W Państwa intencjach zostanie odprawiona Msza św. rezurekcyjna 27.03.2016 r w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem .

Łuków, Wielkanoc 2016

 

1.03. Rozpoczynamy miesiąc przypominający o nadchodzącej wiośnie a także miesiąc poświęcony św. Józefowi patronowi DPS w Łukowie. Codziennie chętni spotkają się na nabożeństwie ku czci Patrona.

 

8.03. Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie…… brzmią słowa dawnej piosenki. My te pamiętamy i z życzeniami do Pań spieszymy. Dobre słowo, pyszne ciastko a przede wszystkim czas spotkania i radości. W spotkaniu wzięło udział 49 osób.

 

10.03. Chętne osoby biorą udział w spotkaniach Nowenny ku czci Patrona DPS Św. Józefa. Chętnych nie brakuje bo i intencji każdy w sercu ma wiele. W spotkaniach uczestniczy ok 50 osób.

 

16.03. Pracowity dzień dl wychowanków DPS w Łukowie. W pracowni terapeutycznej, pod czujnym okiem terapeutów i opiekunów powstają wielkanocne palemki. Każdy stara się jak może aby jego dzieło było najpiękniejsze. W Niedzielę Palmową te cuda zostaną poświęcone. W zajęciach wzięło udział 40 osób.

 

20.03. Wielka uroczystość Niedziela Palmowa przygotowująca nas do największych świąt kościelnych w roku – Wielkanocy. Dumni ze swych palemek chłopcy stają przy księdzu podczas Mszy św. by poświecić ozdobne gałązki. Każdy jest dumny i zadowolony. Ksiądz chwali pracę wychowanków, podziwia. Każdy otrzymuje drobny słodki prezencik i każdy może zabrać do pokoju swoją gałązkę. W uroczystej Eucharystii bierze udział 56 osób.

 

26.03. Poświęcenie pokarmów. Na pięknie przyozdobionym stole mieszkańcy z DPS wraz z wolontariuszami Fundacji poustawiali pokarmy – chleb, masło, jajka, wędliny jest także Baranek Wielkanocny i wiele innych przysmaków. Tradycyjnie już po dokonaniu obrzędu poświęcenia chłopaki ruszają do parafialnego kościoła, by tam pokłonić się Panu Jezusowi złożonemu do grobu oraz odwiedzić strażaków pełniących straż przy Pańskim Grobie.

 

27-28.03. Święta Wielkanocne. Poranna rezurekcja zgromadziła licznie parafian wśród nich podopieczni z Broniewskiego, ale na tym nie koniec, po powrocie z modlitwy czeka ich pysze śniadanie w gronie Gości i Pracowników. Są życzenia, dzielenie się jajkiem, a potem śpiewy i dalszy ciąg świętowania. Lany poniedziałek przyniósł dobrą pogodę i wspaniałe humory nie brak więc mokrych psikusów, śmiechu, zabawy i dobrych przekąsek tych zakupionych i tych otrzymanych w darze od naszych Przyjaciół. DZIĘKUJEMY.

W okresie przedświątecznym odwiedziliśmy z życzeniami naszych współpracowników, przyjaciół, do tych, którzy są daleko wysłaliśmy życzenia z zapewnieniem o pamięci i modlitwie oraz Mszy Św. zamówionej w ich intencji w Zakopanem u Pani Fatimskiej na Krzeptówkach.

 

 

 LUTY 2016

4.02. Dziś Tłusty Czwartek. Ostatki kawałki karnawałowych przebojów brzmią jeszcze w uszach. Zasiadamy przy stole i zajadamy pyszne przekąski –pączki. Jak głosi przysłowie,, Czwartek tłusty….każdy zjada pączek tłusty. Czy to jeden, czy to dwa a czasem ile się da….” Najważniejsze jednak jest spotkanie w gronie najbliższym i tym się cieszymy. W spotkaniu wzięło udział 42 osoby.

8.02. O czwartkowych pączkach już wszyscy zapomnieli dziś wszyscy są weseli bo spotykamy się z naszymi kolegami i koleżankami  z ZS nr 2 w Łukowie. Nie brakuje nam dobrej zabawy, muzyki i tańca. Cieszymy się, że ostatki spędzamy w gronie Przyjaciół. W spotkaniu wzięło udział 73 osoby.

 

 

 DSC 0796DSC 0836DSC 0924DSC 0948

 

15-26.02. Upragniony czas wszystkich uczniów ferie. Zasłużony odpoczynek fizyczny i psychiczny. Fundacja nie zapomina o tym czasie organizuje Zimowisko 2016. W programie liczne atrakcje: kręgielnia, wyjście do kina, spotkania integracyjne oraz zajęcia terapeutyczno- edukacyjne. Nie brakuje zgadywanek i niespodzianek.  W zimowisku bierze udział 60 osób.

 

DSC 0080DSC 0082DSC 0146DSC 0149DSC 0176DSC 0215DSC 0225DSC 0243

 

29.02. Niewielka, dziewięcioosobowa grupka wyjeżdża na wycieczkę do Kazimierza. Busik już spakowany, uczestnicy gotowi, godzina 8.00- ruszamy. Program jest dość ambitny. Zwiedzamy ruiny Kazimierzowskiego zamku, kościół św. Anny, Stare Miasto, nie omijamy tradycyjnego koguta,. Po obiedzie ruszamy w stronę wąwozów korzeniowych i Wąwolnicy oraz Kębła. W ośrodku szkolno-wychowawczym zostawiamy jednego z uczestników wycieczki, który w Kęble chodzi do szkoły. Jeszcze kilka pamiątkowych fotek w stadninie koni i wracamy do Łukowa. Dzień choć pochmurny pełen był wrażeń, radości i pozytywnych przeżyć.

 

IMG 0151IMG 0185IMG 0206IMG 0240

 

 

 STYCZEŃ 2016

 

3.01. Coroczny zjazd opłatkowy rodzin mieszkańców DPS. W programie przewidziano: Eucharystię, której przewodniczył ks. dr Mariusz K., wspólne życzenia  wraz z dzieleniem się opłatkiem oraz występy naszych artystów, którzy wystawili jasełka pod kierunkiem Prezesa Fundacji s. Reginy  i Anny S., akompaniował p. Grzegorz D. S. DyrektorAnna A. przedstawiła historię rozbudowy DPS w Łukowie, zapoznała rodziców wychowanków ze zmianami na lepsze w funkcjonowaniu i świadczeniu usług na rzecz ich niepełnosprawnych dzieci.  Nie zabrakło też recytacji wierszy Pana Jerzego K. oraz wspólnego kolędowania. W sumie w spotkaniu wzięło udział ok 60 osób. Na mszy św. były obecne dzieci z Placówki Wielofunkcyjnej wraz z wychowawcami /ok 13 osób/. Czas zjazdu minął w dobrej, rodzinnej atmosferze.

 

6.01. I TRZEJ KRÓLOWIE I TRZEJ KRÓLOWIE OD WSCHODU PRZYBYLI…..Trzej Królowie są wśród nas, przynieśli dary Nowonarodzonemu Dzieciątku, nawet służyli do  Mszy św. i opowiadali o swojej podróży. Tradycyjnie spotykamy się dziś przy pączku i kawie. Podczas Mszy św. dokonujemy poświęcenia kredy i wody. Korzysta 45 osób.
Popołudniu DPS odwiedzają siostry z ulicy 11-go listopada. Rozbrzmiewają kolędy przy akompaniamencie gitary i różnych instrumentów. W spotkaniu bierze udział 40 osób.

 

IMG 0006IMG 0116

 

11.01.Sztuczne ognie, kolędy, mianowanie na króla, słodkie upominki to elementy dzisiejszego kolędowania, któremu towarzyszy instrument  farfissy. W radosnym spotkaniu wzięło udział 55 osób.

 

DSC 0178DSC 0215DSC 0228DSC 0268

 

14.01. Fundacja Dom Otwartych Serc organizuje integracyjny bal maskowy.Na wspólna zabawę zostaje zaproszeni uczestnicy Ośrodka wsparcia Przylądek w Łukowie. Czas zabawy został urozmaicony konkursami karaoke, tańcem z balonami, był czas  mikrofonu dla każdego….wszyscy świetnie się bawili, czas minął szybko i radośnie.

 

20.01.W godzinach dopołudniowych mieszkańcy DPS brali udział w integracyjnym balu na terenie ŁOK. W imprezie brało udział kilka ośrodków, ponad 100 osób. Zespołem prowadzącym był tradycyjnie zespół Chłopaki nie płaczą z DPS w Ryżkach.  Kotyliony, walce oraz współczesna muzyka zagrzewały do tańca i zabawy. Parkiet praktycznie cały czas był wypełniony.

 

DSC 0332DSC 0346DSC 0368

 

21.01. Kolejna zimowa atrakcja, na którą zawsze oczekujemy z utęsknieniem – kulig   w Klimkach. Zaprzężone sanie, rozpalony grill i ognisko, pięknie ośnieżony las i co ważne niezbyt niska temperatura. Ruszamy w poszukiwaniu białej przygody. Sanie pędzą przez las i pola nawet nasz czworonożny przyjaciel Dżambo dorównuje tempa sankom. Zdążają się upadki i śnieżne wpadki ale dziś nikt o to nie dba, liczy się dobra zabawa. Na koniec sanny ciepły bigosik i kiełbaska, a ręce i nogi ogrzewamy przy ognisku. Rozpalamy sztuczne ognie by jeszcze bardzie rozgrzać atmosferę i serca.

 

DSC 0637DSC 0649DSC 0713

 

22.01.Kulinarne przepisy. W kuchence DPS  zbierają się entuzjaści gotowania. Dziś robimy sernik na zimno, chłopaki angażują się pełna parą. Najpierw wyciskamy serek, potem rozpuszczamy galaretkę, dodajemy odpowiednie przysmaki. Wszystko zostaje wymieszane i odstawione do lodówki. Ciasteczko palce lizać.

 

26.01. Prezes Fundacji Dom Otwartych Serc bierze udział w spotkaniu biznesowym organizowanym przez Łukowski Inkubator Przedsiębiorczości  w Łukowie. Celem spotkania było zapoznanie się z możliwościami zdobywania funduszu na cele statutowe Stowarzyszeń i Fundacji oraz zapoznanie się z problemami na jakie napotykają organizacje pozarządowe.

 

29.01. S. Regina Z. i Julia M. biorą udział w szkoleniu na temat nowelizacji przepisów w księgowości obowiązujących w organizacjach pozarządowych.

 

30.01. Ks. Bogumił F. wraz z siostrami ukrytkami i wychowawczyniami  oraz dziećmi scholii z parafii Samogoszcz  dają piękny koncert kolęd. Podopieczni z DPS oczywiście włączają się w kolędowanie. Piękny, niemal anielski śpiew wypełnił ściany naszego domu. Dziękujemy.

 

 

 

2015 ROK

 

blog em 3289290 3616888 tr swieta rodzina 0

                                                                                                                            

                                                       Boże Narodzenie 2009

                                              

                                                  „Bóg stał się człowiekiem…

Mieszkaniec i stwórca niebios zamieszkał na ziemi

aby człowiek, mieszkaniec ziemi,

mógł przenieść się do nieba”

                                                                       św. Hieronim

SZANOWNI PAŃSTWO

 

Noc Bożego Narodzenia niesie w sobie wiele tajemnic,z których największą jest miłość Boga do swojego stworzenia.

         W tę szczęsliwą noc Bożego Narodzenia życzymy aby Chrystus przychodząc do Waszego domu rozproszył mrok, strach i niepowodzenie i obdarzył pokojem, miłością i swoim błogosławieństwem w Nowym 2016 Roku

            Jednocześnie chcemy poinformować, iż z racji Świąt zamówiliśmy w Państwa intencjach Mszę św., która zostanie odprawiona 29.grudnia 2015 w Rzymie.

 

 

Z darem modlitwy przy żłóbku

Zarząd i Rada Fundacji Dom Otwartych Serc

 

5chxzf80akb

 

GRUDZIEŃ

1.12. ,,Bożonarodzeniowa gwiazdka” to tytuł zajęć plastycznych dla 40 uczestników. Wycinamy gwiazdy z różnego materiału: tektury, bibuły, styropianu itp. Gwiazdy są duże i małe, płaskie i przestrzenne, kolorowe i całkiem białe, wszystko zależy od upodobań  i wyobraźni. Nasze gwiazdki zastana zawieszone na sali świątecznych spotkań mieszkańców DPS w Łukowie.
3.12. Adwent skłania nas nie tylko do refleksji ale i do przypominania sobie
o tradycjach aby  jak najlepiej przeżyć czas przygotowań do czasu Bożego Narodzenia i sam czas świątecznych spotkań z najbliższymi. Doskonałą formą nauki i zabawy jest realizacja zadania pt ,, Boże Narodzenie- tradycje” realizowane przez Fundację przy współudziale PFRON. Praktycznie przeddzień Mikołajków spotykamy się by najpierw opowiedzieć sobie o tradycjach, przypomnieć je  z domu rodzinnego lub z poprzednich lat a potem poznać nowe. Wszystkie są ciekawe: robienie wieńca adwentowego z czterema świecami symbolizującymi cztery niedziele adwentowego oczekiwania, wykonywanie stroików, odlewanie gipsowych figurek, zbieranie szyszek i ich ozdabianie, strojenie choinek, wycinanie gwiazdek. Powstawały piękne prace: stroiki na wigilijny stół, ozdobiony opłatek, mały Jezus z gipsowej foremki, została nawet ubrana pierwsza choinka…Radości było wiele, wysiłek duży toteż otrzymane nagrody rekompensowały zużyte siły i poprawiały już istniejące uśmiechy na twarzy.

DSC 0564DSC 0523DSC 0526DSC 0556DSC 0484
6.12. To ważny dzień i dla dzieci i dla dorosłych. Przychodzi św. Mikołaj dla każdego ma coś miłego. Fundacja Dom Otwartych Serc przygotowała okolicznościowe upominki i słodkie paczki. Do sióstr przybył Mikołaj nocą i pozostawił słodkie niespodzianki. Powróćmy jeszcze do naszych podopiecznych – radości było co niemiara najpierw z oczekiwania na Niebieskiego Gośćca a potem z otrzymanych darów. Pierwszy raz Mikołaj zakradł się ciemną nocką i pod poduszki powkładał różne ciekawe podarki: samochody, puzzle, grające zabawki, telefony, gry, kosmetyki….. Po południu zaś przyszedł bardziej oficjalnie, każdy mógł porozmawiać z Mikołajem, usiąść na mu na kolanach, zaśpiewać kolędę, zatańczyć, powiedzieć wiersz a czasem po prostu się uśmiechnąć – każdy gest został nagrodzony workiem pełnym słodkości. Nie zabrakło wspólnej zabawy z Gościem oraz poczęstunku. Dziękujemy i czekamy na Ciebie za rok.

