__________________________

Realizacja przedsięwzięcia profilaktycznego pt. „DOM”
Czas realizacji: kwiecień-czerwiec 2018
Teren- Dom Pomocy Społecznej ul. Broniewskiego 34
Tematy:
⦁    Promowanie zdrowego stylu życia, abstynencji, trzeźwości
⦁    Organizowanie wolnego czasu
⦁    Asertywność. Umiejętność mówienia „nie”. Poczucie własnej wartości.
Przewidziano atrakcyjne zajęcia, spotkania, wyjazdy oraz nagrody za aktywny udział.
Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy

 

Sycamore

Domek Matuszny v2 big

 

5.04. Rozpoczynamy program profilaktyczny pt. ,,DOM”. Uroczystego otwarcia dokonała s. Regina Z. prezes Fundacji Dom Otwartych Serc w Łukowie, dyrektor DPS
s. Anna A.  wraz z przewodniczącym Rady Mieszkańców Maćkiem K. Projekt będzie realizowany przez trzy miesiące, dzięki dofinansowaniu z urzędu Miasta Łuków. Nadchodzący czas będzie pełen atrakcji, radości ale i wytężonej pracy zarówno dla mieszkańców DPS jak i personelu. Dziś zajęcia integracyjne. Podopieczni zapoznają się z tematami zajęć, tworzą grupy robocze, jeszcze raz chcemy się bliżej poznać i zaprzyjaźnić. W programie dziś zajęcia z chustą Klanzy, zajęcia muzyczne i wspólne tworzenie hymnu. Myślą przewodnią jest temat domu. Domu jako miejsca zamieszkania, pracy, odpoczynku, wspólnego spędzania wolnego czasu oraz miejsca zmagań, podejmowania wyzwań, nauki, rozwiązywania problemów. W pierwszych zajęciach wzięło udział 50 osób. Każdy z uczestników otrzymał smycz z wypisanym hasłem tegorocznego programu, które wręczyła przedstawicielka PCPR w Łukowie
p. Beata M.  

DSC 0189DSC 0206DSC 0207IMG 3515

 

6.04. Zajęcia terapeutyczne zgromadziły uczestników programu DOM. Otóż dziś, budujemy wspólny dom. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup zajmują się budową. Powstaje budowla z klocków, papieru, kartonów, każdy materiał na dom jest możliwy do wykorzystania. Na zakończenie zajęć jeszcze małe upominki dla budowniczych i słodka przekąska wykonana przez pracowników DPS oraz wspólne oglądanie filmu.

IMG 3557IMG 3573IMG 3577IMG 3594

9.04. Zajęcia muzyczne, przy akompaniamencie farfissy. To ulubiona część spotkania. Najpierw konkurs śpiewu z mikrofonem potem zajęcia ruchowo-muzyczne oraz
z chusta Klanzy. Chłopcy angażują się całym sercem, ich piękne głosy rozchodzą się po budynku, podczas konkursów nie brak gromkiego śmiechu i radości.  Wszyscy zadowoleni udali się na wiosenny spacer.

DSC 0234IMG 3604IMG 3641IMG 3655

16.04. Wyjście na kręgielnie. To Kolejny etap działania w ramach programu Dom. Zdrowa rywalizacja, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, a ponadto dobra zabawa i alternatywna forma spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół. Zwycięzcą został Piotruś Ł. zebrał 81 punktów. Jako nagrodę odebrał złoty medal. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy zasiedli do stołu – była pyszna pizza. W zajęciach wzięło udział 39 osób.

 

19.04. Zajęcia muzyczno-rytmiczne. Śpiew indywidualny i grupowy znanych piosenek rozpoczął spotkanie. Potem był czas na twórczość indywidualną, można było ułożyć własną piosenkę lub rymowankę. Okazało się, że mamy wielu utalentowanych kolegów. Dziękujemy za kreatywność.  W zajęciach wzięło udział 49 osób.

