CZERWIEC 2018
CZERWIEC 2018
1.06. Pakujemy wędki i ruszamy podbijać wodne zbiorniki. Tym razem ruszamy nad Burzec, tam spędzamy kilka godzin delektując się pięknem przyrody, wędkując. Kilka rybek jest naszym łupem:
karasie, płotki, okonie…. Wszystkie otrzymują wolność. Na zakończenie małe ognisko i kiełbaski. Dobrze, że mamy hobby. W wyjeździe wzięło udział 18 osób.
2.06. Zajęcia edukacyjne – terenowe. Ruszamy na Kamieniak grupa 20 zapaleńców Nordic Walking pod czułą opieką instruktorów rusza na pieszy szlak. Rzeka Krzna wita nas chłodem wody, tuodpoczywamy posilamy się i ruszamy w dalszą drogę.
8.06. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zaspakajanie potrzeb duchowych oraz nauka współpracy to tematy dzisiejszych spotkań. Wspólne świętowanie kończymy grillową przekąską przygotowana przez samych uczestników.
W spotkaniach wzięło udział 52 osoby.
10.06. Odwiedzamy bazylikę w Janowie Podlaskim w dwusetną rocznicę powstania diecezji Siedleckiej. Potem małą grupką, bo 9 osób ruszamy do stadniny koni w Janowie Podlaskim. Zapaleńcy i przyjaciele koni arabskich maja dziś ucztę dla oka i ducha. Koniki są nastawione bardzo przyjaźnie, podchodzą do nas. Małe źrebaczki biegają, duże dają pokaz różnych figur. Są białe, czarne , łaciate, każdy może wybrać coś dla siebie i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
11.06. Kolejna wyprawa nad Burzec – wędkujemy i korzystamy z dobrej pogody. Tym razem zebrała się grupka 9 osób.
14.06. Spotkanie integracyjne, edukacyjne, forma spędzania wolnego casu, profilaktyka i wiele, wiele innych ciekawych określeń można napisać na temat dzisiejszego spotkania w Klimkach, w gościnnej Strużce. Jest z nami Sołtys Klimek, dyrektor DPS w Łukowie, Prezes Fundacji Dom Otwartych Serc, są nauczyciele i młodzież z ZS nr 2 w Łukowie. Jest nas dużo bo prawie ok 70 osób. Cieszymy się możliwością wspólnego spędzania wolnego czasu, zdrowej rywalizacji podczas konkursów, uczenia się historii przy pomniku ks. Brzóski, wspólnymi tańcami i zabawą oraz wspólnotą stołu.
17.06. Zawody wędkarskie w Kraśniku. Grupa 9 osób wraz z opiekunami rusza wczesnym, niedzielnym rankiem do Kraśnika. Wędki przygotowane, zanęta, robaki itp., sprzęt w pełnej gotowości. Po rozlosowaniu miejsc, zanurzamy wędki w wodzie i nie trzeba długo czekać ryby są już w naszych wiaderkach. Radość i uśmiech na twarzy. Połów trwał 2.5 godziny. Chłopcy otrzymali medale i torbę ze słodyczami.
18.06. Nauka umiejętności kulinarnych. Poznajemy tajniki kuchenne. Każdy próbuje swoich sił i o dziwo, wszyscy mają jakiś talent kulinarny. Wzmacniamy poczucie własnej wartości i uczymy się zdrowego stylu życia. Efektem całego kuchennego zamieszania jest ciasto jabłkowe. SMACZNEGO. W zajęciach wzięło udział 40 osób.
19.06. Mościska i Park Iluzji czekają na nas. Atrakcje na tratwie, w podziemiach kopalni złota, na łodzi ratunkowej i wśród plemienia indiańskiego a także dom do góry nogami, krzywe lustra, labirynty i sala śmiechu to tylko niektóre punkty zwiedzania i zajęć w szkole iluzji. Wokół nas niby czary a jednak wytłumaczalne zjawiska chemiczno-fizyczne. Kolorowe wybuchy i czarodziejskie książki wszystko to dzieje się naprawdę. Taki park to prawdziwa zabawa ale i edukacja, jest też super alternatywą na spędzam=nie wolnego czasu. Skorzystało osób 30 osób.
21.06. Grupa mieszkańców DPS uczestniczy w festynie w Szczebrzeszynie. Uroczystości rozpoczynają się uroczystą Mszą św., Następnie wykonane wianki są wrzucane do wody, jak przystało na obchody świętojańskie a potem to już zabawa, przekąski i dobre humory.
28.06. Zespół Casio działający przy DPS w Łukowie bierze udział w Nadbużańskim Festiwalu Muzycznym. W wykonaniu mieszkańców można było usłyszeć piosenki Marka Grechuty, zespołu Boys i Jozim z bazin. Ostatni utwór wzbudził wśród słuchających gromkie brawa i wiwaty. Uczestnicy otrzymali puchar oraz upominki wraz z dyplomem. Gratulujemy. W festiwalu wzięło udział 9 osób.