DSC 0832DSC 0842DSC 0883DSC 0894DSC 0898
16.12. Dziś odwiedza nas młodzież gimnazjalna ze szkoły integracyjnej pod kierunkiem p. Dyrektor Anny M. Uczniowie przygotowała jasełka oraz zabawy słowno-muzyczne. Spotkanie przebiegało w bardzo  miłej atmosferze. Trzeba podkreślić, że inicjatorem spotkania była młodzież, w czasie spotkania wystąpił były uczeń szkoły, który z sympatii dla naszych chłopców przyjechał specjalnie z Siedlec aby u nas wystąpić.
19.12. Grupa dziesięciu osób wyjeżdża do Warszawy na piękny spektakl ,,Piotruś Pan” w wykonaniu artystów jazdy figurowej na lodzie. Bilety otrzymaliśmy z Fundacji Pożywienie –Darem Serca, którą  z życzeniami świątecznymi odwiedziliśmy po drodze, sponsorowanych przez Deusche Bank w Warszawie. Spektakl był przepiękny, profesjonalne wykonanie, piękne stroje, świetna muzyka – to uczta dla ducha. Chłopcy byli bardzo zadowoleni. Nasza wyprawa do Stolicy nie zakończyła na Torwarze po drodze w domu rodzinnym pozostawiamy Patryka wychowanka DPS  a wraz z Maćkiem odwiedzamy jego mamę z siostrą. Czas w Warszawie wykorzystujemy maksymalnie na Stadionie Narodowym zwiedzamy wystawę klocków  Lego te cuda z klocków wprawiały nas w zadumę i zachwyt. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tych pięknych wydarzeniach.
24.12. WIGILIA to najbardziej rodzinny dzień w roku. Składamy sobie życzenia, przygotowujemy prezenty i drobne upominki a przede wszystkim spotkanie Wigilijne. W tym roku w wigilijnej wieczerzy będzie uczestniczyć około 40 osób, są to mieszkańcy DPS, pracownicy, siostry, byli wychowankowie Domu Dziecka, mieszkańcy DPS w Krasnymstawie, a także rodzice, tego wieczoru jest z nami ks.dr Mariusz Konieczny i dziewczynka z Placówki Wielofunkcyjnej. Spotkanie rozpoczynamy modlitwą Nieszporów, następnie życzenia, łamanie się opłatkiem i rozpoczynamy posiłek. Nie brakuje dziś dobrych słów, kolęd, modlitwy za tych, których nie ma już wśród nas….Pod choinką na sali kominkowej znalazły się prezenty, które rozdzielamy pomiędzy chłopców. Jest dużo rudości i uśmiechu na twarzy, który jednak jest nieco przyćmiony odłączeniem od prawdziwej rodziny.
25.12.-26.12. Świąteczne dni spędzamy na kolędowaniu, spotkaniach w najbliższym gronie przy pysznych słodkościach.
29.12. W Rzymie została odprawiona Msza św. w intencji dobrodziejów zamówiona przez s. Reginę Zymela Prezesa Fundację Dom Otwartych Serc.
31.12. Czas przygotowania do zakończenia roku 2015, dla jednych do zabawy sylwestrowej, dla drugich zadumy. Do południa wszyscy spotykamy się przy szampanie oczywiście bezalkoholowym, są śpiewy, wspomnienia i plany na przyszłość. Po obiedzie jeszcze zabawa taneczna i oglądanie sztucznych ogni. W tym dniu nie brakuje także modlitwy, o godzinie 16.00. w kaplicy przed Najśw. Sakramentem dziękujemy Bogu za wszystkie otrzymane łaski w minionym roku i prosimy o Boże błogosławieństwo w nowym 2016 roku. Modlitwę kończymy Mszą św. oraz wspólna kolacją .
Z ramienia Fundacji Dom Otwartych Serc wzięto udział w  kiermaszu Bożonarodzeniowym gdzie wystawiono nasze stroiki.
Czas świąteczny to okres składania sobie życzeń i pamięci o naszych sponsorach i dobrodziejach. W tym roku wykonaliśmy stroiki, które trafiały do osób nas wspierających, oprócz tego wysłano życzenia do różnych osób i instytucji. Wdzięczną pamięcią i modlitwą ogarniamy wszystkie osoby nam życzliwe, wszystkich z którymi współpracujemy. Ponadto w gazecie Nowa Gazeta Łukowska umieszczono życzenia świąteczne wraz z informacją o zamówionej Mszy św.

LISTOPAD 2015

01.11. Uroczystość Wszystkich Świętych. Wraz z grupą 16 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej udajemy się na cmentarz w Łukowie, by oddać cześć zmarłym spoczywającym na tutejszej nekropoli. Odwiedzamy zmarłych mieszkańców, Siostry, pracowników a także osoby związane z DPS w Łukowie. Nie zapominamy o bohaterach, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Zaduma, wdzięczność a przede wszystkim modlitwa towarzyszy naszej wędrówce po cmentarnych alejkach.

Groby odwiedzamy wraz z wychowankami DPS także w kolejne dni oktawy uroczystości Wszystkich Świętych.

11.11. Święto Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wraz z mieszkańcami bierzemy udział we Mszy św., podczas której modlimy się za Ojczyznę, dziękując za pokój i wolność. Wdzięczną modlitwą ogarniamy poległych w Jej obronie. Nie zapominamy, o tych którzy obecnie sprawują rządy w Państwie. Dzisiejsza uroczystość to dobra okazja do lepszego poznania historii i zademonstrowania swego patriotyzmu. Mieszkańcy na budynku DPS-u wywiesili flagi biało-czerwone.

24.11. Idziemy do kina w Łukowie. Celem wyjścia jest: integracja, edukacja, umiejętność zachowania się w miejscach publicznych, nauka współdziałania i odpowiedzialności. W seansie filmowym uczestniczy 18 osób.

26.11. Andrzejkowe szaleństwa w ŁOK. Podopieczni Domu Pomocy Społecznej wraz    z pracownikami domu oraz wolontariuszami Fundacji Dom Otwartych Serc wspaniale bawią się przed nadchodzącym Adwentem. Nie brakuje dobrej muzyki zespołu ,,Chłopaki nie płaczą”, konkursów, zabaw i nagród oraz słodkiej przekąski. W zabawie biorą udział DPS w Ryżkach, Ośrodek Wsparcia Przylądek, Warsztaty Terapii Zajęciowej. Było nas ponad setka.

27.11.Andrzejkowe spotkanie z melodią to tytuł imprezy zorganizowanej na terenie DPS w Łukowie. Ponad 40 osób bierze udział w słuchaniu pięknej muzyki oraz śpiewaniu piosenek.

29.11. Spadł pierwszy śnieg dzieciaki nie posiadają się z radości. Po pierwsze Mikołaj będzie mógł przyjechać saniami, po drugie można lepić śniegowe figury. To nic, że śniegu jest niewiele i zaraz się stopi, liczy się to, że po prostu spadł. Takiej okazji nie przepuszczamy bierzemy busik i ruszamy do lasu. Dziewięciu chłopaków wraz z opieką spędzają niedzielne do południe w leśnej scenerii lepiąc bałwana i inne śmieszne figury.

PAŹDZIERNIK 2015

 

7.10. Dzisiejszy dzień dla mieszkańców Domu Pomocy w Łukowie niesie wiele atrakcji, bo oto dziś część mieszkańców wyjeżdża na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego a część mieszkańców pozostających na terenie ośrodka zostaje zaproszona wraz z personelem na ciepłą , grillową przekąskę. Choć pogoda wręcz zimowa, słońce jednak rozjaśnia twarze uczestników, serwujemy pyszna kiełbaskę, pieczony chleb, napoje i dobrą muzykę, która zawsze cieszy podopiecznych. W naszym grillowaniu nie zapominamy o wycieczkowiczach oni także zostają poczęstowani małym co nieco.

  

DSC 0037DSC 0043

 

10.10. Grupa dwunastu mieszkańców DPS uczestniczy w Festiwalu Kultury i Tradycji Ludowych ,,Kolorowe Jarmarki” w Łukowskim Domu Kultury. W programie miała miejsce prezentacja tańca, śpiewu i muzyki regionalnej, występy amatorskich zespołów ludowych, pokaz tradycyjnych strojów ludowych a także degustacje potraw kuchni regionalnej. Podopieczni czynnie brali udział w występach poprzez śpiew, udział w zajęciach garncarskich, zwiedzanie wystaw ludowych, podczas uroczystości miały miejsca miłe spotkania ze znajomymi z zespołów ludowych oraz ośrodków.

 

20.10. Odbyły się zawody sportowe pt Zdrowo-sportowo. W rozgrywkach tenisa stołowego wzięło udział 60 osób. Rozgrywki rozpoczęto nauka zasad gry oraz instruktarzem. Uczestnicy mogli spokojnie zagrać w tenisa. Mieli do dyspozycji dwa stoły. Mecz zakończył się remisem. W zamian za włożony wysiłek i zdrową rywalizację była nagroda w postaci pizzy, napoi i słodyczy. Osoby biorące udział w zawodach zintegrowały się na wspólnej dyskotece. Dzięki dofinansowaniu stołu do tenisa przez PFRON mamy możliwość zorganizować kolejne konkursy i doskonalić umiejętności tej dyscypliny sportowej.

IMG 1064IMG 1066IMG 1073IMG 1076

 

21.10.Bierzemy czynny udział w spotkaniu integracyjnym trzech Placówek Domu Pomocy Społecznej w Łukowie, Ośrodka Wsparcia ,,Przylądek” oraz Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Spotkanie ma miejsce na terenie DPS w Łukowie na Broniewskiego, ponad 100 osób bawi się przy muzyce disco polowej, a następnie bierze udział w spotkaniu modlitewnym, które prowadzi ks. Sylwester kapelan DPS w Ryżkach. Październikowe zamyślenia bo taki tytuł nosi to spotkanie wprowadza wszystkich w skupienie i zadumę nad przemijającym czasem ale i pięknem otaczającej nas jesiennej przyrody. Atmosfera spotkania jest serdeczna, przyjazna, wszyscy zainteresowani są zmianami, jakie zaszły w ostatnim czasie na Broniewskiego. Podczas spotkania nie zabrakło zabawy no i oczywiście nagród oraz słodkiego poczęstunku.

DSC 0133DSC 0135DSC 0139DSC 0227DSC 0246DSC 0264

WRZESIEŃ 2015

 

17.09. ,,Kurczak w marynacie” to tytuł kulinarnych szaleństw. Oto mieszkańcy DPS w Łukowie uczyli się nowych przepisów dotyczących mięsa drobiowego. Grupa 45 osób stanęło do pracy, wynikiem spotkania były pyszne dania przystrojone arbuzem –palce lizać.

 

29.09.Realizacja zadania pt,, Wiwat ruch-w zdrowym ciele zdrowy duch” przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łukowie. W zawodach sportowych wzięło udział 45 osób. Spotkanie rozpoczęto od zabaw integracyjnych – muzycznych a następnie przeprowadzono zawody sportowe. Uczestnicy rywalizowali w ćwiczeniach równoważnych z zastosowaniem dysków sensorycznych oraz piłek rehabilitacyjnych były także rzuty do celu z przyborem / tarcze magnetyczne dart i lotki/. Slalom gigant między pachołkami z piłką i kijem unihock zaangażował wielu chętnych. Wszyscy uczestnicy biorący udział w rozgrywkach otrzymali nagrody w postaci medali. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku w postaci sałatki owocowej.

IMG 0435IMG 0439IMG 0450IMG 0478IMG 0479IMG 0508

 

30.09. Już po raz kolejny spotykamy się na imprezie integracyjnej w Ryżkach. Tym razem Fundacja Dom Otwartych Serc sponsoruje przekąskę w postaci pop cornu. Chętnych jest dużo bo i okazja nie codzienna. W spotkaniu bierze udział ponad 100 osób, obecni są uczestnicy okolicznych ośrodków wspierających rozwój osób niepełnosprawnych intelektualnie. Na imprezie nie zabrakło konkursów plastycznych, dobrej muzyki i tańca a przede wszystkim dobrych nastojów.

 

 

SIERPIEŃ 2015

 

11.08.Zajecia rekreacyjno-sportowe zgromadziły mieszańców DPS wraz z opiekunami w nowo wybudowanej klimatyzowanej sali. Na zewnątrz upał temperatura dochodzi do 40 stopni, a my ciesząc się przyjemnym chłodem bierzemy udział w konkurencjach sprawnościowych, równoważnych, integracyjnych i muzycznych. Zabawa jest przednia, wszyscy angażują się całym sercem oczywiście na miarę swoich możliwości. Zabawę kończymy pyszną przekąską – goframi.

 

16.08. Długo wyczekiwany odpust kaplicy Świętego Rocha. Z tej okazji do Łukowa zjeżdżają goście z okolic. Najpierw wielkie sprzątanie na cmentarzu gdzie znajduje się kaplica, kwiaty, znicze no i oczywiście modlitwa, a potem wielka zabawa. Miejsca straganowe liczą sobie prawie 200 miejsc, właściwie wszystko można tu kupić począwszy od lodów i waty cukrowej, zabawkach skończywszy na petardach. Grupa 9 osób pod opieką wolontariuszy Fundacji uczestniczy w uroczystościach. W drodze powrotnej zajeżdżamy po psa Dżambo by wspólnie odwiedzić zalew Zimna Woda. Nad zalewem cisza i spokój, spacerujemy po okolicznych ścieżkach i zażywamy świeżego powietrza, niektórzy, odważni korzystają z chłodzącej wody a nasz pies bierze kąpiel.

 

26.08. Dziś maja miejsce różne uroczystości: Matki Bożej Częstochowskiej, Patronki naszej Ojczyzny oraz huczne pożegnanie lata na ternie Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Rozpalony grill niesie woń pieczonego schabu i chleba z ziołami, dźwięki muzyki rozweselają uczestników i zachęcają do gier, zabaw i konkursów. Humory i apetyty wszystkim dopisują. Cieszymy się ze wspólnie spędzonego czasu. Podczas zabawy czeka nas jeszcze jedna niespodzianka oto jeden z byłych wychowanków DPS Jasiu z Domu w Kaniach wraz ze współmieszkańcami odwiedza dawnych przyjaciół. Goście zwiedzają terapię, rehabilitację, a przede wszystkim spotykają się ze znajomymi. Pyszne lody i pop corn umilają czas spotkania.

 

31.08.-13.09. Rozpoczynamy turnus rehabilitacyjny nad jeziorem Białym w Okunince. Turnus jest dofinansowywany przez Fundację Dom Otwartych Serc, bierze w nim udział 9 osób. Koledzy z DPS, którzy w tym roku nie mogą pojechać nad jezioro odwożą kolegów, towarzysząc im w podróży. Jest ciepło i słonecznie, zatem korzystamy z kąpieli wodnych i słonecznych, niektórzy zdążyli nawet popływać rowerkami wodnymi. Zapaleńcy rozwinęli wędki i próbowali złapać złotą rybkę, by spieniła ich życzenia – niestety tym razem nic nie złowiliśmy. Chłopcy pozostający na turnusie biorą udział w rehabilitacji i terapii oraz zajęciach integracyjnych, pozostali wracają do domu zwiedzając okoliczne zabytki m.in. w Orchówku. Pozostającym na turnusie życzymy dobrej pogody i wypoczynku.

\IMG 0326IMG 0351IMG 0352IMG 0362IMG 0364IMG 0373

LIPIEC 2015

5.07. Integracyjny Festyn pt Bądźmy razem ma miejsce tradycyjnie nad Zalewem Zimna Woda. Najpierw Msza św. A potem przemówienia władz i już zaczynamy wspaniałą zabawę. Jest klaun Kropeczka, zespoły muzyczne, zamek dmuchany, sportowe rywalizacje i indiański namiot, jest p. Jurek a para wspaniałych kucyków i strażnicy leśni z końmi, na których można odbyć przejażdżkę…. Nie zabrakło także bigosu, grochówki i przekąsek. Jako Fundacja, DPS i siostry czynnie włączyliśmy się w imprezę, która gromadzi ok. 1000 osób

 

7.07. Wakacyjne wodne szaleństwa. Temperatura sięga 35 stopni, na terenie DPS został rozłożony basen. Jak miło schłodzić się w wodzie, poszaleć, pograć w piłkę. Mieszkańcy sami brali udział w przygotowaniu sprzętu i basenu.