 

21.09. Rusza bus w kierunku Grójca i dalej w stronę Nowego Miasta i Roszkowej Woli, gdzie uczestnicą wezmą udział w   spotkaniu z racji rocznicy beatyfikacji Franciszki Siedliskiej. Najpierw spotkanie muzyczne z młodzieżą, następnie Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego i zaraz ruszamy na pielgrzymi szlak do Żdżar gdzie będzie miał miejsce piknik. W drogę wyruszyła cała kolumna Grześ P. zaopatrzył się w kijki nordic walking i prawie wszystkich wyprzedzał. Cała nasza grupa jest bardzo dzielna. Pierwszy postój nad Pilicą a następny dopiero w Żdżarach.
Na miejscu czeka na nas ciepły posiłek i zespół Gwadelupe z Lublina. Chłopcy bawią się i jakby nie czuli w ogóle zmęczenia. Wracamy do domu około 21.00. Po drodze zwiedzamy jeszcze Nowe Miasto i miejsce Górkę Zgody, gdzie przed laty mieszkał Pustelnik pochodzący z Białej Podlaskiej.  W wyjeździe wzięło udział 9 osób.

 

24.04. Wszyscy bierzemy udział w spacerze Nordic walking. Każdy stara się i wkłada dużo wysiłku najpierw w ćwiczenia a potem w marsz. Ogródki Kamieniak to wspaniały teren do spacerów. Wracamy dotlenieni i uśmiechnięci. W zajęciach wzięło udział 41 osób.

 

25-26.04. wyjazd socjoterapeutyczny do Sandomierza i okolic. Słoneczny poranek rozbudził śpiochów, pora wstawać wyruszamy w podróż do Sandomierza, Kurozwęk, Ujazdu, Opatowa. Atrakcji czeka nas nie lada, najpierw przystanek w kwitnącym sadzie a potem spotkanie z P. Krystyną-przewodniczką, która przybliża nam piękno miasta położonego na wzgórzu nad Wisłą. Zwiedzamy podziemia, zbrojownię, przenosimy się w filmowy świat Ojca Mateusza oraz poznajemy tajemnice Sandomierskiej katedry. Na Starówce odpoczywamy degustując lody. Nie zabrakło też rejsu statkiem po Wiśle.Zachwycamy się pięknem miejsc dawnej Rzeczypospolitej. Bursa szkolna przyjmuje na nas na nocleg i to dosłownie tylko na nocny spoczynek bowiem chcemy zobaczyć Sandomierz nocą. Widoki są piękne, jak z bajki. 26 kwiecień to kolejny dzień wyprawy. Najpierw udajemy się do zamku w Kurozwękach, gdzie w średniowieczu gościł sam Zawisza Czarny, a następnie jedziemy na safari do jedynej
w Polsce hodowli bizonów. Poznajemy świat tych dzikich zwierząt i przyglądamy im się z bliska, mamy możliwość także karmienia lamy, kóz, dzików wietnamskich. Obiad jemy na zamku gdzie swego czasu przyjeżdżał król Józef Poniatowski. Z Kurozwęk droga wiedzie nas do Ujazdu. Tu podziwiamy ruiny zamku Ossolińskich -  Krzyż Topór. Piękno budowli okolic zapiera dech w piersiach. W drodze powrotnej jeszcze spojrzenie na bramę opatowską w Opatowie i już ruszamy w stronę Łukowa. W czasie podróży czas mamy zajęty śpiewamy piosenki, bierzemy udział w konkursach i quizach… . Do łukowa docieramy szczęśliwie o godzinie 20.00. Cała nasza grupa jest szczęśliwa i zadowolona a było nas 32 osoby.

IMG 3682IMG 3695IMG 3769IMG 3779IMG 3819IMG 3866IMG 3931IMG 4033IMG 4052

 

30.04. Zajęcia kulinarne. Poznajemy przepisy, zasady BHP, uczymy się poprawnej pracy i współdziałania w grupie zachowując kolejność wykonywania zadań. Wbrew pozorom gotowanie zwykłej zupy mlecznej nie jest takie proste. Nie mniej jednak zupa wyszła pyszna i wszyscy się nią zajadali. W zajęciach wzięło udział 25 osób.