29.06. Dobiega końca realizacja przedsięwzięcia profilaktycznego ,,Dom” przeznaczonego dla pensjonariuszy DPS w Łukowie. Dziś podsumowujemy nasz kilkumiesięczny czas pracy, wysiłku, edukacji ale też zabawy, zdrowej rywalizacji, czasu promowania zdrowego stylu życia, abstynencji, organizowania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań, pogłębiania hobby, uczenia się asertywności, poczucia własnej godności. Spotykamy się przy wspólnym stole, podczas imienin naszych kolegów Piotra i Pawła. To taki szczególny czas, podopieczni nie potrafią pisać czy czytać ale swoim zainteresowaniem zajęciami, prawie 100% obecnością na proponowanych zajęciach, uśmiechem i stwierdzeniem bardzo prostym DZIĘKUJEMY I CZEKAMY NA WIĘCEJ, dają nam pewność, ze prowadzona profilaktyka, czas i pieniądze nie zostały zmarnowane a efekty są widoczne już dzisiaj. Na podsumowaniu było obecnych 53 osoby.
Maj
Maj 2018
1.05. Rozpoczynamy najpiękniejszy miesiąc roku- maj. Przyroda już całkiem przebudzona zaczyna wydawać piękne kwiaty, które swym niemal oszałamiają. Dla chętnych organizowane są majówki. Mieszkańcy DPS chętnie biorą w nich udział. Skorzystało 72 osoby.
2.05. Święto Flagi. Wykonujemy flagi biało-czerwone i inne oznaki narodowego patriotyzmy. Te oznaki zdobią naszą posesję i nasz dom. Uczymy się szanować
i kochać nasz kraj, poznajemy historię, uczymy się szacunku do na samych i otoczenia. W zajęciach bierze udział 42 osoby.
11.05. Kolejne zajęcia przeprowadzamy w stolarni i terapii zajęciowej. Konkurs plastyczny rozwija naszą kreatywność, uczy samodzielności, podejmowania decyzji, jest alternatywną forma spędzania wolnego czasu. Prace powstają tu pod czujnym okiem terapeutów, są piękne drewniane ozdoby, papierowe cudeńka, kolorowe rysunki. Wykonane przedmioty zdobią dom na okolicznościowej wystawie.
W zajęciach bierze udział 39 osób.
18.05. Zajęcia gastronomiczne gromadzą 40 osób. Chętni poznają tajniki pieczenia sernika. Najpierw przepisy BHP, potem zasady HACCP i jeszcze przepis kulinarny. Nie jest to wszystko takie proste. A jednak udaje się czas spędzony w kuchni przynosi owoc w postaci pysznego sernika, który zjadamy przy wspólnym stole. Dobrze jest razem pracować i świętować.
21.05. Zielone święta to także okazja do wspólnego spotkania i spędzania wolnego czasu. Odpust w naszej parafii Matki Kościoła, najpierw wspólna modlitwa a potem grill i dobra muzyka oraz konkursy. Zdrowa rywalizacja wszystkim wychodzi na dobre. W spotkaniu bierze udział 45 osób.
23.05. W zdrowy ciele, zdrowy duch. Idziemy krokiem Nordic walking przez łąki
i ścieżki Kamieniaka, by zaczerpnąć świeżego powietrza i pobyć ze sobą. Wokół kolorowe krajobrazy cieszą oczy i pozwalają odpocząć umysłowi. W spacerze bierze udział 19 osób.
25-27.05. Grupa 37osób korzysta z imprez organizowanych na terenie miasta z okazji Dni Łukowa. Bierzemy udział w koncertach, spotkaniach, a także w pokazach np. motorowych. Nie brakuje także lodowych i słodkich przekąsek.
28.05. To szczęśliwy dzień dziękujemy za pogodę bo dziś świętujemy Dzień Mieszkańca czyli Święto Młodości. Piękna dekoracja, pyszne grillowe przekąski
i najwspanialszy na świecie tort śmietanowy. Wszystko to na cześć naszych podopiecznych z DPS. W programie przewidziano wiele atrakcji począwszy od życzeń
i śpiewu wykonanego przez dorosłych po konkursy plastyczne i sportowe. Oczywiście nie zabrakło naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Bears Riders oraz Strażaków, dysk joker prowadził muzyczna stronę imprezy. Na wspólne świętowanie przybyli także przedstawiciele PCPR w Łukowie. Podczas obchodów nie zabrakło konkursów, nagród i upominków. Swój dar złożyła także Fundacja Dom Otwartych Serc.
30.05. Zajęcia terapeutyczne dzisiaj przeprowadzone mają na celu przygotowanie emblematów na procesję Bożego Ciała. Praca w grupie wzmacnia wzajemne relacje
i uczy współpracy. Ozdoby uczestnicy zawieszają na terenie holów, swoich pokoi. Uczestnicy sa bardzo dumni ze swej pracy.