 

14 i 17.07.Papierowe niespodzianki to tytuł prac plastycznych wykonywanych przez mieszkańców. Piękne kwiaty powstają w pracowni plastycznej pod czujnym okiem terapeutów. Kwiaty będą zdobić dużą salę oraz hole Domu Pomocy Społecznej .

 

22.07. Imieniny s. Dyrektor Anity. O godzinie 9-ej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Szczepana, wikariusza Parafii NMP Matki Kościoła, podczas Eucharystii chłopcy służyli do Mszy a organistą był p. Dziurdziak, pracownicy włączyli się czynnie prowadząc czytanie, modlitwę wiernych, śpiew prowadziła s. Salomea. Po wspólnej modlitwie życzenia i śpiewy w wykonaniu naszych podopiecznych przy akompaniamencie nowego sprzętu muzycznego. W programik artystyczny przygotowany przez s. Reginę wzięli udział pracownicy, stażyści i nasza młodzież. Miłymi chwilami był Quiz przygotowany w postaci przeźroczy, który rozbawiał i rozśmieszał gości. Gromkie sto lat zabrzmiało podczas odpalenia racy na imieninowym stole. Dziś pamiętamy także o wszystkich Solenizantkach Aniach i Haniach a jest ich u nas wiele.

 

W uroczystościach wzięła udział dyrektor Ośrodka w Stoczku Łukowskim, pracownicy Placówki Wielofunkcyjnej, Siostry Nazaretanki z ul. 11-go listopada oraz pracownicy i mieszkańcy DPS.

 

CZERWIEC 2015

 

1.06.Dzień Dziecka. Świętujemy dzień poświęcony wszystkim dzieciom tym małym i tym dużym, którzy dziećmi się czują pomimo upływu lat. Tegoroczne obchody maja miejsce na terenie Jaty w Ostoi. Spotykamy się z leśnikiem p. Karolina, która przybliża nam historię i środowisko lasu, jest z nami rodzina Wojciechowskich, która przygotowuje dla nas pyszna grochówkę oraz przepyszne owocowe placki, nie zabrakło także ks. Mariusz, który zasponsorował nam lody. Gromkie sto lat na cześć podopiecznych zabrzmiało na samym początku a potem były lody, konkursy, tory przeszkód, spacer edukacyjny, konkursy plastyczne i rywalizacje sportowe no i oczywiście grochówka, pieczenie kiełbasek, nie zabrakło małe co nieco….Było nas 60 osób, nasz program profilaktyczny cieszy się dużą popularnością.

 

Po południu p. Jurek zajechał przed dom dorożką z para pięknych kucyków. Były przejażdżki konne dla wszystkich chętnych. Przyszły nawet dzieciaki z Placówki Wielofunkcyjnej.

 

3.06. Na ternie DPS był mini grill z muzyką utrwalający uzyskane wiadomości podczas pobytu w Jacie. Mieszkańcy przygotowywali palenisko pod czujnym okiem pracowników oraz kiełbaski. Konkurs muzyczny cieszył się dużym powodzeniem, każdy chce spróbować śpiewaczego talentu.

 

4.06. Bierzemy udział w procesji Bożego Ciała. Dajemy świadectwo naszej wiary i pobożności. Jak, co roku pomagamy przy niesieniu chorągwi i feretronów. Nad chłopcami czuwają siostry. Wyjście organizuje Fundacja.

 

9.06. S. Regina oraz Maciej i Robert, wychowankowie DPS wyjeżdżają do Rejowca Fabrycznego by nawiedzić groby rodziców Roberta, po drodze odwiedzamy rodzonego brata Roberta oraz ciocię Danusię.

 

11.06. W ramach realizacji programu ,,GOTOWY DO STARTU” organizujemy spotkanie w altanie DPS. Tym razem zajęcia koncentrują się wokół prac stolikowych /układanki, przewlekanki, warcaby itp/ oraz ruchowych. Celem zajęć jest umiejętność organizowania wolnego czasu, nabywania umiejętności współpracy z innymi, zdrowa rywalizacja, nie brakuje także elementów Terapii Zastępowania agresji. Nasi podopieczni z DPS uwielbiają muzykę zatem muzyczne rytmy podrywały do działania. Na koniec mała przekąska w postaci ciepłych kiełbasek z grilla i pieczonego chleba.

 

12.06. Zajęcia stolikowe na świeżym powietrzu czyli przyjemne z pożytecznym. Wśród śpiewu ptaków i zieleni, nasze umysły lepiej pracują i zdolne są do większego wysiłku. Otóż dziś zmierzymy się podczas zajęć grupowych i zespołowych. Każdy stara się jak może, jedni w grach zręcznościowych, inni kulinarnych zmaganiach, a jeszcze inni w łamigłówkach. Każdy jednak znalazł coś dla siebie. Walka była zacięta, niemniej jednak wszyscy dobrnęli szczęśliwie do końca i zostali nagrodzeni. Naszym zabawom towarzyszył czworonożny Przyjaciel – pies Dżambo. W zajęciach wzięło udział 42 osoby.

 

24-25.06. Wyjazd integracyjny do Wieliczki. Grupa 24 osób wczesnym rankiem wyjeżdża na wyprawę. Czeka ich przygoda w kopalni Wieliczka. Oto dawne dzieje nagle stają się rzeczywistością, którą można niemal dotknąć, zobaczyć a nawet zasmakować. Najpierw wita nas Niepołomicki zamek wraz z rycerzem w żelaznej zbroi, tutaj dowiadujemy się o polowaniach polskich królów i szlachty, sami możemy przymierzyć zbroje i zrobić sobie zdjęcie z nadwornym błaznem. Zaledwie kilka kilometrów dzieli nas od kopalni soli, tu z kolei dowiadujemy się o historii wydobycia soli na terenie Polski oraz jej wartości. Podziwiamy solne rzeźby , korytarze i wnęki, wdychamy świeże, solne powietrze wzmacniając przez to nasze fizyczne siły. To nie wszystkie atrakcje, w drodze powrotnej zwiedzamy Ojcowski Park Narodowy wraz z jego osobliwościami w postaci Bramy Krakowskie, Maczugi Herkulesa, podziwiamy piękno skał wapiennych i krajobrazów. Podczas podróży nie nudzimy się, ciągle są jakieś atrakcje: zgadywanki, rebusy, filmy no i oczywiście zajęcia muzyczne. Humory bardzo nam dopisują. Czas wycieczki mija szybko i przyjemnie.

 

Celem było:

 

 1. Edukacja
 2. Alternatywne formy spędzania wolnego czasu
 3. Integracja
 4. Zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne
 5. Wspólne spędzanie wolnego czasu
 6. Nauka łączenia przyjemnego z pożytecznym

 

Program:

 

 • 24.06. wyjazd
 • Zajęcia w podróży /zgadywanki, projekcja filmu/
 • Zwiedzanie Niepołomic
 • Spotkanie z rycerzem w zbroi - zamek
 • Zwiedzania kopalni w Wieliczce
 • Tężnie, plac zabaw
 • 25.06.
 • C.d. zwiedzania kopalni
 • Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego
 • Spacer – kontakt z przyrodą
 • Zajęcia podczas podróży / utrwalenie wiadomości, zajęcia muzyczne/
 • 27.06. Podsumowanie programu Profilaktycznego pt Gotowy do startu niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Dziś podsumowujemy nasze wysiłki i starania ostatnich miesięcy. Niepełnosprawni mieszkańcy wiele się nauczyli, miło spędzali czas na terenie DPS jak poza nim na wyjeździe socjoterapeutycznym, czy do Wieliczki. Nasze podsumowanie jest trochę inne, nic nie piszemy, nie wyliczmy procentów bo się zwyczajnie nie da. Za to widzimy uśmiechnięte miny dzieci i młodzieży naszego ośrodka oraz głębokie pragnienie przeżycia podobnych chwil w niedalekiej przyszłości. Najlepszym podsumowaniem jest namalowany plakat z napisem DZIĘKUJEMY. Bo naprawdę wszystkim, dzięki którym realizacja tego projektu była możliwa DZIĘKUJEMY.

  Teraz chcemy utrwalać zdobyte umiejętności a w przyszłości mamy nadzieje nauczyć się następnych i podobnie jak w tym roku frekwencja mieszkańców będzie stuprocentowa.

  W projekcie wzięli udział wszyscy mieszkańcy DPS w Łukowie oraz wolontariusze, w sumie 70 osób.

MAJ 2015

1.05.Rozoczynamy majówki, codzienna Litania do Matki Bożej gromadzi chętnych z DPS oraz dzieci z Placówki Wielofunkcyjnej, w niedzielę mamy wystawienie Najśw. Sakramentu.

Dziś 5 osób skorzystało z wyjazdu na lody z Fundacją.

2.05.Święto flagi. Pamiętamy o naszej Ojczyźnie, uczymy się rozpoznawać znaki patriotyczne Polski.

9.05. Kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu Gotowy do Startu. Oto cele i program. W spotkaniu wzięło udział 41 osób.

Cele:

 1. Alternatywne formy spędzania wolnego czasu
 2. Spotkanie z przyjaciółmi
 3. Nawiązywanie nowych i zacieśnianie istniejących znajomości
 4. Elementy TZA
 5. Integracja wewnątrzgrupowa

Program:

 • Powitanie.
 • Zawiązanie wspólnoty
 • Praca w grupach
 • Zajęcia muzyczne
 • Projekcja filmu
 • Pogadanka, spostrzeżenia, rozmowy, dyskusje…

11-15.05. Wyjazd socjoterapeutyczny do Jastrzębiej Góry I nad Jezioro Żarnowieckie. W wyjeździe wzięło udział 47 osób. W realizacji nie zabrakło zabaw ruchowych, Terapeutycznych, rehabilitacyjnych oraz spacerów nad jeziorem i Bałtykiem, sportu i rekreacji a w to wszystko wpleciona praktyczna wiedza. Było zwiedzanie i aktywność turystyczna: Hel, Żarnowiec, Władysławowo, Karwia. Pogoda dopisała, humory i apetyty także. Jeszcze chętnie byśmy pozostali ale niestety czas nagli , mam nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.

22-23.05. Konkurs o Aniołach organizowany w ramach współpracy Fundacji Dom Otwartych Serc z Fundacją Zabytkom Na Ratunek NAZARET z Ostrzeszowa. W konkursie wzięli udział mieszkańcy DPS pod czujnym okiem terapeutów i opiekunów w sumie 45 osób. Anioły zostały wykonane różnymi technikami: papieroplastyka, orgiami, malowanie na szkle itp. Prace zostały przesłane do Ostrzeszowa gdzie będą wystawione podczas konkursu.

 

26.05. Dziś odbywają się zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne w ramach realizacji projektu ,,Gotowy do startu”. W zajęciach bierze udział 46 osób. Zajęcia terapeutyczne obejmowały prace kulinarne /przygotowywanie klusek śląskich oraz pieczenie gofrów/, zajęcia rehabilitacyjno-terapeutyczne odbywały się na sali sportowej DPS.

31.05. Zawody wędkarskie nad Zalewem Zimna Woda. Grupa mieszkańców DPS wraz z opieką wolontariacką Fundacji Dom otwartych serc bierze udział w rywalizacji. W zawodach bierze udział Mateusz, Maciek, Paweł, Grześ. Chłopcy zajmują trzy kolejne miejsca, otrzymują puchary oraz nowe wędki. W rywalizacji kibicują pozostali chłopcy. Na zakończenie konkursu uczestniczymy w grillu. Dziękujemy PZW Kolejarz oraz PZW Miasta Łuków za zaproszenie i organizację zawodów. W sumie w imprezie bierze udział 13 osób.

 

KWIECIEŃ 2015

 

Bierzemy udział wraz z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w obchodach Triduum Paschalnego. Odwiedzamy Grób Pański, spotykamy się ze strażakami . Pomagamy w przygotowaniu pokarmów do świecenia, nie pomijamy udziału w obchodach radosnej Paschy – ALLELUJA.

 

,Z każdego świata zakątka niech płynie radość jak strumień,

Miłość mocna jak Zmartwychwstanie niech przenika do sumień,

Dni powszednie nam w Święta pozamienia swą mocą,

A szarości wieczoru staną się Wielką Nocą”

                                                           /A.N./

 

KOCHANI życzymy Wam, Waszym Rodzinom i bliskim sercu radości poranka Zmartwychwstania, obfitych darów pokoju, radości, wzajemnej miłości…o to wszystko będziemy się modlić podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem w dniu 5 kwietnia 2015 o godzinie 17.00.

 

 Życzą Rada i Zarząd Fundacji Dom Otwartych Serc w Łukowie

W kwietniu rozpoczynamy realizację projektu profilaktycznego pt,,Gotowy do startu” w ramach realizacji zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Będziemy podejmowali tematy: integracji, organizacji czasu wolnego, planujemy zorganizować zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne oraz wyjazd socjoterapeutyczny do Jastrzębiej Góry. Miłą nagroda będzie wycieczka do kopalni soli w Wieliczce

 

3.04. Chętni mieszkańcy biorą udział w nowennie przed uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

 

28.04. Rozpoczęcie zajęć z programu profilaktyczno-edukacyjnego pt ,,Gotowy do startu” Cele zajęć rozpoczynających realizację programu:

 

 1. Zapoznanie się z celami programu oraz harmonogramem
 2. Zawiązanie wspólnoty
 3. Integracja
 4. Rozgrywki BOCCI – wspólna zabawa i zdrowa rywalizacja
 5. Wspólne spędzanie czasu
 6. Zajęcia muzyczne

 

Program:

 

Godzina 10.00. uroczyste otwarcie następnie: część edukacyjna dialogowana, rozgrywki BOCCI, zajęcia muzyczne, słodki poczęstunek.

 

30.04. Spotkanie z melodią - zajęcia terapeutyczne to tytuł kolejnego punktu realizacji projektu ,,Gotowy do startu’’ Program spotkania:

 

 1. Zawiązanie wspólnoty.Rozgrzewka muzyczna
 2. Karaoke- zajęcia grypowe i indywidualne
 3. Lodowa przekąska
 4. Pożegnanie kolegi Henia – podziękowanie, wzajemne obdarowanie

 

Cele:

 

 1. Umiejętność współpracy
 2. Przyjaźń jako element wsparcia
 3. Terapia muzyczna
 4. Terapia Zastępowania Agresji
 5. Integracja
 6. Edukacja

 

MARZEC 2015

Marzec to miesiąc św. Józefa, bierzemy udział w litanii do Świętego Patrona Domu Pomocy Społecznej w Łukowie.

 

8.03. Pamiętamy o naszych Paniach i wszystkich dziewczynkach. Chłopcy składają im życzenia i laurki oraz kwiaty symbole szacunku i sympatii.

 

12.03. Pierwsza część konkursu plastycznego pt ,, Wielkanocny koszyk”. Podczas zajęć dzieci i młodzież przygotowywali pisanki, papierowe kwiaty odlewali figurki baranka wielkanocnego. W zajęciach z kultywowania tradycji wielkanocnych wzięło udział 40 osób

 

10-18.03. Rozpoczynamy nowennę ku czci św. Józefa. Spotykamy się w kaplicy DPS by naszemu Patronowi przedstawiać prośby i podziękowania, chętnych nie brakuje, przychodzą młodzi, dzieci i dorośli.

 

18.03. Grupa 22 osób uczestniczy w seansie kinowym 3D. Ptasie przygody zainteresowały nawet dorosłych, śmieszne scenki, z życia ptaków i trud związany z wędrówką ptaków do ciepłych krajów. W drodze powrotnej odwiedzamy nasz zalew Zimna Woda, gdzie odkrywamy pierwsze oznaki wiosny: bazie, dzikie kaczki, łabędzie oraz ślady bobrów.

UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA- 19.03.


Msza św. została odprawiona o godz. 8.00. , następnie wspólne spotkanie przy grillu. Nie zabrakło także konkursów i zabaw integracyjnych. Słoneczna pogoda, dobre humory a także pyszne przekąski umilały czas wspólnego świętowania.

 

23.03. Druga część konkursu ,,Wielkanocny koszyk” tym razem uczestnicy wykonywali prace wykończeniowe oraz przyozdabiali stroikami sale, część stroików trafiła do osób zaprzyjaźnionych jako forma pamięci i wyraz wdzięczności.


LUTY 2015

2.02.-13.02. Ferie na sportowo to tytuł tegorocznego wypoczynku zimowego organizowanego przez Fundację Dom Otwartych Serc. W programie przewidziano: wyjście na kręgle, na baseny, do kina oraz wielki bal karnawałowy. Organizowane imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło słodkich niespodzianek , spotkania integracyjne zaowocowały nowymi znajomościami. Bal przebierańców zachęcił do tańca nawet zagorzałych szybkiego poruszania się na parkiecie. Niestety czas ferii szybko mija, na szczęście Fundacja szykuje jeszcze jedną atrakcje wyjazd w góry na sportowo-rehabilitacyjne spędzenie zimowego czasu.


 

14.02. Walentynkowe szaleństwa. Jedno serca masz komu dziś je dasz….. Obdarowujemy się dziś dobrym słowem, serdecznym uśmiechem i czerwonym sercem z wyznaniem przyjaźni, sympatii a czasem i miłości. W dzień św. Walentego niech nikt nie czuje się samotny i nie kochany.


 

16-19.02. Wyjazd sportowo-rehabilitacyjny w góry do Zakopanego. Zakopane, jak powszechnie wiadomo to zimowa stolica Polski, jak więc jej nie odwiedzić w zimowy czas. Wolontariusze Fundacji wiozą uczestników busikiem, 9 osób- po drodze nie znajdujemy śladów zimy. Dopiero góry i Zakopane witają nas przepięknymi widokami ośnieżonych szczytów. Po drodze odwiedzamy Tyniec i słynnego Ojca Leona Knabita Benedyktyna, pochodzącego z okolic Siedlec, tegorocznego Jubilata, autora wielu książek i programów religijnych. Szacownemu Jubilatowi składamy życzenia, zwiedzamy Tyniec a już w samym Zakopanem cieszymy się słoneczną aurą, wjeżdżamy na Kasprowy Wierch gdzie zapiera dech w piersiach dostojeństwo gór, zwiedzamy lodowy zamek, bierzemy udział w kuligu oraz zimowych sportach: saneczkarstwo, narciarstwo oraz bitwy na śnieżki. Nie brakuje także relaksu i wzmacniania sił na basenie w termalnych wodach. Wzmacniamy także siły duchowe uczestnicząc w obrzędach środy popielcowej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wieczorem spacerujemy po pięknie oświetlonych Krupówkach wraz z bajkowymi postaciami. Do domu wracamy w piątek 20 lutego wieczorem zmęczeni ale zadowoleni. Dobrze znów być w domu.


STYCZEŃ 2015

 

1.01.NOWY ROK. Uroczystość świętej Bożej Rodzicielki – pierwszy Dzień Nowego Roku. Oddajemy Bogu nadchodzące dni za przyczyną Jego Matki, prosimy o dar pokoju dla nas i całego świata.

 

W tym dniu organizujemy dyskotekę oraz spotkanie połączone z projekcją filmów.

 

4.01. Coroczny zjazd opłatkowy rodzin mieszkańców DPS. W programie przewidziano: Eucharystię, której przewodniczył ks. dr Mariusz , wspólne życzenia wraz z dzieleniem się opłatkiem oraz występy na harmonijce ustnej w wykonaniu pana Andrzeja Wojtusia znanego muzyka harmonijki ustnej w Polsce, nie zabrakło też recytacji wierszy Pana Jerzego oraz wspólnego kolędowania. W sumie w spotkaniu wzięło udział ok 70 osób. Na mszy św. były obecne dzieci z Placówki Wielofunkcyjnej wraz z wychowawcami /ok 13 osób/.

 

6.01. I TRZEJ KRÓLOWIE I TRZEJ KRÓLOWIE OD WSCHODU PRZYBYLI…..Trzej Królowie są wśród nas, przynieśli dary Nowonarodzonemu Dzieciątku, nawet służyli do       Mszy św. i opowiadali o swojej podróży. Wychowankowie DPS Grześ, Paweł i Mateusz wcielili się w postacie historyczne, nie zabrakło też pomocników w koronach na głowie tj pozostałych uczestników świątecznej Eucharystii. Po południu królowie wraz z s. Reginą udali się do szpitala do Białej Podlaskiej gdzie odwiedzali chorych, śpiewali kolędy….

IMG 0110 IMG 0115 IMG 0125 IMG 0139

 

15.01. Wizyta duszpasterska. Ks. dr Tomasz odwiedza nasz dom z wizytą duszpasterską najpierw spotyka się z chłopcami i pracownikami na wspólnej modlitwie w kaplicy następnie spotyka się z wychowankami w grupach i pokojach. Wszyscy oczekują przybycia księdza, by porozmawiać i pochwalić się swoim pokoikiem. Niektórzy przygotowują nawet krótki program artystyczny jak np. Grześ wykonuje piosenkę Bocielliego. Wieczorem spotykamy się z księżmi na wspólnej kolacji.

 

19.01. Fundacja organizuje zimowe nordic walking dla śmiałków i odważnych. To pierwsze spotkanie sympatyków tego sportu w tym roku.

SKRÓT WYDARZEŃ Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI DOM OTWARTYCH SERC 2014 ROK 

 

Zamieszkaj Panie wśród nas, zbudujemy Ci

Królestwo z naszych serc.

Zamieszkaj Panie wśród nas, byśmy mogli wielbić Cię.

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia ja i Ty staniemy z opłatkiem w ręku, podzielimy się chlebem i dobrym słowem. Niech to dobro, które płynie z naszych ust: Boże Błogosławieństwo, zdrowie, pokój, radość, miłość…staną się rzeczywistością  w codzienności. Tego życzymy i o to się modlitwy dla Ciebie, dla każdego człowieka.

 

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT…… życzy Zarząd i Rada Fundacji Dom Otwartych Serc w Łukowie.

 

Pragniemy poinformować, iż w okresie Bożego Narodzenia zostanie odprawiona Msza św. w Państwa intencji w San Giovanni Rotondo, u św. Ojca Pio zamówiona przez Siostry Nazaretanki.

GRUDZIEŃ 2014

 

 

3.12. Udział w integracyjnym, już 15 spotkaniu mikołajkowym w ZS na Warszawskiej, gdzie młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała bogaty program m.in. pokaz barmański, konkursy, karaoke, mikołajkowe puzzle oraz słodkie wypieki i spotkanie ze Św. Mikołajem. Przeżycie bardzo miłe, ciepłe i zapadające w serce. W spotkaniu wzięło udział ok 20 chłopców.

 5.12. Tradycyjnie mieszkańców odwiedza Gość z Dalekiego Kraju – Św. Mikołaj. Chłopcy od rana z niecierpliwością Go oczekują. Przygotowali dekoracje, pięknie przyozdobili fotel a także coś do zjedzenia, by Nikołajowi nie zabrakło sił na dalsza drogę. Na spotkanie przygotowany jest mały poczęstunek i konkurs piosenek. Mikołaj przyniósł słodkie prezenty dla wszystkich, w nocy przyjdzie jeszcze raz tym razem przyniesie upominki i położy je pod poduszkę. Rano wszyscy będą mile zaskoczeni. Podobnie jak w ubiegłym roku imprezę mikołajkową przygotowuje dla chłopców Fundacja Dom Otwartych Serc.

 18.12. Siostry Nazaretanki wraz z Młodzieżą Nazaretańską przygotowują dla chłopaków z Broniewskiego spotkanie z Aniołem Pokoju. Anioł wraz z młodzieżą prowadzili konkursy i zgadywanki, za które chłopcy otrzymywali prezenty – pluszowe maskotki i słodycze, nie zabrakło także kolęd i piosenek tradycyjnych. Czas upływał w świątecznej, radosnej atmosferze.

22.12. S. Regina z p. Basią /pracownikiem socjalnym DPS/ przywozi z Krasnegostawu Jarka brata Roberta. Jarek spędzi u nas święta.

 

24.12.-26.12. Wigilia i Święta Bożego Narodzenia. Rodzinne święta, każdy chce być bliska tych, których kocha. W DPS zostaje 18 chłopców, dołączają także goście i rodziny mieszkańców Wigilię rozpoczynamy modlitwą, życzeniami a potem wspólny posiłek, kolędy, pastorałki….o 24.00. kto tylko może bierze udział w Pasterce. Cały nasz dom jest pięknie przyozdobiony są szopki, choinki i mnóstwo ozdób, czujemy rodzinny nastrój. Święta spędzamy wspólnie, czytamy życzenia kolędujemy przy szopce, odwiedzamy kościoły….dobrze być razem.

 

31.12. SYLWERSTER koniec roku kalendarzowego, coś się kończy i coś nowego zaczyna. Dziękujemy Bogu za Jego Błogosławieństwo, przepraszamy za błędy i grzechy, adorujemy Jezusa w Najśw. Sakramencie.

 

Na terenie DPS Fundacja organizuje zabawę, potem jest wspólna modlitwa i Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Dr. Ryszarda, nie zabrakło sztucznych ogni, życzeń i szampana bezalkoholowego oraz wspólnego przy szopce kolędowania. O północy modlimy się i wraz z nieśpiącymi dziećmi, gośćmi i mieszkańcami DPS wznosimy toast darząc się dobry słowem.

 

Jak co roku przed świętami składamy życzenia naszym RODZINOM, DOBRODZIEJOM, ZNAJOMYM, PRZYJAIOŁOM…. w tym roku Msza św. w intencji naszych dobrodziejów była odprawiona w San Giovanni Rotando u św. O.Pio. Podczas życzeń wręczałyśmy obrazki z relikwią Świętego. Mszę św. zamówiła s. Regina.

LISTOPAD 2014

 

ZAPRASZAMYNA WSPÓNĄ NOWENNĘ DO KAPLICY PRZY ULICY BRONIEWSKIEGO 20/26

 

 NOWENNĘ ODPRAWIAMY ZA PRZYCZYNĄ BŁOGOSŁAWIONEJ

 

 FRANCISZKI SIEDLISKIEJ OD 16.LISTOPADA 2014R O GODZ. 16.30.

 

 INTENCJE MOŻNA WPISYWAĆ NA KARTKI W KAPLICY.

 

 W DNIU 25. LISTOPADA W LITURGICZNE ŚWIĘTO BŁOGOSŁAWIONEJ MARII OD PANA JEZUSA DOBREGO PASTERZA, ZAŁOŻYCIELKI SIÓSTR NAZARETANEK ZOSTANIE ODPRAWIONA MSZA SW. W INTENCJACH ZŁOŻONYCH PRZY RELIKWIACH BŁOGOSŁAWIONEJ.

 

JEŚLI NIE MOŻESZ PRZYJŚC DO NAS OSOBIŚCIE ISTNIEJE MOŻLIWOŚC DUCHOWEGO ŁĄCZENIA SIĘ W MODLITWIE. WYSTARZCY ODMÓWIĆ PONIŻSZĄ MODLITWĘ:

 

Najświętsza Trójco uwielbiamy Ciebie i dziękujemy za przykład jaki nam dała Twoja Służebnica Błogosławiona Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza naśladując życie i cnoty Najśw. Rodziny z Nazaretu. Udziel nam tej łaski tej   o którą a Jej wstawiennictwem dla większej chwały Twojej, uświęcenia dusz i rozszerzenia Królestwa Bożego na ziemi. Amen.

 

Błogosławiona Mario od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, módl się za nami.

1.11. Uroczystość Wszystkich Świętych. Wraz z 10-o osobową grupą jedziemy na cmentarz, by tam w ciszy i skupieniu zapalić lampkę i odmówić modlitwę za tych, którzy już od nas odeszli a jest ich bardzo wielu. Wspominamy zmarłych wychowanków, siostry, pracowników a także znajomych, przyjaciół. To szczególny dzień pamięci o nich i wdzięczności za wspólnie przeżyte dobre. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym… 

 

8.11. Grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej bierze udział w spektaklu ,,W krainie uśmiechu” Impreza odbywa się pod patronatem Starosty Łukowskiego     i firmy Lotos. W repertuarze przedstawionym przez śpiewaków operowych sceny Łódzkiej można było usłyszeć m.in.: utwór Stary Zegar, Wesoła wdówka itp.W radosnej i miłej atmosferze minął sobotni wieczór, niektórzy wychowankowie po powrocie próbowali nawet zaśpiewać niektóre utwory.

 

 11.11. Rocznica odzyskania niepodległości. W tym z wdzięcznością wspominamy wszystkich dzięki, którym nasza Ojczyzna cieszy się wolnością. Wywieszamy flagi  i symbole narodowe oraz uczestniczymy we Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny

 

14.11. Została zorganizowana impreza kulturalna o charakterze integracyjnym pt Naturalne witaminy. Impreza jednodniowa miała miejsca na terenie rekreacyjnym Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Tematem przewodnim było poznanie wartości odżywczych warzyw i owoców oraz ich zbawienny wpływ na rozwój młodych organizmów. Uczestnicy najpierw wysłuchali prelekcji połączonej z pokazem a następie wzięli udział w przygotowaniu sałatek warzywnej i owocowej, nakrywali do stołu oraz wykonywali rzeźby z owoców. Pięknie wykonane prace zostały wystawione na pięknie przyozdobionym stole, oczywiście prace zostały nagrodzone i wyróżnione. Na zakończenie uczestnicy zasiedli do stołu, by degustować wykonane potrawy.

20-21.11.Impreza pt ,,Cuda papieru i bibuły'' odbyła się  na terenie Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Uczestniczyło w niej 70 osób w tym 38 mężczyzn i 32 kobiety. Wśród uczestników było 49 osób z miasta i 21osób z terenu pozamiejskiego, pomagało 3 wolontariuszy. Niepełnosprawni wraz z osobami towarzyszącymi  przez dwa kolejne dni poznawali  nowe techniki papieroplastyki i doskonalili techniki poznane wcześniej. Techniki te to min.: origami modułowe i płaskie, Quisling, elementy wikliny papierowej, róże z krepiny metodą cukierkową  i serwetkową oraz wiele innych technik.