__________________________
Realizacja przedsięwzięcia profilaktycznego pt. „DOM”
Czas realizacji: kwiecień-czerwiec 2018
Teren- Dom Pomocy Społecznej ul. Broniewskiego 34
Tematy:
⦁ Promowanie zdrowego stylu życia, abstynencji, trzeźwości
⦁ Organizowanie wolnego czasu
⦁ Asertywność. Umiejętność mówienia „nie”. Poczucie własnej wartości.
Przewidziano atrakcyjne zajęcia, spotkania, wyjazdy oraz nagrody za aktywny udział.
Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy
5.04. Rozpoczynamy program profilaktyczny pt. ,,DOM”. Uroczystego otwarcia dokonała s. Regina Z. prezes Fundacji Dom Otwartych Serc w Łukowie, dyrektor DPS
s. Anna A. wraz z przewodniczącym Rady Mieszkańców Maćkiem K. Projekt będzie realizowany przez trzy miesiące, dzięki dofinansowaniu z urzędu Miasta Łuków. Nadchodzący czas będzie pełen atrakcji, radości ale i wytężonej pracy zarówno dla mieszkańców DPS jak i personelu. Dziś zajęcia integracyjne. Podopieczni zapoznają się z tematami zajęć, tworzą grupy robocze, jeszcze raz chcemy się bliżej poznać i zaprzyjaźnić. W programie dziś zajęcia z chustą Klanzy, zajęcia muzyczne i wspólne tworzenie hymnu. Myślą przewodnią jest temat domu. Domu jako miejsca zamieszkania, pracy, odpoczynku, wspólnego spędzania wolnego czasu oraz miejsca zmagań, podejmowania wyzwań, nauki, rozwiązywania problemów. W pierwszych zajęciach wzięło udział 50 osób. Każdy z uczestników otrzymał smycz z wypisanym hasłem tegorocznego programu, które wręczyła przedstawicielka PCPR w Łukowie
p. Beata M.
6.04. Zajęcia terapeutyczne zgromadziły uczestników programu DOM. Otóż dziś, budujemy wspólny dom. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup zajmują się budową. Powstaje budowla z klocków, papieru, kartonów, każdy materiał na dom jest możliwy do wykorzystania. Na zakończenie zajęć jeszcze małe upominki dla budowniczych i słodka przekąska wykonana przez pracowników DPS oraz wspólne oglądanie filmu.
9.04. Zajęcia muzyczne, przy akompaniamencie farfissy. To ulubiona część spotkania. Najpierw konkurs śpiewu z mikrofonem potem zajęcia ruchowo-muzyczne oraz
z chusta Klanzy. Chłopcy angażują się całym sercem, ich piękne głosy rozchodzą się po budynku, podczas konkursów nie brak gromkiego śmiechu i radości. Wszyscy zadowoleni udali się na wiosenny spacer.
16.04. Wyjście na kręgielnie. To Kolejny etap działania w ramach programu Dom. Zdrowa rywalizacja, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, a ponadto dobra zabawa i alternatywna forma spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół. Zwycięzcą został Piotruś Ł. zebrał 81 punktów. Jako nagrodę odebrał złoty medal. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy zasiedli do stołu – była pyszna pizza. W zajęciach wzięło udział 39 osób.
19.04. Zajęcia muzyczno-rytmiczne. Śpiew indywidualny i grupowy znanych piosenek rozpoczął spotkanie. Potem był czas na twórczość indywidualną, można było ułożyć własną piosenkę lub rymowankę. Okazało się, że mamy wielu utalentowanych kolegów. Dziękujemy za kreatywność. W zajęciach wzięło udział 49 osób.
21.09. Rusza bus w kierunku Grójca i dalej w stronę Nowego Miasta i Roszkowej Woli, gdzie uczestnicą wezmą udział w spotkaniu z racji rocznicy beatyfikacji Franciszki Siedliskiej. Najpierw spotkanie muzyczne z młodzieżą, następnie Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego i zaraz ruszamy na pielgrzymi szlak do Żdżar gdzie będzie miał miejsce piknik. W drogę wyruszyła cała kolumna Grześ P. zaopatrzył się w kijki nordic walking i prawie wszystkich wyprzedzał. Cała nasza grupa jest bardzo dzielna. Pierwszy postój nad Pilicą a następny dopiero w Żdżarach.
Na miejscu czeka na nas ciepły posiłek i zespół Gwadelupe z Lublina. Chłopcy bawią się i jakby nie czuli w ogóle zmęczenia. Wracamy do domu około 21.00. Po drodze zwiedzamy jeszcze Nowe Miasto i miejsce Górkę Zgody, gdzie przed laty mieszkał Pustelnik pochodzący z Białej Podlaskiej. W wyjeździe wzięło udział 9 osób.
24.04. Wszyscy bierzemy udział w spacerze Nordic walking. Każdy stara się i wkłada dużo wysiłku najpierw w ćwiczenia a potem w marsz. Ogródki Kamieniak to wspaniały teren do spacerów. Wracamy dotlenieni i uśmiechnięci. W zajęciach wzięło udział 41 osób.
25-26.04. wyjazd socjoterapeutyczny do Sandomierza i okolic. Słoneczny poranek rozbudził śpiochów, pora wstawać wyruszamy w podróż do Sandomierza, Kurozwęk, Ujazdu, Opatowa. Atrakcji czeka nas nie lada, najpierw przystanek w kwitnącym sadzie a potem spotkanie z P. Krystyną-przewodniczką, która przybliża nam piękno miasta położonego na wzgórzu nad Wisłą. Zwiedzamy podziemia, zbrojownię, przenosimy się w filmowy świat Ojca Mateusza oraz poznajemy tajemnice Sandomierskiej katedry. Na Starówce odpoczywamy degustując lody. Nie zabrakło też rejsu statkiem po Wiśle.Zachwycamy się pięknem miejsc dawnej Rzeczypospolitej. Bursa szkolna przyjmuje na nas na nocleg i to dosłownie tylko na nocny spoczynek bowiem chcemy zobaczyć Sandomierz nocą. Widoki są piękne, jak z bajki. 26 kwiecień to kolejny dzień wyprawy. Najpierw udajemy się do zamku w Kurozwękach, gdzie w średniowieczu gościł sam Zawisza Czarny, a następnie jedziemy na safari do jedynej
w Polsce hodowli bizonów. Poznajemy świat tych dzikich zwierząt i przyglądamy im się z bliska, mamy możliwość także karmienia lamy, kóz, dzików wietnamskich. Obiad jemy na zamku gdzie swego czasu przyjeżdżał król Józef Poniatowski. Z Kurozwęk droga wiedzie nas do Ujazdu. Tu podziwiamy ruiny zamku Ossolińskich - Krzyż Topór. Piękno budowli okolic zapiera dech w piersiach. W drodze powrotnej jeszcze spojrzenie na bramę opatowską w Opatowie i już ruszamy w stronę Łukowa. W czasie podróży czas mamy zajęty śpiewamy piosenki, bierzemy udział w konkursach i quizach… . Do łukowa docieramy szczęśliwie o godzinie 20.00. Cała nasza grupa jest szczęśliwa i zadowolona a było nas 32 osoby.
30.04. Zajęcia kulinarne. Poznajemy przepisy, zasady BHP, uczymy się poprawnej pracy i współdziałania w grupie zachowując kolejność wykonywania zadań. Wbrew pozorom gotowanie zwykłej zupy mlecznej nie jest takie proste. Nie mniej jednak zupa wyszła pyszna i wszyscy się nią zajadali. W zajęciach wzięło udział 25 osób.
STRONA PARPA
CZERWIEC 2017
1.06. Dzień mieszkańca i Dzień Dziecka w jednym dniu świętujemy obecność naszych podopiecznych i ich dziecięce podejście dożycia tzn pełne radości, zaufania i otwartości. Oto program nasze świętowania i edukacji:
11.00. Zbiórka przy figurze Św. Józefa , powitanie gości, życzenia /śpiew sto lat…/
11.15. Przejście w korowodzie na plac grillowy z muzyką Bałkanica
- zupa grochówka
-kiełbasa, parówki
11.45.Konkursy i gry ruchowe – p. Agnieszka S, p. Jacek D.
12.15. Przekąska lodowa
13.30. zabawy muzyczne – spotkanie z mikrofonem -
p. Joasia R., p. Joasia K.
13.15. Grill
14.00. Zawody sportowe – p. Agnieszka Ś., p. Jacek D.
15.00 Tort
15.30. Dyskoteka
16.30. Przejazdy na quadach i motocyklach
17.30. Hamburgery – kolacja
Goście dopisali, pogoda w sam raz, humory świetne, zabawa przesympatyczne, nagrody atrakcyjne. Jednym słowem impreza udana. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób.
2.06. Zajęcia edukacyjne w grupach zakończone pysznym, śmietanowym tortem. Zajęcia miały na celu wzmocnić poczucie własnej wartości oraz pogłębić umiejętność szukania pomocy w grupie, która stanowi oparcie w sytuacjach trudnych. Na zajęciach było obecnych 43 osoby.
5.06. Zaspakajanie potrzeb duchowych oraz nauka współpracy to tematy dzisiejszych spotkań. Okazją jest odpust w naszej parafii – Matki Kościoła. Wspólne świętowanie kończymy grillową przekąską przygotowana przez samych uczestników.
W spotkaniach wzięło udział 52 osoby.
Również dzisiaj mają miejsce zajęcia muzyczne. Podczas spotkań uczymy się nie tylko śpiewu, wyczucia rytmu ale także tworzymy zespół grający na instrumentach szczególnie perkusyjnych. Dziś w sposób szczególny ćwiczymy utwór pod tytułem Bałkanica.