 

Za udział w zajęciach wszyscy otrzymali słodkie nagrody a organizatorzy zarówno pierwszego dnia jak i drugiego przygotowali poczęstunek –kawę i różnego rodzaju słodycze. Miłym akcentem była wspólna  dyskoteka przy dźwiękach muzyki disco –polo, która miała na celu lepszą integrację osób zdrowych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

 

25.11.Liturgiczne wspomnienie Błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Spotykamy się dziś nie tylko na modlitwie przy relikwiach Błogosławionej ale także przy świątecznym stole. Nie brakuje wspomnień z życia Założycielki Nazaretanek, piosenek i ...dobrego humoru.

 

27.11. Andrzejkowe szaleństwa już się zaczęły. Dziś dyskoteka andrzejkowa oraz pierwsze pieczenie piernikowych ciastek. Każdy mógł ulepić z przepysznego ciasta, co tylko chciał: były gwiazdki, mikołaje i bałwanki. PYSZNE.

 

PAŹDZIERNIK 2014

 

1.10.Rozpoczynamy miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Zapraszamy do modlitwy wszystkich chętnych na godzinę 16.30.

Dziś także grupa 9 osób bierze udział w wyjeździe edukacyjnym do Kozłówki. Celów wyjazdu było kilka

 1. 1.Edukacyjny – poznanie historii Polski poprzez zaznajomienie się z dziejami polskich rodów /Zamoyski, Potocki, Czartoryski/ i Polski
 2. 2.Pogłębienie wiedzy na temat historii muzeum w Kozłówce obchodzące 70-cie istnienia
 3. 3.Obserwacja życia ptactwa – bażantów
 4. 4.Integracja
 5. 5.Utrwalanie poprawnych zachowań w miejscach publicznych /kasa biletowa, kawiarenka/

8-9.10. Pomagamy w organizacji i wspieramy finansowo wycieczkę z edukacji ekologicznej na Mazury. Jedzie 25 osób. To wspaniała wyprawa do serca Krainy Tysiąca Jezior. Nocujemy w Rucianym Nidzie, to nasza baza w ciągu dnia zwiedzamy i podziwiamy: Puszczę Piską, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, rzekę Krutyń, Jezioro Śniardwy a także wieś Wejnusy z jej urokliwą mazurską zabudową, podziwiamy cerkiew w Wojnowie a także muzeum ekologiczne w Piszu. Pełni wrażeń wracamy do domu.

14.10.Na terenie Domu Pomocy Społecznej odbył się kolejny konkurs dofinansowany przez PFRON pt,, Być radosnym, dobrze czynić i pozwolić ćwierkać wróblom"Uczestniczyło w nim 45 osób. Zawodnicy zostali podzieleni na 4 drużyny niebieską i czerwoną tak jak piłki do gry. Każdy Zawodnik na zmianę ze Stroną przeciwną rozpoczynał dwie rundy i miał prawo do rzutu w kierunku białej bily . Zawodnik otrzymał 1 bilę rzucając nią przesuwał znajdujące się inne bile w grze. Uczestnicy starali się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Udział wolontariuszy umożliwił grę zawodnikom wymagającym pomocy . Po wyrzuceniu na plac wszystkich bil skończyła się runda – wynik jest sumą ilości bil jednego koloru znajdujących się najbliżej białej . Mecz skończył się po 6 rundach wynikiem : remis. Następnie przystąpiły kolejne dwie drużyny do rywalizacji u których wynik również był remisem. Wszyscy uczestnicy i pomocnicy otrzymali nagrody w postaci słodyczy napoi . Zespół CASIO umilał rozgrywki . Osoby biorące udział w paraolimpijskiej dyscyplinie BOCCIA zintegrowali się na wspólnej dyskotece

 

WRZESIEŃ 2014

01.09. Dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Dziś obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu 2-ej wojny światowej. Jest to okazja do poznania historycznego aspektu tamtych dni a także wdzięczności za lata pokoju w naszej Ojczyźnie. Fundacja organizuje patriotyczne spotkanie mające na celu poznanie historii a także poznanie bohaterów września 1939roku. W spotkaniu bierze udział 40 osób.

06.09. Powitanie szkoły. Niepełnosprawne dzieci i młodzież z DPS w Łukowie biorą udział w zajęciach kulinarnych oraz muzycznych. Na spotkanie są obecne dzieci z innych Placówek. Cieszymy się, że w spotkaniu bierze udział 45 osób.

 

SIERPIEŃ 2014

05.08. Prezes Fundacji wolontaryjnie pomaga w realizacji wizyty specjalistycznej w Lublinie dwom mieszkańcom DPS w Łukowie.

10-15.08. Grupa trzynastu osób bierze udział w wyjeździe terapeutycznym na Mazury do Rydzewa. Wyjazd zorganizowano we współpracy z DPS i Fundacją Pożywienie Darem Serca. Czas spędzony na Mazurach obfitował w słoneczną pogodę i dobre humory. Uczestnicy odwiedzili Giżycko, płynęli statkiem po jeziorze Niegocin, podziwiali kamienne figury w Rydzewie oraz Park Miniatur w Gierłoży. Niektórzy stoczyli walkę z krzyżackim rycerzem i strzelali z łuku do celu a także podziwiali stadiony Euro 2012. Najmilsze wspomnienia pozostały z obserwacji zachodów słońca, ciepłych kąpieli w jeziorze i obserwacji życia wodnych ptaków.

17.08. Dorocznych odpust św. Rocha w kaplicy na lokalnym cmentarzu. Najpierw przyozdabiamy groby, zapalmy znicze i odmawiamy modlitwy a potem….stragany, wata cukrowa, lody, popcorn i pamiątki. Nie zabrakło także sztucznych ogni i muzyki. Z wyjazdu skorzystała grupa 9 osób.

26.08. Kończy się rok szkolny. Dzieci i młodzież ciszą się ostatnimi promieniami letniego słońca. Na terenie DPS Fundacja organizuje zabawę oraz wspólne wyjście do parafii gdzie czcimy Matkę Bożą Częstochowską, Królową Polski. W imprezie bierze udział 50 osób.

 

LIPIEC 2014

6.07. Bierzemy udział w Festynie Integracyjnym Bądźmy Razem. Jako Fundacja na cel organizacji imprezy przeznaczamy pomoc finansową oraz pomagamy jako wolontariusze. Spotkanie ma charakter ponad powiatowy, bierze w nim udział kilkaset osób. Jest tu czas na modlitewne wyciszenie i głośną zabawę przy muzyce, nie brakuje także licznych konkursów, loterii, nauki tańca, trampolin, dmuchanych zamków i mnóstwa innych atrakcji. Zabawa trwa od rana do późnego wieczora.

17.07. Fundacja Pożywienie- Darem Serca zaprasza wychowanków DPS na wycieczkę do Stolicy. Wraz z grupą niepełnosprawnych jedziemy i my, by pomóc w opiece nad uczestnikami. W Warszawie odwiedzamy manufakturę Cukrowa Sowa, gdzie poznajemy tajniki powstawania cukierków i lizaków. Każdy z uczestników mógł wykonać własnoręcznie lizak w dowolnej formie. Odwiedzamy Stare Miasto a także Park w Łazienkach, nielada atrakcją był spacer po ogrodach na dachu Uniwersytetu Warszawskiego, pyszne lody zjedliśmy w galerii Złote Tarasy. Niespodzianką były pawie, które zobaczywszy grupę turystów rozpostarły swoje przepiękne pióropusze. W wycieczce wzięły udział 22 osoby.

 

24.07. Delegacja Fundacji Dom Otwartych Serc bierze udział w imieninach s. Dyrektor DPS. Mieszkańcy Domu przygotowali spektakl przedstawiając bajki Jana Brzechwy: Kaczkę dziwaczkę i Pana Hilarego. Występy rozbawiły gości, zostały nagrodzone gromkimi brawami. Życzenia, wspólne spotkanie i …..pyszny tort umilały czas wspólnego świętowania.

CZERWIEC 2014

1.06. Wielki dzień dla dzieci całego świata – DZIEŃ DZIECKA. W ramach realizacji zadania Nie jesteś sam organizujemy dzisiejszy wyjazd na łono natury do Żdżar i Jaty. Co najważniejsze wyjeżdżają wszyscy mieszkańcy DPS wraz z opiekunami. W czasie zabawy towarzyszy im zespól Jagódki ze Żdżar oraz członkowie Polskiego Związku Motorowego, którzy użyczają swoim kładów by zrobić przyjemność chłopakom, przejażdżki na takim sprzęcie to nie lada frajda i okazja. Oprócz niespodzianek muzycznych i motoryzacyjnych były także kulinarne w postaci przepysznego bigosu, flaczków i grilla. Nie zabrakło też atrakcji w postaci lodów czy waty cukrowej a także konkursów i zawodów z nagrodami. Pogoda nam dopisała, słońce nie zawiodło a co najważniejsze na twarzach chłopców widać było zadowolenie i uśmiech. Ta ich radość to nasza najlepsza zapłata i zachęta do dalszej pracy. W imprezie wzięło udział ponad 80 osób.

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować tak piękne spotkanie.

 

6.06. Grupa wychowanków DPS wraz z wolontariuszami Fundacji /9 osób/ jedzie na wspólne wędkowanie nad Zalew Zimna Woda. Udało nam się złapać 3 rybki – okonie – malutkie, więc wypuściliśmy je z powrotem do wody. Łowcą dnia okazał się Pawełek.

 

9.06. Jedziemy do Kębła, do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego by odebrać z internatu wychowanka DPS, w podróży towarzyszą koledzy Maćka, którzy chętnie odwiedzają Ośrodek i hodowane tam konie. W wyjeździe wzięło udział 5 osób.

 

13.06. Grupą 9-osobową wybieramy się do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kęble by wziąć udział w zajęciach hipoterapii . W programie uwzględniono

 

 1. 1.Zajęcia integracyjne .
 2. 2.Spotkanie z trenerem koni – Kębło
 3. 3.Uczestniczenie w zajęciach – hipoterapia
 4. 4.Posiłek
 5. 5.Zwiedzanie sanktuarium w Wąwolnicy
 6. 6.Zajęcia sportowe
 7. 7.Konkursy
 8. 8.Powrót

 

Cele :

 

-integracja

 

-terapia

 

- organizacja wolnego czasu – formy alternatywne

 

.  poprawa równowagi, orientacji w przestrzeni, orientacji w schemacie ciała, koordynacji wzrokowo-ruchowej;

 

.  stymulowanie zmysłów, zwłaszcza czucia głębokiego;

 

.   rozwijanie umiejętności poznawczych: praca nad koncentracją uwagi, uczenie nowych pojęć i umiejętności;

 

.  poprawa samooceny i kondycji psychicznej pacjentów;

 

.  umożliwienie kontaktu z naturą nie tylko poprzez kontakt z żywym zwierzęciem, ale poprzez zwiększenie możliwości lokomocyjnych;

 

.   aktywizowanie całego organizmu (poprawa pracy narządów wewnętrznych, dotlenienie organizmu, praca różnych grup mięśni).

 

Cele i środki działania dobiera się indywidualnie dla danego pacjenta. Zależnie od potrzeb można korzystać z różnych form hipoterapii, należy jednak pamiętać, że podział ten nie jest sztywny i poszczególne formy terapii mogą się łączyć i wzajemnie uzupełniać. Jeszcze kilka słów o hipoterapii:

 

Formy hipoterapii:

 

fizjoterapia na koniu- wykorzystuje się w niej ciepło, delikatny, równomierny ruch konia, dążąc do znormalizowania napięcia mięśniowego (rozluźnienia zbyt napiętych mięśni oraz wzmocnienia mięśni osłabionych), poprawienia symetrii napięcia mięśniowego i postawy ciała, wypracowanie prawidłowego wzorca ruchowego oraz reakcji równoważnych. Ta forma zajęć skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo, przede wszystkim z mózgowym porażeniem dziecięcym.

 

psychopedagogiczna jazda konna- stosując tę formę zajęć dąży się do poprawy koncentracji uwagi i pamięci, koordynacji ruchowej, nauczenia nowych pojęć oraz właściwych zachowań i relacji społecznych. Podczas zajęć wprowadza się zabawy edukacyjne, elementy psychoterapii, terapii zajęciowej. Ta forma zajęć dotyczy głównie dzieci z upośledzeniem umysłowym, opóźnieniem psychoruchowym, autyzmem, nadpobudliwością.

 

terapia z koniem- podczas tych zajęć dzieci zwykle "z ziemi" nawiązują emocjonalny kontakt z koniem. Opiekując się nim, np. czyszcząc go i karmiąc, uczą się właściwych relacji z otoczeniem. Terapia ta dotyczy osób mających zaburzony kontakt z otoczeniem, zablokowanych i niedostosowanych społecznie.

 

Naturalną kontynuację hipoterapii dla osób bardziej zaawansowanych stanowi jazda konna dla niepełnosprawnych, uprawiana rekreacyjnie lub sportowo.

 

Atrakcyjność i odmienność zajęć na koniu sprawia, że dzieci chętnie korzystają z tej formy terapii. Osobom niepełnosprawnym ruchowo koń pozwala swobodnie się przemieszczać i z wyższego poziomu niż z wózka oglądać świat. Dla wielu osób zwłaszcza z niedoborami intelektualnymi jazda na koniu jest nagrodą, mobilizującą do pracy i ułatwiającą otoczeniu kontakt i egzekwowanie właściwych zachowań.
Prowadzenie hipoterapii wymaga wiedzy z wielu różnych dziedzin, niezbędnej do bezpiecznego, prawidłowego i jak najbardziej skutecznego prowadzenia terapii.

 

19.06. Wraz z mieszkańcami DPS bierzemy udział w procesji Bożego Ciała. Chłopcy niosą chorągwie, poduszki, dewocjonalia. Wyznajemy przez to publicznie naszą wiarę.

 

20.06.2014rWraz z grupą 23 osób wyjeżdżamy do Parku Iluzji w Mościskach. To już jedne z ostatnich zajęć w ramach programu profilaktycznego, jest częściowo podsumowaniem pracy i właściwie nagrodą za aktywny udział oraz wkład w realizację i uczestnictwo zadania ,,Nie jesteś sam”. W Parku Iluzji spędziliśmy chwile pełne radości ale czasem i grozy czy niepokoju – dom do góry nogami sprawiał naszym organizmom nieco niespodzianek, jak dziwnie się czujemy kiedy woda zamiast w dół leci w górę albo kiedy podłoga jest na miejscu sufitu. Przejażdżka tratwą po jeziorze, tunel strachu, wielkie szachy, pokonywanie toru przeszkód czy też koło astronomiczne, głowa, która nagle zostaje na talerzu to atrakcje, które nas zaskakiwały a zarazem uczyły jak dobrze przeżyć wolny czas i połączyć go z zabawną edukacją matematyczno-fizyczną. Na koniec był jeszcze letni kulig po okolicznym lesie. Opłacało się być aktywnym i zaangażowanym.

 

21 i 23.06. 2014 to daty podsumowujące i kończące na niejaki czas naszą edukację i profilaktykę. Wszyscy uczestnicy realizacji zadania pt ,Nie jesteś sam” zebrali się spotkaniu muzyczno -dyskusyjnym by podsumować pracę i odkryć efekty zamierzonych działań profilaktycznych. Ponieważ pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej najchętniej i najlepiej wypowiadają się i opowiadają   stworzono grupy, w których przeprowadzono rozmowy podsumowujące. Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze nieco zabarwionej smutkiem z powodu końca realizacji zadania. Każdy z uczestników otrzymał symboliczną nagrodę rzeczową powiązaną z zadaniem do wykonania, które zarazem było sprawdzianem umiejętności i testem zapamiętanych informacji z kończącego się programu. Śmiechu było co niemiara, kiedy powracaliśmy do minionych przeżyć oglądając wyświetlane zdjęcia opowiadające o różnych sytuacjach i przeżyciach.

 

W tym miejscu chcę powiedzieć jedno z najpiękniejszych słów naszego słownika DZIĘKUJEMY

 

Dziękujemy wszystkim dzięki, którym mogliśmy zrealizować program pt ,, Nie jesteś sam” dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Na ręce Pana Burmistrza Miasta Łuków Dariusza Szustka kierujemy słowa wdzięczności. To dzięki PANU i całemu sztabowi ludzi współpracujących w Komisji możemy pokazywać innym – zagubionym ludziom, jak żyć, jak czynić świat wokół siebie bardziej przyjaznym, a właściwie to jak odkryć siebie i swoją wartość po, by lepiej i pełniej żyć w rodzinie, społeczeństwie…..

 

 

MAJ 2014

1.05 Wspólnie z mieszkańcami DPS rozpoczynamy miesiąc maj, pełen ciepła i wiosennych zapachów, a także czas majówek i spotkań przy figurze Matki Bożej śpiewając majowe litanie.

 

3.05. Rocznica nadania Konstytucji Trzeciomajowej. Za wstawiennictwem Maryi Królowej Polski modlimy się za naszą Ojczyznę. O godzinie 8.00 w kaplicy DPS została odprawiona Msza św.

 

11.05. Fundacja Dom Otwartych Serc wolontaryjnie zabiera chłopców do Kębła, Wąwolnicy i Kazimierza nad Wisłą. Maciej zostaje w szkole w Kęble, pozostali uczestnicy wracają do Łukowa. Zwiedzają Wąwolnicę i Kazimierz nad Wisłą. Nie zabrakło tradycyjnego koguta z ciasta drożdżowego. Chłopcy zwiedzają stare miasto, spacerują nad brzegiem Wisły, podziwiają piękne widoki z ruin zamku. W wyjeździe bierze udział 5 osób.

 

22.05. Kolejne zajęcia z realizacji zadania programu pt Nie jesteś sam, tym razem dotyczą zajęć na świeżym powietrzu w ramach promowania zdrowego stylu życia. Zajęcia odbywają się grupowo i zespołowo na terenie zielonym niedaleko rzeczki Krzny oraz ogródków działkowych. Piłka, kije Nordic Walking, ruch i ćwiczenia towarzyszyły zajęciom. W spotkaniu wzięło udział 35 osób.

 

26.05. Uroczyście obchodzimy Dzień Matki. Składamy życzenia naszym mamom, za zmarłe się modlimy. W tym dniu Msza św. oraz nabożeństwo majowe są dedykowane mamusiom podopiecznych DPS. W spotkaniu bierze udział 37 osób. Choć nie udało się rodziców zaprosić do nas widać było wielkie przejęcie i radość, że w taki sposób wychowankowie łączyli się z rodziną.

 

29.05. Zabawa taneczna zorganizowana przez Fundację dla podopiecznych DPS, były konkursy tańca i śpiewu. Bawiło się 40 osób.

 

31.05. Zawody wędkarskie. Oczywiście jako Fundacja Dom Otwartych Serc wraz z DPS angażujemy się w zawody. Najpierw przygotowanie wędek, zanęty itp. potem odpowiedni strój, jeszcze jakaś kanapka i jedziemy. Nad Zalewem Zimna Woda rozkładamy sprzęt wędkarski skromny ale własny. Miło spędzać czas w otoczeniu przyrody. Zawody skończyły się dla nas sukcesem. Zajęliśmy 3miejsce i zdobyliśmy puchar za największą rybę. Rybę wyłowił Mateusz B. nasz najmłodszy uczestnik – GRATULUJEMY. Wszyscy się cieszymy. Puchar został wręczony przez prezesa Polskiego związku Wędkarskiego z Lublina. Z naszej strony w zawodach wzięło udział 15 osób.

 

 

KWIECIEŃ 2014

 

WIELKANOC 2014

 

Chrystus zmartwychwstał… niech ludzkość trzeciego tysiąclecia nie lęka się otworzyć Mu serca. Jego Ewangelia w pełni zaspakaja pragnienie pokoju i szczęścia, jakie w sercu każdego człowieka./ Benedykt XVI/ 

 

 

 

                                                                              

 

Szanowni Czytelnicy!

 

 

Niech Zmartwychwstały Pan udzieli każdej i każdemu z WAS łaski pokoju, radości i optymizmu. Niech pozwoli rozpoznać siebie przy łamaniu chleba w Wieczerniku i w ogrodzie poranka Wielkanocnego. Niech to, co wydaje się niemożliwe stanie się rzeczywistością prawdziwą.

 

Radosnego ALLELUJA!!!

 

 

Z darem modlitwy i wdzięcznością:

 

Rada i Zarząd Fundacji Dom Otwartych Serc

 

W dniu 26.kwietnia 2014 zostanie w Betlejem odprawiona Msza Św. w Państwa intencjach. Zapraszamy do duchowej łączności.

 

                                         

 

10.04. W ramach zajęć z organizacji wolnego czasu wykonujemy palemki na Niedzielę Palmową. Najpierw powstają kwiaty z bibuły, gałązki zostały przywiezione już wcześniej. Przy pomocy terapeutów powstają piękne okazy. W zajęciach wzięło udział 30 osób. /w ramach zadania ,,Nie jesteś sam”/

13.04. Niedziela Palmowa. Podczas uroczystej Mszy św. w kaplicy DPS na Broniewskiego zostały poświęcona nasze palemki, każdy z uczestników zaniósł swoje palmę do pokoiku, gdzie zajęła honorowe miejsce. Będzie przypomina o tym dniu i będzie symbolem nadchodzącego czasu Triduum Paschalnego.

20-21.04. Wraz z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Wielkim Poście w Drodze Krzyżowej i rekolekcjach a w Wielkim Tygodniu w Triduum Paschalnym w kościele parafialnym pod wezwaniem Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła a następnie w radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Piątek rozpoczynamy Nowennę do Bożego miłosierdzia. W Wielką Sobotę odwiedzamy Grób Pański oraz strażników Grobu – strażaków.

W niedzielę przeżywamy wspólnie Mszę św. rezurekcyjną i świąteczne śniadanie podczas, którego przeczytaliśmy życzenia od Ojca Świętego Franciszka. Drugi dzień świąt obfitował w słoneczną pogodę i dobre humory, te z kolei sprzyjały spacerom i spełnianiu tradycji w postaci polewania się wodą.

W okresie przedświątecznym odwiedzamy naszych Sponsorów i Dobrodziejów oraz Współpracowników, w ich intencji została zamówiona Msza św. w Betlejem w Ziemi Świętej przez s. Reginę. Eucharystia zostanie odprawiona 26 kwietnia 2014r

23-25.04. Wyjazd socjoterapeutyczny do Lichenia. Grupą 24 osobową wyruszamy w podróż po lepsze jutro. Jedziemy do Lichenia by wśród scenerii pięknych okolic uczyć się spędzania wolnego czasu, nabywać umiejętności interpersonalnych a także pogłębiać zażyłość między sobą i z rodzinami. Wszystkie nasze wysiłki oddajemy w ręce najlepszej z Matek – Matce Bożej Licheńskiej, w cieniu Jej matczynego serca czerpiemy moc i siłę. Bierzemy udział w zajęciach zorganizowanych i indywidualnych. Zwiedzamy najstarszą kolegiatę w Polsce w miejscowości Tum, zwiedzamy zamek w Łęczycy oraz miejsce narodzin i życia bł. S. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich oraz Głogowcu. Siostra Lilioza opowiada nam o rodzinnym życiu s. Faustyny o Jej zmaganiach życiowych, radościach i cierpieniach. Konin wita nas słońcem i niespodzianką sprzed kilku tysięcy lat kiedy żyły pra słonie,     a także pokazuje nam trud i piękno górniczej pracy w kopalniach soli i węgla brunatnego. Uczymy się szanować pracę innych i dziękować za dar tak licznych bogactw naturalnych.

W Licheniu bazylika zachwyca nas swym pięknem, pociągając ciszą i poczuciem bezpieczeństwa. Piękno ogrodów kwiatowych i zielni cieszy oczy, uczy wrażliwości i poczucia estetyki. Z wyjazdu wracamy zadowoleni, uśmiechnięci choć nieco zmęczeni.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy pomogli nam w zorganizowaniu wyjazdu.

27.04. Święto Bożego Miłosierdzia i Kanonizacja dwóch Papieży Jana Pawła II i Jana XIII dokonana przez Ojca św. Franciszka w Rzymie. Łączymy się duchowo poprzez media w uroczystościach. Dom Pomocy Społecznej został przystrojony papieskimi flagami i plakatami. O godzinie 15.00 zbieramy się w kaplicy by wspólnie modlić się do Jezusa Miłosiernego poprzez Koronkę.

 

 

29.04. Przygotowanie do 2 maja, kiedy to obchodzimy święto Flagi – symbolu naszego kraju, symbolu naszej Ojczyzny a także symbolu miłości do Polski. Na terenie Domu Pomocy Społecznej wraz z mieszkańcami rozwieszamy flagi, wykonujemy okolicznościowe wystawy. Wychowankowie przy tej okazji poznają historię kraju i uczą się jak okazywać miłość i szacunek swojej Ojczyźnie.

 

 

 

 

MARZEC 2014

 

W MARCU – MIESIĄCU POŚWIĘCONEMU ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI NASZEMU PATRONOWI CODZIENNIE ODMAWIAMY LITANIĘ ZA JEGO WSTAWIENNICTWEM O GODZINIE 16.30. W KAPILCY.

 

OD 10 MARCA ROZPOCZYNAMY NOWENNĘ, KTÓRĄ ZAKOŃCZYMY UROCZYSTĄ MSZĄ ŚW. 19 MARCA O GODZINIE 8.15.

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ MODLITWY.

4.03. Zabawą ostatkową i zajęciami integracyjnymi rozpoczynamy realizację zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych pt ,,Nie jesteś sam”. Realizacja projektu obejmuje kilka bloków tematycznych, mianowicie

 

 1. 1.Zajęcia integracyjne
 2. 2.Trening umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych
 3. 3.Pogłębianie więzi rodzinnych i przyjacielskich poprzez kultywowanie tradycji wielkopostnych i wielkanocnych
 4. 4.Organizowanie czasu wolnego i promowanie zdrowego stylu życia
 5. 5.Wyjazd socjoterapeutyczny                                                                                                                                                

SEDECZNIE ZAPRASZWAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W ZAJĘCIACH /szczegóły znajdziecie w zakładce PARPA/

 

W projekcie, przewidujemy, że weźmie udział 80 osób.

 

W pierwszych zajęciach wzięły udział 62 osoby. W programie spotkania były zajęcia muzyczne i elementy sportowe.

9.03. Niedzielne do południa mieszkańcy DPS spędzają wraz z wolontariuszami Fundacji Dom Otwartych Serc nad Zalewem Zimna Woda. Grupa 16 osób poszukuje pierwszych oznak wiosny, znajdujemy bazie oraz pierwsze kwiaty – przebiśniegi. Słońce ogrzewa zamarzniętą wodę powodując, że pod taflą wody widać wodną roślinność oraz pływające ryby.

 

12.03. Grupą 20 osób wybieramy się nad Zalew Zimna Woda, by przygotować się do wykonania palemek na Niedziele Palmową, w drodze uczestnicy słuchają prelekcji na temat zwyczajów wielkopostnych. Nad Zalewem obserwujemy piękno naszej przyrody, która budzi się do życia /obserwujemy rozwijające się gałązki bazi i leszczyny a także życie świata zwierząt – zaskrońców wygrzewających się na słońcu oraz bobrów pozostawiających po sobie tamy/. Zbieramy gałązki leszczyny i snujemy plany na kolejne spotkania.

13.03. Zajęcia z papieroplastyki jakie dziś się odbyły są wstępem do kolejnych zadań w realizacji programu profilaktycznego. Uczymy się nawiązywania kontaktów interpersonalnych, pracy w grupie i współdziałania w osiągnięciu wspólnego celu. Wykonywanie różnego rodzaju kwiatów z bibuły by powstał jeden bukiet. Jesteśmy różni a jednak tworzymy piękną całość poprzez jedność i wspólne działanie. W zajęciach wzięło udział 40 osób.

 

17.03.Kolejnym punktem programu profilaktycznego Nie jesteś sam jest nauka jak się prawidłowo odżywiać. Promujemy zdrowy styl życia. Pani dietetyczka omawia zasady żywienia a następnie przepis na owsiane ciasteczka, które wspólnie pieczemy. Nasze wypieki przybierają kształty piernikowych zajączków i pisanek, które tak bardzo kojarzą się nam ze świętami Wielkanocnymi i tradycjami. Część wypieków zostanie złożona do wielkanocnego koszyczka, resztę degustujemy podczas ostatniego punktu dzisiejszych zajęć jakim jest wspólne karaoke.

 

19.03.Uroczystość Świętego Józefa Patrona kaplicy DPS w Łukowie. Z tej okazji dzień rozpoczynamy słonecznie i radośnie. We mszy św. w intencji domu, mieszkańców, pracowników, współpracowników, dobrodziejów odprawił ks dr Mariusz Konieczny. Gościły u nas siostry s. Dominika K. asystentka prowincjalna oraz s. Łucja ekonomka sąsiedniego domu przy ul 11-go listopada. Spotkanie uświetnili nasi jubilaci i solenizanci, którzy zasponsorowali pyszny tort. Nie zabrakło seansu filmowego, kino zostało utworzone w grupie. Publiczność dopisała, wspólnie obejrzeliśmy film o pt Józef z Nazaretu.

 

25.03. Zajęcia plastyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Grupa 50 osób bierze udział w spotkaniu, podczas którego odlewamy z gipsu baranki i inne figurki, ozdabiamy je po to by z nich wykonać stroiki i ozdoby wielkanocne. Będą one ozdabiały nasz dom i będą miłym prezentem dla rodzin i przyjaciół.

 

LUTY 2014

 

4.02. Każdego roku zimą organizujemy kulig dla naszych pensjonariuszy. Także i w tym roku w dniu czwartego lutego mogliśmy skorzystać z usług p. Stępniewskiego, który umożliwił nam przejazd saniami po lesie podziwiając zimowe krajobrazy. Celem wyjazdu jest integracja ze środowiskiem lokalnym, silwoterapia, poznanie historii odwiedzanej miejscowości. W kuligu wzięło udział ok 30 osób. W organizację kuligu czynnie włączyła się Fundacja Dom Otwartych Serc.

8.02. Zajęcia kulinarne zorganizowane przez Fundację Dom Otwartych Sec. W zajęciach biorą udział wychowankowie DPS, którzy uczą się zdrowego stylu życia oraz wykonywania prostych posiłków.. Najmłodszy uczestnik – Mateusz okazał się prawdziwym kucharzem, kroił, drobił jarzyny a następnie doprawiał i mieszał. Sałatka wyszła pyszna.