6.06. Kolejne zajęcia z Nordic Walking. Celem spotkań jest podniesienie naszej sprawności psycho-motorycznej, jest formą spędzania wolnego czasu i naszym hobby, jest także przygotowaniem do zawodów, które odbędą się na Zimnej Wodzie podczas festynu Bądźmy razem. W zajęciach bierze udział 15 osób.
11.06. Festyn rodzinny. W realizację przedsięwzięcia Mam Przyjaciela wplata się festyn rodzinny na terenie miasta Łuków. Grupa 20 osób korzysta z licznych atrakcji, które rozpoczynamy od spotkania z Burmistrzem Miasta Łuków Dariuszem Szustkiem i Jego Radnymi wspólną fotką. A potem już dmuchańce, udział w występach, śpiewy, słodkie poczęstunki ….zabawie nie było końca.
13.06. Nauka umiejętności kulinarnych. Poznajemy tajniki kuchenne. Każdy próbuje swoich sił i o dziwo, wszyscy mają jakiś talent kulinarny. Wzmacniamy poczucie własnej wartości i uczymy się zdrowego stylu życia. Efektem całego kuchennego zamieszania jest ciasto jabłkowe. SMACZNEGO.
Po kulinarnych zmaganiach idziemy ćwiczyć ciało podczas nordic walking.
15.06. Bierzemy udział w procesji Bożego Ciała, nasz przemarsz ulicami miasta jest pełen zaangażowania nie tyko w śpiew ale także w niesienie szarf, chorągwi,
18.06. Zawody wędkarskie w Kraśniku. Grupa 8 osób wraz z opiekunami rusz wczesnym, niedzielnym rankiem do Kraśnika. Wędki przygotowane, zanęta, robaki itp., sprzęt w pełnej gotowości. Po rozlosowaniu miejsc, zanurzamy wędki w wodzie i nie trzeba długo czekać ryby są już w naszych wiaderkach. Radość i uśmiech na twarzy. Połów trwał 2.5 godziny. Chłopcy otrzymali medale i torbę ze słodyczami.
18.06.Tego dnia w Łukowie odbywa się festyn w parafii św. Brata Alberta podczas, którego wychowankowie DPS zostali nagrodzeni za udział w konkursie pt ,,Święty Brat Albert uczy nas”. Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek oraz Przełożona Sióstr Nazaretanek wraz z s. Julitą współorganizatorką konkursu. Atrakcji nie brakowało były występy zespołów muzycznych, koncert orkiestry dętej, pokazy wozów policyjnych i strażackich, dmuchane zamki, lody, ciasto i inne smakołyki. Niedzielne popołudnie upłynęło w miłej atmosferze. Trud i wysiłek został publicznie nagrodzony.
19.06. Zajęcia terapeutyczne. Najpierw wspólna rundka, potem podział na zespoły
i zaczynamy już ostatnie spotkanie TZA. Dziś wszyscy z zaangażowaniem uczestniczą w spotkaniu.
21.06. Ostatnim spotkaniem jaki organizujemy w ramach przedsięwzięcia Mam Przyjaciela są zajęcia plenerowe w warszawskim ZOO. Dużym autokarem wyjeżdżamy na łono natury i to dzikiej natury bowiem w ZOO spotykamy dzikie zwierzęta i egzotyczne rośliny. Dodatkowym atutem wyjazdu jest obecność największych naszych Przyjaciół jakimi są nasi najbliżsi – rodzice, rodzeństwo. Niestety nie wszyscy mogli się spotkać z najbliższymi nie mniej jednak ich opiekunami były osoby, które sami sobie wybrali jako zaufane. Wyjazd jest jednocześnie podsumowaniem całego czasu pracy, wysiłku i nauki podczas realizacji edukacji. Czy odczuwali ciężar pracy? Sądząc po frekwencji, zadowolonych i uśmiechniętych buziach trud był słodki, miły i przyjemny. Co więcej dało się słyszeć Chcemy więcej. Zatem zapraszamy w ciągu roku na zajęcia a za rok na kolejny intensywny czas edukacji. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
29.06. Rekreacyjne spotkanie przy wspólnym słonecznym stole z racji rozpoczęcia wakacji. Podsumowujemy miniony czas oraz rok szkolny, rok wspólnych zmagań, wysiłku ale i radosnych spotkań. Wyświetlamy zdjęcia, śmieszne filmiki i wspominamy, wspominamy
Łuków, 04.07.2017r
PODZIĘKOWANIE
dla
Sz. P. Szczepan Kojtych
Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych
Miasto Łuków
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za możliwość realizacji przedsięwzięcia profilaktyczno – edukacyjnego pt.: „Mam Przyjaciela” skierowanego do Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Łukowie, realizowanego w ramach Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Problemów Narkomanii na rok 2017, w czasie którego uczestnicy nauczyli się między innymi:
- -Kształtowania umiejętności poprawnego systemu wartości,
- -Kształtowania umiejętności panowania nad emocjami,
- -Organizacji czasu wolnego,
- -Promowania zdrowego stylu życia,
- -Wzmacniania poczucia własnej wartości i umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z problemami.
Powyższe cele realizowane były poprzez wyjazdy socjoterapeutyczne, różnego rodzaju zajęcia grupowe i indywidualne spotkania a także zajęcia terapeutyczne.
Chcemy zapewnić, że otrzymane fundusze oraz czas nie zostały zmarnowane, a owoce tych zajęć są już widoczne.
Z wyrazami wdzięczności
s. Regina Zymela
MAJ 2017
2.05. Święto Flagi. Wykonujemy flagi biało-czerwone i inne oznaki narodowego patriotyzmy. Te oznaki zdobią naszą posesję i nasz dom. Uczymy się szanować
i kochać nasz kraj, poznajemy historię. W zajęciach bierze udział 33 osoby.
Dziś wyruszamy także na wiosenne Nordic Walking, przemierzamy ulice naszego osiedla i ogródków działowych. W spacerze bierze udział 19 osób.
4.05. Bierzemy udział w konkursie organizowanych przez parafię Św. Brata Alberta
w Łukowie, Siostry Nazaretanka, Zespół Szkolno-Przedszkolny i Łukowski Ośrodek Kultury pt,, Święty Brat Albert uczy nas…”. Grupa 31 osób wytęża siły by powstały prace jak najlepsze ukazujące postać Świętego uczącego nas dzielenia się dobrem. Dziś pierwszy etap zmagań. Prace wykonywane są różnymi technikami: malowanie farbami, rysowanie ołówkiem, wydzieranka.
6.05.Udziałw Nordic Walking. Uczestniczy 26 osób.
8.05. Druga część konkursu o Św. Br. Albercie. Zbiera się jury, które wybiera najbardziej ciekawe prace, one zostaną wysłane do parafii Św. Br Alberta gdzie wezmą udział w kolejnych etapach konkursu. Wyróżnienia w pierwszym etapie otrzymały prace pod tytułem: Pielgrzym/ wykonane przez Piotr Ł., i Pawła W./, Głodnych nakarmić /praca wykonana przez Ernesta R., Piotra P., Piotra W/ oraz Kochajmy zwierzęta /prace wykonane przez Rafała H., Pawła W., Czarka Sz/. Gratulujemy.
10.05. Koncert zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych. Po raz kolejny artyści dają świetny koncert. Cała sala się bawi młodzi i dorośli. Są piosenki o wodzie, zdrowym żywieniu, szacunku dla dorosłych itp. a wszystkie z humorem i nauką życiową. Słowa łatwe do zapamiętania. Po koncercie zapraszamy gości na pyszne ciasto upieczonej
w naszej pracowni terapeutycznej.
12-13.05. Wyjazd socjoterapeutyczny w Góry Świętokrzyskie. Niech żyje słońce, pogoda, dobry humor i zabawa a w tym przeplatana nauka i edukacja. Jedziemy 25-o osobową grupą na podbój górskiej krainy – Góry Świętokrzyskie. Oto plan: 12.05.2017
5.50 – Pobudka
6.20- Śniadanie
6.40- Podstawienie autokaru
7.00- Wyjazd
12.30- Spotkanie z przewodnikiem ŚPW
Zwiedzanie:
Bodzentyn-ruiny zamku, kościół Św. Ducha, rynek . Spotkanie edukacyjno-plenerowe
Św. Katarzyna, źródło Św. Franciszka, klauzurowy klasztor. Konkursy.
Podwieczorek
Św. Krzyż , Sanktuarium relikwii Św. Krzyża, Kaplica Oleśnickich, Krypty Gołoborza
17.30- Huta Stara-nocleg
Wyjazd do skansenu
Obiadokolacja
Spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym lub do Kadzielni
22.00- Cisza nocna
13.05.2017
7.00- Pobudka
7.30- Śniadanie i pakowanie
8.30- Wyjazd
11.15- Zwiedzanie Jaskini Raj
Zwiedzanie muzeum człowieka (neandertalczyka). Quiz.
Spotkanie w parku – Dąb Bartek
14.00- Obiad
Powrót
Czarnolas – spotkanie z Janem Kochanowskim. Podsumowanie wyjazdu – konkurs wiedzy.
Wracamy wieczorem, słońce chyli się ku zachodowi. Dobrze być znowu w domu.
15.05. Zajęcia edukacyjne i profilaktyczne łączymy z przyjemnościami – dziś przygotowujemy pop corn. Najważniejsze jednak w całym przedsięwzięciu jest wspólne spotkanie, praca w grupach i zdrowa rywalizacja. W spotkaniu bierze udział 56 osób.