11.02. Fundacja Dom Otwartych Serc organizuje wyjście do kina. W seansie bierze udział 20 osób. Film, animowany, przyrodniczy z odgłosami przyrody cieszył się wielkim uznaniem i zachwycał uczestników.

12.02. Kolejne wyjście zorganizowane przez Fundację tym razem na kręgle i gry. Uczestnicy bawią się ekstra, zdobywają punkty za celne rzuty, których jest niemało, cieszymy się ich radością i sukcesami. Niektórzy oprócz kręgli zainteresowali się grami w salonie, motory, samochody to jest to.

13.02. Serca dwa, serduszka małe dwa….jutro dzień św. Walentego, dzień zakochanych, dzień okazywania sobie życzliwości a także dzień Patronów Europy Cyryla i Metodego. W DPS serc jest mnóstwo, wiszą na korytarzach, wiszą na oknach, są przyklejone na bluzach. Tańcem, śpiewem i dobrą kawką z ciastem okazujemy sobie szacunek i niech tak będzie zawsze. W zabawie bierze udział 40 osób.

Po południu 13-go lutego z kilkuosobową grupą Fundacja wolontaryjnie udaje się do Kębła gdzie w Zespole Szkół odbywa się zabawa karnawałowa, do tej szkoły chodzi wychowanek DPS. W drodze do Ośrodka odwiedzamy sanktuarium w Wąwolnicy i polecamy wszystkich opiece Matki Bożej.

Zabawa w Ośrodku trwa do 20.00. zostajemy do ostatniego akordu, który wygrywa zespół muzyczny. W spotkaniu uczestniczy młodzież szkoły oraz opiekunowie, wychowawcy i rodzice. W zabawie bierze udział ponad 100 osób. Bierzemy udział w konkursach i loteriach, nie brakuje czasu na pyszne przekąski i ciasto.

20.02. W duchowej jedności z narodem Ukraińskim stajemy przed Maryją Królową Pokoju prosząc za Jej wstawiennictwem o pokój w każdym ludzkim sercu i o pokój na świecie całym. Na modlitwie zebrali się mieszkańcy DPS Łuków, Siostry, pracownicy, wolontariusze i stażyści. Solidaryzujemy się z cierpiącymi i wypraszamy pokojowe rozwiązanie problemów

 

.

STYCZEŃ 2014

 

 

 

 

1.01.NOWY ROK. Uroczystość świętej Bożej Rodzicielki – dzień modlitw o pokój. Naszą modlitwa ogarniamy naszą Ojczyznę oraz każdy zakątek ziemi szczególnie tam gdzie panuje niepokój i wojny.

5.01.Tradycyjnie w okolicach święta Trzech Króli spotkanie opłatkowe z rodzinami naszych Mieszkańców. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, następnie były życzenia, dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie przy stole. Na uroczystość przybyło 23 osoby z rodzin wychowanków w tym rodzice, rodzeństwo, wujkowie, ciocie i opiekunowie prawni. Wszystkich uczestników było 70 osób. Ojciec jednego z naszych wychowanków w imieniu wszystkich rodziców odczytał napisany własnoręcznie wiersz z podziękowaniem dla wszystkich sióstr i pracowników naszego Domu. Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych w miłej, przyjaznej atmosferze.

6.01. I trzej Królowie i Trzej Królowie od wschodu przybyli i dary Panu i dary Panu kosztowne złożyli… słowa kolędy wprowadzają na s w nastrój dzisiejszego święta. Podobnie jak trzej Królowie wędrujemy przez życie do nowonarodzonego pana niosąc w darze to, co w sercach mamy najcenniejszego – swoja miłość i swoje troski…Wspólnie kolędujemy przy żłóbku Jezusa, Członkowie Fundacji Dom Otwartych Serc zbierają chór złożony z wychowanków, pracowników, przyjaciół DPS. Grupa 40 osób tworzy oryginalną scholkę.

W tym dniu święcimy kredę by nią naznaczyć nasze domy.

18.01.2.02. FERIE ZIMOWE Z FUNDACJĄ DOM OTWARTYCH SERC

Ferie na sportowo- karnawałowo 2014                       

             

           Cele: wzmocnienie siły psychicznych, fizycznych i duchowych, rehabilitacja zapewnia wzmocnienie także siły mięśniowej

 1. 1.Poprawa sprawności ogólnej poprzez wpływ na układ oddechowy, kostno-stawowy, mięśniowy, nerwowy
 2. 2.Stworzenie warunków do prezentacji umiejętności, możliwości sportowych mieszkańców
 3. 3.Łagodzenie poczucia niemożności – pomoc mieszkańcom mającym trudności w wykonywaniu poszczególnych zadań sportowych
 4. 4.Integracja

Harmonogram

23 styczeń czwartek   godz. 11.00 - kręgle   ul. Żelechowska

24 styczeń piątek   godz. 11.00 – kręgle   ul. Żelechowska

28 styczeń wtorek   godz. 10.00- zawody sportowe

30 styczeń czwartek godz. 13.00 – kręgle ul. Międzyrzecka

31 styczeń piątek   godz.13.00 – kręgle ul. Międzyrzecka

23 styczeń czwartek   godz. 9.00 do 10.30 kolędowanie

                                 godz. 13.30 do 15.00   zabawa taneczna z przebieraniem 

24 styczeń piątek – pieczenie ciastek'

29 styczeń środa godz.9.00- 11.00 zabawa taneczna z przebieraniem

                                 godz. 12.00 pieczenie ciastek

30 styczeń czwartek   godz. 10.00   wyjście plenerowe

                                godz.13.00 kręgle

31 styczeń piątek   godz. 9.00   gry planszowe (warcaby),

                                karty, układanie puzzli

Zapewniamy słodkie niespodzianki i inne smakołyki.

ZAPRASZAMY. BĘDZIE MIŁO I WESOŁO.

 W zorganizowanych zajęciach wzięło udział 70 osób. Było super.

 

 SKRÓT WYDARZEŃ FUNDACJI 

"DOM OTWARTYCH SERC" ROK 2013

GRUDZIEŃ

31.12. Sylwester z Fundacją. Żegnamy stary rok tańcem, muzyką i refleksją nad tym, co minęło, co już nie wróci. W ręce Bożej Opatrzności powierzamy naszą przyszłość.
Już od rana dźwięki muzyki rozlegają się wokoło, co niektórzy przynieśli ze sobą nawet małe petardy, balony, sztuczne ognie i inne akcesoria. Wesoło i radośnie jest na parkiecie, nie brakuje też konkursów i quizów oraz wyścigów zespołowych. W przerwach słodka przekąska i dalej nogi niosą do tańca.

 

26.12. Małe, nowonarodzone Dziecię Jezus jednoczyło przy swoim żłóbku małych i dużych, słabych i mocnych, bogatych i biednych. My też zgromadzaliśmy się w kaplicy DPS przy żłóbku Nowonarodzonego by razem śpiewać kolędy i cieszyć się swoją obecnością. We wspólnym kolędowaniu wzięły udział dzieci, młodzież oraz opiekunowie Placówki Wielofunkcyjnej i DPS, były także obecne siostry. W spotkaniu wzięło udział 38 osób Na zakończenie wieczoru kolęd były cukierki 

 

12.12.- 16.12 Konkurs świąteczny pt ,,Moje święta”. W ramach konkursu uczestnicy słuchali prelekcji na temat świąt Bożego Narodzenia, poznawali tradycje związane z tym okresem czasu, wykonywali ozdoby choinkowe i świąteczne. Nagrodą za udział i zaangażowanie była możliwość wystawienia swoich prac a następnie zabranie ich ze sobą. Większość mieszkańców domu pozostaje tu na miejscu w placówce, tak więc ich własne prace mogą zdobić miejsce pobytu. Niektórzy uczestnicy swoje prace chcą ofiarować swoim bliskim podczas wyjazdu na święta do domu rodzinnego. Udział w zajęciach był kolejna szansą niepełnosprawnych nie tylko na bliższe poznanie zewnętrznej oprawy świąt ale także możliwości wykazania się nowymi umiejętnościami, stworzenia pewnego rodzaju swojego wyobrażenia świętowania i a może  przede wszystkim podtrzymaniem więzi rodzinnych i koleżeńskich, która dla osób przebywających w Placówkach jest tak bardzo ważna. Cieszymy się radością innych i możliwością uczynienia czasu świątecznego bardziej rodzinnym i ciepłym. 

 

 

6.12. Święty Mikołaj się zbliża, już stuka do drzwi, zagląda w okna, szuka kto na Niego czeka. Wychowankowie Domu Pomocy Społecznej z utęsknieniem wyglądają Gościa. Najpierw przychodzi niespostrzeżenie nocą zostawiając prezenty i białe ślady. Po południu niespodziewanie się zjawia i spotyka ze wszystkimi dziećmi i młodzieżą. Są śpiewy i pokazy oraz mikołajkowe konkursy, każdy bardzo się stara by otrzymać słodki upominek. Fundacja tradycyjnie pomaga świętemu Mikołajowi.

 

LISTOPAD

 

 

1.11. Święto Zamarłych. Wraz z grupą niepełnosprawnych uczestniczy najpierw w przygotowaniu grobowców na cmentarzu a dziś w ozdobieniu i modlitwie za zmarłych.

 

6.11. Grupa wychowanków DPS w Łukowie wyjeżdża na wycieczkę do Warszawy do Muzeum Wojska Polskiego.

 

Celem jest:

 

 1. 1.Edukacja.
 2. 2.Poznawanie historii Polski.
 3. 3.Poznawanie historii lotnictwa i sił zbrojnych naszego kraju.
 4. 4.Integracja.

 

W programie przewidziano Zwiedzanie muzeum lotnictwa, zwiedzanie Stadionu Narodowego, zwiedzanie Starego Miasta

 

 

19.11. Jesienne spacery po naszym osiedlu w towarzystwie wolontariuszy Fundacji. Piękna pogoda sprzyja zażywaniu słonecznych przechadzek.

 

28.11. Na zaproszenie Ks. Radka grupa niepełnosprawnych bierze udział w koncercie grupy ewangelizacyjnej z Sokołowa Podlaskiego. Koncert jest wspaniałym przygotowaniem do czasu adwentu a zarazem wieczorem andrzejkowym w trochę innym stylu.

 

PAŹDZIERNIK

 

 

Rozpoczynamy miesiąc różańcowy. Razem z niepełnosprawnymi i wszystkimi chętnymi bierzemy udział w modlitwie, wypraszając łaski wszystkim tym, którzy nas wspomagają i naszej modlitwy potrzebują. Jako Fundacja włączamy się w sposób czynny do modlitewnych spotkań przygotowując rozważania i uczestników.

 

10.10. Organizujemy wyjazd do lasu w celu poznania rodzajów grzybów oraz spaceru . Grupa niepełnosprawnych z opiekunami poszukuje grzybów, niestety w lesie jest dużo pięknych czerwonych grzybów ale one przecież nie są jadalne. Po dłuższym spacerze udaje nam się znaleźć rodzinkę prawdziwków i podgrzybków. Cóż za radość.

 

22.10. Jesienne Zawody Sportowe połączone z grillowanie kiełbasek. Najpierw wysiłek i rywalizacja potem nagrody i tańce i pyszna kiełbaska. Nie zabrakło też dobrej muzyki i występów zespołu Casio.

 

WRZESIEŃ

                                                                                                                                                                                                                                                    

20.09. Wyjazd nad morze do Krynicy Morskiej ma dwa cele terapeutyczny – obcowanie z wodą, morzem, przyrodą i rekreacyjny. Jest współorganizowany przez Fundację.

Samochód już gotowy, bagaże spakowane, wyruszamy na północ, nad morze do Krynicy Morskiej gdzie nasi koledzy uczestniczą w turnusie rehabilitacyjnym. Długa podróż przed nami ale radość wyjazdu przyćmiewa wszelkie niedogodności. Do pierwszego miejsca pobytu chłopaków w okolice Stegny docieramy na 25.30. radość wielka. Patryk, Ernest i Mateusz cieszą się z naszej wizyty i pokazują ośrodek, basen, a przede wszystkim morze, następnie odwiedzamy Maćka w Krynicy Morskiej. Piękny port w Zatoce Wiślańskiej zapiera dech w piersiach, jachty, motorówki, statki to morskie cudeńka. Następnego dnia zwiedzamy miasteczko, zażywamy kąpieli słonecznych na plaży, jesteśmy też świadkami niesamowitego zjawiska oto stada dzików spacerują po deptaku i po alejkach miejskich Krynicy i miejscowości Piaski. Czyżby zwierzęta przeszły proces urbanizacji.                       Szybko i miło płynie czas, w drodze powrotnej zwiedzamy jeszcze Jastarnię. Uczestnicy cieszą się z udanego wyjazdu. Współorganizatorem wyjazdu jak wcześniej wspomniano jest nasza Fundacja, miło nam, że mogliśmy sprawić innym tyle radości a przede wszystkim wzmocnić też siły fizyczne poprzez przebywanie nad morzem.

26.09. Wycieczka edukacyjna do Powsina. Dzięki dofinansowaniu Wydziału Ochrony Środowiska i Fundacji Dom Otwartych Serc mieszkańcy DPS mogli skorzystać z edukacji ekologicznej. Celem był Powsin oraz park wraz z pałacem w Wilanowie. Piękne oazy roślinne egzotyczne i pustynne a także nasze rodzime przykuwały uwagę uczestników. Poznaliśmy rośliny wykorzystywane w przemyśle spożywczym a także te, które żyją na granicy roślin i zwierząt. Park z pałacem w Wilanowie przeniósł nas w dawne czasy pokazując historię i a także piękno parków królewskich.

Cel:

Edukacja ekologiczna i historyczna.

Poszerzenie widomości z dziedziny roślinności.

Integracja.

Nabywanie umiejętności funkcjonowania w grupie, społeczeństwie.

Obcowanie z przyrodą – element terapeutyczny.

Plan:

Wyjazd po śniadaniu. Zwiedzanie Powsina. Przerwa na posiłek. Zwiedzanie parku i pałacu w Wilanowie. Podczas podróży konkursy z nagrodami.

27.09. Fundacja z grupą mieszkańców DPS oraz Siostrami Nazaretankami udaje się na festyn do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego SS. Szarytek z racji ich patronalnego święta wspomnienia Św. Wincentego a Paulo. Festyn obfituje w różnorodność atrakcji – trampoliny, skocznie, gry zręcznościowe, zamek dmuchany nie brakuje też pysznych przekąsek: chipsy, wata cukrowa, pop corn. Wizyta jest doskonałym elementem integracji i okazja do zawarcia nowych znajomości z Sąsiadkami.

 

SIERPIEŃ

1.08. Pamiętamy o ludziach, którzy własną krwią przypieczętowali walkę o wolność Stolicy. Podziwiamy ich odwagę i męstwo oraz ogarniamy ich modlitewną pamięcią.

7.08. to dzień, kiedy Fundacja organizuje zawody i w czas letniej spiekoty stawia lody dla ochłody.

Czas wakacyjny spędzamy na świeżym powietrzu zużywamy energię podczas gier i zabaw sportowych ( przeciąganie liny, hula-hop, rzuty do celu, bieg między pachołkami a na koniec zabawa przy muzyce i konkursy z tym związane.