16.05. Kolejne zajęcia profilaktyczne z terapii zastępowania agresji dziś zakończone wspólnym grillowaniem. Wysiłek pracy został nagrodzony. W spotkaniu wzięło udział 53 osoby.
26-28.05. Grupa 37osób korzysta z imprez organizowanych na terenie miasta z okazji Dni Łukowa. Bierzemy udział w koncertach, spotkaniach, a także w pokazach np. motorowych. Nie brakuje także lodowych i słodkich przekąsek.
29.05. Zajęcia z Nordic Walking. Na terenie DPS-u gościmy instruktora P. Basię, która uczy nas jak poprawnie uprawiać ten rodzaj sportu. Ćwiczenia i trening mają nas przygotować do zawodów podczas imprezy integracyjnej Bądźmy Razem w lipcu
31.05. Parafie łukowskie nawiedza Figura Matki Bożej Fatimskiej, w tym szczególnym czasie 100-lecia objawień w Fatimie. Grupą mieszkańców DPS odwiedzamy parafię Podwyższenia Krzyża gdzie modlimy się przed figurą Pani Fatimskiej polecając nasze prośby i potrzeby bliskich naszemu sercu. W drodze powrotnej robimy przerwę na pyszne włoskie lody.
KWIECIEŃ 2017
7.04. Przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Dziś w gronie 38 osób wykonujemy palemki z racji zbliżającej się Niedzieli Palmowej. Pięknie przyozdobione gałązki będą upiększyć niedzielną liturgię.
8.04. Niedziela Palmowa. Rozpoczynamy Wielki Tydzień i bezpośrednie przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy. Ks. Mariusz K. przewodniczy uroczystej Mszy św. w czasie, której chłopcy i dzieci wnoszą na cześć Chrystusa Króla wiosenne gałązki – palemki. Uroczysty nastrój panuje w naszej kaplicy. Jest obecnych 50 osób.
15.04. Wielka Sobota. Tradycyjnie pomagamy w przygotowaniu stołu z pokarmami wielkanocnymi, które zostały poświęcone przez naszego Ks. Proboszcza. Nastrój jest coraz bardziej podniosły i świąteczny. Po uroczystym spotkaniu chłopcy wraz
z s. Reginą odwiedzają Grób Pański oraz strażaków pełniących służbę przy grobie Pana Jezusa. Nie zabrakło zwiedzania samochodu strażackiego, przymierzania hełmów i wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. W całości skorzystało 29 osób.
22.04. Wyjazd na pielgrzymkę. Grupa 9-u wychowanków wraz z opiekunami wyjeżdża wczesnym rankiem na rodzinne ziemie bł. Franciszki Siedliskiej. Pielgrzymka odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy to dojazd do Roszkowej Woli gdzie uczestniczymy
w spektaklu i słuchowisku a następnie we Mszy św. pod przewodnictwem
J. E. Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego. Po zakończonej Eucharystii wyruszamy na pielgrzymi szlak, droga wiedzie wśród malowniczych krajobrazów nad Pilicą wśród wiosek, łąk, pól. Docieramy do celu: Żdżar ok godziny 14-ej, tutaj jeszcze krótkie modlitwa, dotknięcie relikwii Świętej i PIKNIK. Piknik niecodzienny jest zespół prowadzony przez Ojców Kapucynów z Nowego Miasta, są konkursy, śpiewy i tańce,
a na poczęstunek: bigos, kiełbaski, ciastka, rogalika, kawa i herbata a przede wszystkim dobra zabawa i wesoła atmosfera. Ok 17.00. –ej zbieramy się w drogę powrotną. Nasz szlak pielgrzymi jeszcze się nie zakończy odwiedzamy Nowe Miasto nad Pilicą, zabytkowe zabudowania sakralne w Inowłodzu oraz Sanktuarium
Św. Rodziny w Studziannej. Do domu wracamy gdy zapadła ciemna noc, zmęczeni ale zadowoleni.
28.04. Zajęcia kulinarne w ramach realizacji programu profilaktycznego gromadzą smakoszy ciast z jabłkami. Najpierw krótkie wprowadzenie i instrukcja a następnie przystępujemy do działa kulinarnego. Naszym celem jest upieczenie ciasta z jabłkami
i szarlotki. Praca wre, podział obowiązków wprowadził ład i porządek do zajęć. Jedna grupa obiera jabłka, druga ubija jajka, jeszcze inna zarabia ciasto. Wszystko dzieje się pod czujnym okiem instruktorów. Efektem pracy całego zespołu liczącego 27 osób jest przepyszne ciasto.
PROJEKTpt.
Projekt pt.
,,Mam Przyjaciela”
- Program Profilaktyczny 2017
Tematy:
- 1.Organizacja czasu wolnego
- 2.Tworzenie grup wsparcia
- 3.Propagowanie zdrowego stylu życia
- 4.Jak szukać pomocy w chwilach trudnych
Przewidziano wiele atrakcji: wyjazdy, spotkania, konkursy, pielgrzymkę, wyjazd socjoterapeutyczny w Góry Świętokrzyskie wiele, wiele innych
Program będzie realizowany w okresie od kwietnia do czerwca 2017
Zapraszamy
KWIECIEŃ 2017
3.04. Rozpoczynamy coroczny program profilaktyczny. Tym razem nasze przedsięwzięcie nosi tytuł MAM PRZYJACIELA. Dziś na uroczystym otwarciu byli obecni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Łukowie, dyrektor s. Anna A., Prezes Fundacji Dom Otwartych Serca s. Regina Z. wraz z Zarządem, opiekunowie oraz zaproszeni goście. Podczas spotkania miały miejsce zajęcia integracyjne, zajęcia stolikowe oraz praca zespołowa podczas układania puzzli. Już dziś uczestnicy otrzymali nagrody za zdrową rywalizację i zaangażowanie. W spotkaniu wzięło udział 58 osób.
____________________________
29.06.Zajęcia podsumowujące nasze spotkania, zmagania radości podczas realizacji zadania pt. ,Otwarty na zmiany”. Właściwie to nie koniec ale początek bo przecież w ciągu roku dalej będziemy utrwalać zdobyte wiadomości i umiejętności. Dzisiaj są obecni wszyscy mieszańcy DPS w Łukowie bo to oni byli głównymi adresatami spotkań, nie brakuje Sióstr, S. Dyrektor DPS czy Prezesa Fundacji Dom Otwartych Serc. Chłopy w większości nie potrafią pisać zatem podsumowanie jest ustne poprzez przeprowadzone rozmowy, obserwacje. Jedno jest pewne. Realizacja tego typu zadań jest nie tylko potrzebna ale wręcz konieczna, chłopcy są zadowoleni z przeprowadzonych spotkań, uważają je za atrakcyjne i profesjonalnie przygotowane. Radość na ich twarzach i prośba o olejne tego typu spotkania utwierdzają nas w mobilizacji do dalszej pracy. Każdy z uczestników otrzymuje nagrodę za wkład i zaangażowanie podczas zajęć. Są też nagrody ogólne. Nie brak dziś, jak zwykle konkursów i przekąsek. Ponieważ dziś przypadają imieniny Piotra i Pawła a mamy kilku uczestników o takim imieniu gromkie sto lat rozbrzmiewa kilkakrotnie. DZIĘKUJEMY wszystkim, dzięki którym realizacja zadania pt. ,,Otwarty na zmiany” mogła być zrealizowaną. Zapewnimy czas i otrzymane fundusze nie były zmarnowane, owoce spotkań możeci oglądać już dziś.
____________________________
22.06. Powoli dobiega realizacja naszych edukacyjnych spotkań socjoterapeutyczny wyjazd do Kozłówki to jeden z ostatnich elementów. Wspólne spotkanie w zamku Zamoyskich i nad Firlejem gdzie częściowo dokonujemy już podsumowania naszej pracy w przynosi nam wiele satysfakcji z tego co już za nami ale i otwiera oczy na ogrom pracy, jaki nas jeszcze czeka. W czasie wyjazdu nie brakuje treści edukacyjnych ale zajęć relaksacyjnych. Dobrze nam być razem.
____________________________
3.06. Świętowanie z pierwszego czerwca przedłużyło się aż do trzeciego czerwca. Oto dziś Dzień Dziecka bis. Nie brakuje i dzisiaj pysznych przekąsek, słodkości i atrakcji ruchowych, wszyscy wspaniale się bawią
CZERWIEC
1.06. To szczęśliwy dzień dziękujemy za pogodę bo dziś świętujemy Dzień Dziecka czyli Święto Młodości. Piękna dekoracja, pyszne grillowe przekąski, hamburgery i najwspanialszy na świecie tort śmietanowy. Wszystko to na cześć naszych podopiecznych z DPS., choć są już duzi jednak serce mają pełne dziecięcej radości i ufności. W programie przewidziano wiele atrakcji począwszy od życzeń i śpiewu wykonanego przez dorosłych po konkursy plastyczne i sportowe. Oczywiście nie zabrakło nagród i upominków.
____________________________
27-29.05. Grupa 37osób korzysta z imprez organizowanych na terenie miasta z okazji Dni Łukowa. Bierzemy udział w koncertach, spotkaniach, a także w pokazach np. motorowych. Nie brakuje także lodowych i słodkich przekąsek.
____________________________
7.05. 9-o osobową grupą wyruszamy do Siedlec na Jarmark Św. Stanisława. Atrakcji jest co niemiara. Kataryniarz z katarynką, kolorowe stragany z rękodziełami, stoiska zielarskie, występy muzyczne i artystyczne, jest nawet sztuczna krowa, którą można własnoręcznie wydoić. Niektórym chłopakom szło całkiem nieźle.