10.08 Wychowankowie DPS Łuków korzystali z sylwoterapii, którą zorganizowała Fundacja.   Spacery po lesie, obserwowanie przyrody a także wyścigi rowerowe umilały czas. Obcowanie w bliskim kontakcie z naturą: śpiew ptaków, szum wiatru, dotykanie kory drzew, mchu wpłynęło korzystnie na samopoczucie i dotlenienie organizmu.

W wyjeździe wzięło udział 35 osób, część mieszkańców w tym czasie pojechała nad zalew Zimna Woda, gdzie łowili ryby. Połów był nielada, złowiono aż 13 ryb, najwięcej złapał Paweł bo aż 11 sztuk. Wszystkim rybkom chłopcy ofiarowali wolność były bowiem jeszcze małe. Obcowanie w bliskim kontakcie z naturą: śpiew ptaków, szum wiatru, dotykanie kory drzew, mchu wpłynęło korzystnie na samopoczucie i dotlenienie organizmu.

11.08. W upalny sierpniowy dzień Fundacja z grupą pensjonariuszy DPS spacerowała brzegiem zalewu w Dziewulach. Strzeżone kąpielisko przyciąga pływaków i sympatyków wody. Niestety nie mogliśmy się kąpać ale spacer nad wodą dobrze nam zrobił.

15.08. Przeżywamy święto Matki Boskiej Zielnej. Mieszkańcy uczestniczą we Mszy św. podczas której święcone są plony tegorocznych zbiorów z pól i ogrodów. Bukiety zbóż wykonane zostały przez wychowanków z pomocą wolontariuszy Fundacji.

18.08.Coroczny obchód odpustu Św. Rocha w Łukowie. Pensjonariusze modlili się przy grobach swoich znajomych i zapalali znicze, kładli wiązanki. Wyjazd na cmentarz w tym dniu to lekcja nauki tutejszych tradycji a także nauka troski o Tych, którzy już odeszli. Świętowanie poprzedziły przygotowania w postaci sprzątania grobów, zakup kwiatów i lampek.

W dzień odpustu nie zabrakło odwiedzin na straganach, cukrowej waty i drobnych upominków. W celu ochłodzenia zgrzanego organizmu udaliśmy się na krótki spacer nad Zalew Zimna Woda ,gdzie lody nieco nas ochłodziły. Całość wyjazdu zorganizowała Fundacja Dom Otwartych Serc.

 

 

LIPIEC

7.07. Grupa naszych pensjonariuszy bawiła się na festynie integracyjnym na Zimnej Wodzie pod hasłem „Bądźmy Razem „ Mieszkańcy włączyli się czynnie w przygotowanie spotkania: pomagali w przygotowaniu ołtarza, czytali modlitwę wiernych, nieśli dary…Fundacja Dom Otwartych Serc pomagał w zakupie żywności, która wzmacniała uczestników dodając sił fizycznych. Liczne występy zespołów artystycznych, zabawy, konkursy, zjeżdżalnie, przejażdżki konne, zabawy na trampolinie i zamku dmuchanym umilały czas. Konkurencje sportowe były oblegane, nie zabrakło także złotych medali. Czas pikniku był doskonałą okazja do spotkania ze znajomymi.

Pogoda była wymarzona, wszyscy świetnie się bawili a miłe wspomnienia pozostaną nam na długo w pamięci.

8.07. Członkowie Zarządu Fundacji wzięli udział w szkoleniu w CDF w Łukowie.

10.07. Nasz busik rusza w stronę jeziora Firlej. Fundacja organizuje wyjazd na kąpielisko w czas letniej spiekoty. Woda ciepła i nagrzana, słońce ogrzewa nasze ciała. Zażywamy kąpieli słonecznych i wodnych. Cieszymy się, że w niedalekiej odległości mamy takie miejsca.

26.07 Delegacja Fundacji wzięła udział w spotkaniu imieninowym S. Dyrektor DPS , której patronką jest św. Anna. Chłopcy pod kierunkiem s. Reginy przygotowali program artystyczny. W spektaklu ,,Bajka sprzed lat” udział wzięli oprócz pensjonariuszy, pracownicy, wolontariusze. Wspólne życzenia zakończyliśmy piosenką. Spotkanie przy kawie i herbacie umilał nasz zespół Casio.

 

CZERWIEC

 

2.06. Bierzemy udział w modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu w łączności z Papieżem Franciszkiem. Modlimy się za Kościół, świat, tych wszystkich, których spotykamy.

 

7.06. Fundacja zakupiła wędki do łowienia ryb. Została powołane grupa sympatyków wędkowania.

 

10-13.06. Wyjazd socjoterapeutyczny FIRLEJ 2013. W wyjeździe bierze udział 22 osoby, część grupy jedzie autobusem kursowym pozostała reszta busikiem z bagażami. Choć wyjazd jest krótki lecz intensywny w pracę nad sobą, ćwiczenia i pozytywne przeżycia. Pogoda dopisuje, humor i zdrowie w najlepszym porządku. Ćwiczymy ciało i ducha nabywając nowych umiejętności.

 

19.06. Powoli kończymy realizacje programu profilaktycznego: Zanim powiesz Tak. Wyprawa do Zwierzyńca i Zamościa jest nagrodą dla wytrwałych i aktywnych.

 

25.06. Posumowanie programu profilaktycznego odbyło się w scenerii firlejskiej zieleni jeziora. Rozmawiamy, dzielimy się tym, co przeżyliśmy, doświadczeniami minionego czasu. Każdy ze sobą wniósł coś pięknego i nowego, każdy z uczestników skorzystał z bogactwa grupy, spotkań indywidualnych i grupowych, fachowej pomocy. To jednak nie koniec: w ciągu roku nadal się spotykamy i wspieramy by życie było coraz jaśniejsze.

 

Wdzięczna pamięcią ogarniamy tych, wszystkich dzięki, którym mogliśmy przeżyć tyle dobrych chwil.

 

30.06. Zimna Woda. Rozpoczynamy letni sezon wędkowania biorąc udział w Zawodach Wędkarskich PZW Kolejarz oraz Miasta Łuków. Niepełnosprawni mieszkańcy DPS zajmują 11-e miejsce na około 40 uczestników. Złowili trzy ryby. Jak na pierwszy raz nie jest źle

 

 MAJ

 

2.05. ŚWIĘTO FLAGI. Kilka dni przed świętym wraz z niepełnosprawnymi Fundacja wykonuje flagi, prowadzi pogadanki na temat miłości do Ojczyzny i patriotyzmu.

 

7.05. Wyjazd do lasu.

 

9.05. Prowadzenie edukacji profilaktycznej PARPA –spotkania w grupach…poczucie własnej wartości…asertywność.

 

Przed wejściem do budynku Domu Pomocy społecznej powstał nietypowy skwerek - Mini ogródek stymulacji sensorycznej. Zapraszamy do aromatoterapii i cieszenia zmysłów /wzroku, węchu/

 

11.05. Dziewięciu mieszkańców DPS w Łukowie wraz z opieką z ramienia Fundacji bierze udział w Parafiadzie, odbywającej się na terenie Szkoły Podstawowej w Łukowie. Chłopców zaprosił ks. dr. Sławek B.

 

Druga grupa chłopców jedzie do Kozłówki i Firleja. Celem wyjazdu jest zobaczenie miejsca gdzie w czerwcu będzie organizowany wyjazd socjoterapeutyczny. Wyjeżdża 5 osób.

 

13.05. Realizacja olejnych tematów programu PARPA – Asertywność c.d.. Trening zastępowania agresji. Zajęcia z komputerem. Elementy muzykoterapii, choreoterapii, terapia zajęciowa, konkursy…

 

15.05. Fundacja zakupuje sprzęt muzyczny dzięki , któremu zostają spełnione marzenia niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. W końcu założą swój zespół muzyczny i będą dawać koncerty.

 

21.05. Uczymy zachwycania się pięknem przyrody i zabytków, szukamy dróg alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. W tym celu jedziemy do Kozłówki grupą 24 osoby.

 

22.05. Włączamy się w sposób czynny w organizację Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W Festynie, który odbywa się na terenie OSiR bierze udział kilkaset osób z całego Powiatu.

 

24.05. – 26.05. Bierzemy czynny udział w Dniach Łukowa, uczymy się nowych form spędzania wolnego czasu, włączamy w życie społeczności lokalnej. Program PARPA. Niezapomniane przeżycia budzi występ Zespołu KOMBI.

 

28.05. Zajęcia plenerowe w Jacie połączone z obchodami niedalekiego Dnia Dziecka. Odwiedzamy poligon, uczestnicy biorą udział w zajęciach z dziedziny przyrody, kultury, …bogactwa kulturowego. Uczymy się radzenia sobie ze stresem, proszenia o pomoc a także empatii…

 

 KWIECIEŃ

 

5.04. Fundacja Dom Otwartych Serc podjęła decyzję o dofinansowaniu leczenia zęba /jedynka/ mieszkańca Domu pomocy społecznej Bogusz Mateusz.

 

Fundacja organizuje trzy wyjazdy do lasu.

 

6.04.    Konkurs gier planszowych.

 

23.04. Rozpoczęcie programu PARPA pt,, Zanim powiesz TAK………Zajęcia integracyjne

 

24.04. Wielkanocna dyskoteka zorganizowana dla mieszkańców DPS w Łukowie.

 

 MARZEC

 

13.03. Radosna wieść obiega cały świat mamy nowego Papieża został nim Argentyński kardynał, który przybrał imię Franciszek.

 

24.03. Niedziele Palmowa. Rozpoczynamy Wielki Tydzień bezpośrednie przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy. Dziś poświęcamy palmy. Palmy wykonali uczestnicy zajęć, które zorganizowała Fundacja Dom Otwartych Serc.

 

28.03. Rozpoczynamy Triduum. Uczestniczymy w nabożeństwach w parafii. W Wielką sobotę poświęcenie pokarmów i odwiedziny Bożego Grobu oraz ….strażaków, którzy pełnią honorową służbę przy Grobie Pańskim. Wyjście do parafii i spotkanie ze strażakami zorganizowała Fundacja.

 

W okresie przygotowującym do Świąt Wielkanocnych odwiedzamy i wysyłamy życzenia do naszych Sponsorów i Przyjaciół.

 

 LUTY

 

5.02. S. Regina Prezes Fundacji Dom Otwartych Serc bierze udział w szkoleniu dotyczącym funkcjonowania i prowadzenia dokumentacji Fundacji.

 

6.02. Fundacja Dom Otwartych Serc wyjeżdża wraz z mieszkańcami DPS na bal do DPS w Siedlcach Dom nad Stawami.  

 

11.02. W Łukowskim Domu Kultury jest organizowany bal integracyjny. W organizację balu na prośbę dyrektora DPS w Łukowie włączyła się Fundacja Dom Otwartych Serc. W balu bierze udział kilkadziesiąt osób są reprezentacji DPS w Ryżkach wraz z zespołem muzycznym ,,Chłopaki nie płaczą”, uczestnicy Warsztatów Terapii zajęciowej, Ośrodka Wsparcia w Łukowie.

 

Od 11.02. Rozpoczynamy ferie zimowe, to zasłużony wypoczynek dla wszystkich uczniów. W tym roku niestety nie udaje się nam wyjechać na dłuższy wyjazd niemniej jednak atrakcji nie brakuje. Spotkania pt,, Ferie w mieście organizuje Fundacja Dom Otwartych Serc.

 

28.02. Ostatni dzień pontyfikatu Ojca Św. Benedykta XVI, towarzyszymy Papieżowi w tym szczególnym dniu modlitwa i łączymy się w uroczystościach pożegnalnych za pośrednictwem radia i telewizji.

 

 STYCZEŃ

 

1.01    Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Nowy Rok. Przyszłość nowego 2013 roku polecamy Matce Bożej.

 

3.01.Z Rzymu wracają chłopcy przebywający w Rzymie wraz z opieką. Opis ich przeżyć został umieszczony w kronice grudniowej 2012 roku. Teraz spotykamy się razem i słuchamy opowiadań z przeżytych przygód.

 

14.01.Zimowe szaleństwa. Spadł piękny, biały śnieg z tej okazji zbieramy dzieciaki i lepimy bałwany, maluchy rzucają się śnieżkami inni uczą się jazdy na nartach.

 

 

 

SKRÓT WYDARZEŃ FUNDACJI

DOM OTWARTYCH SERC ROK 2012

 

 

STYCZEŃ

1.Współorganizacja wyjazdu młodzieży niepełnosprawnej do Berlina na zjazd młodzieży TAIZZE.

2.Organizacja wycieczki edukacyjnej do Siedlec.

LUTY

1.Zorganizowanie imprezy integracyjnej Kulig w Klimkach.

2.Udział w integracyjnym balu w DPS Dom Nad Stawami w Siedlcach.

3.Wyjazd do Warszawy na spektakl DISNEY ICE.

MARZEC

1.Kultywowanie tradycji wielkopostnych i wielkanocnych – program pt ,,Kolorowa pisanka”

KWIECIEŃ

1.Wyjazd do sanktuarium w Częstochowie.

2. Świąteczne grillowanie.

3. Wiosenna wyprawa do lasu.

MAJ – CERWIEC

1. Współpraca z PCPR i Stowarzyszeniem DOM oraz innymi organizacjami w przygotowaniu obchodów Dnia Godności Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

2.Współorganizowanie cyklu spotkań i wyjazdów w ramach programu profilaktycznego ,,W poszukiwaniu samego siebie” trwającego ponad dwa miesiące.

3.Utworzenie grupy miłośników NORDIC WAKING.

4. Organizacja pomocy rzeczowej dla mieszkańców DPS w Łukowie.

LIPIEC

1.Pomoc w organizacji festynu integracyjnego Powiatu Łukowskiego ,,Bądźmy razem”. Współpraca ze Stowarzyszeniem Społeczno- Kulturalnym ,,Nasz Region”

2. Wyjazd do Nałęczowa i Wąwolnicy Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

Sierpień

1.Jagody, borówki, grzyby – bogactwo naszych ojczystych lasów.

2.Odpust św. Rocha.

3.Grillowe pożegnanie lata

Wrzesień

1.Jesienna wycieczka niepełnosprawnych do lasu, szukamy najpiękniejszego okazu grzyba

Październik

1.Rozpoczecie cyklu spotkań kulinarnych pt ,,Kulinarne środy”

2.Leśne wędrówki pod nazwą ,,W poszukiwaniu złotego liścia jesieni”

Listopad

1.Pamięć o zmarłych jako wyraz miłości i szacunku dla tych, którzy już odeszli.

2.Ciąg dalszy spotkań w ramach programu ,,Kulinarne środy”

3.Wolontaryjny wyjazd do teatru muzycznego w Lublinie na sztukę Nabucco

4.Rozpoczęcie realizacja programu związanego z kultywowaniem tradycji /św. Mikołaj, adwent. Boże Narodzenie/

 Grudzień

 1.Przygotowanie spotkania ze Św. Mikołajem, paczek, zabaw ruchowych, integracyjnych.

 2.Współorganizowanie wyjazdu do Rzymu na Europejskie Spotkanie Młodych Taize

 

 

 

 

Copyright © 2011 Łuków - DPS

Nad mroźnym adwentowym mrokiem, słychać kroki ciszy, która powoli zagląda do okien i każde serce – jeśli chce - usłyszy…Cisza , mrok, tajemnica…. I gwiazda na nieboskłonie- to wszystko niebawem pęknie                i łaską napełni Wasze dłonie. /A.N./